MFW umorzył trzem krajom walczącym z ebolą 100 mln dolarów długu

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) odpisał z zadłużenia Gwinei, Liberii i Sierra Leone łącznie ok. 100 milionów dolarów. Zaapelował do międzynarodowych kredytodawców o podobne kroki wobec trzech krajów, które najbardziej ucierpiały z powodu epidemii eboli.

MFW zaoferował również trzem zachodnioafrykańskim państwom nieoprocentowany kredyt w wysokości 160 milionów dolarów.

"Te trzy kraje są poddane bardzo dramatycznej próbie, na którą składają się zarazem pandemia, ryzyko izolacji" i możliwość dalszego rozprzestrzeniania się wirusa - powiedziała dziennikarzom szefowa MFW Christine Lagarde.

Stany Zjednoczone jako pierwsze zaproponowały, by Międzynarodowy Fundusz Walutowy zaoferował częściowe umorzenie zadłużenia trzem krajom w Afryce Zachodniej, aby mogły one m.in. zwiększyć wydatki na usługi publiczne.

MFW zwykle przyznaje pożyczki, a nie darowizny, ale w czwartek poinformowano również o utworzeniu specjalnego funduszu na rzecz krajów zmagających się z epidemiami lub kataklizmami naturalnymi.

Liczba nowych przypadków eboli wzrosła w ubiegłym tygodniu we wszystkich trzech krajach, kończąc trwający kilka tygodni okres spadków zachorowań w regionie - podała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

W sumie w wyniku najnowszej fali epidemii eboli zmarło prawie 9 tys. ludzi. Epidemia ujawniła katastrofalny stan systemów opieki zdrowotnej w niektórych państwach afrykańskich.(PAP)

ksaj/ ro/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil