REKLAMA

MFW przyznał Polsce elastyczną linię kredytową w wysokości 20,58 mld dolarów

2009-05-07 08:00
publikacja
2009-05-07 08:00
6.5.Warszawa (PAP) - Międzynarodowy Fundusz Walutowy zaakceptował wniosek Polski o przyznanie elastycznej linii kredytowej w wysokości 20,58 mld dolarów - podał MFW w środę w komunikacie.

"Rada Wykonawcza MFW zaakceptowała jednoroczną umowę opiewająca na 13,69 mld SDR, czyli ok. 20,58 mld dolarów w ramach elastycznej linii kredytowej (FCL). Polskie władze zamierzają potraktować ją jako środek ostrożności, co oznacza, że nie mają intencji jej wykorzystania" - napisano w komunikacie.

SDR, czyli specjalne prawa ciągnienia (ang. Special Drawing Rights), to międzynarodowa jednostka rozrachunkowa - umowna jednostka monetarna, mająca charakter pieniądza bezgotówkowego, istniejącego wyłącznie w postaci zapisów księgowych na bankowych rachunkach depozytowych.

"Rada Wykonawcza uważa, że środek ostrożności w postaci przyznania Polsce elastycznej linii kredytowej wesprze działania władz, podnosząc zaufanie rynków i stawiając Polskę w lepszej sytuacji w przypadku niekorzystnego rozwoju sytuacji. Przyznanie FCL będzie miało także pozytywny wpływ na region" - powiedział zastępca dyrektora generalnego MFW John Lipsky.

W komunikacie przypomniano, że FCL przyznawany jest jedynie krajom o stabilnych fundamentach makroekonomicznych.

W połowie kwietnia minister finansów Jacek Rostowski poinformował, że rząd będzie wnioskował do MFW o przystąpienie do elastycznej linii kredytowej. Jak mówił, pomoże to ustabilizować kurs złotego, co jest jednym z warunków przystąpienia do mechanizmu kursowego ERM2.

Rostowski wyjaśnił wówczas, że FCL zwiększy rezerwy walutowe banku centralnego o blisko jedną trzecią, czyli ponad 20 mld dolarów. Przekonywał, że dostęp NBP do tych dodatkowych rezerw uodporni polską gospodarkę na wirus kryzysu i na ataki spekulacyjne; może to też nas uchronić przed niekontrolowanym osłabieniem się złotego, zwiększy dostępność Skarbu Państwa do finansowania rynkowego i pomoże obniżyć koszty obsługi długu publicznego.

Zapewnił, że pieniądze z MFW nie będą przeznaczone dla budżetu i nie będzie to "żaden program pomocy MFW". Środkami tymi będzie dysponował NBP.

Polska jest drugim krajem (po Meksyku - PAP), który przystąpił do tego mechanizmu. Należą do niego tylko wybrane kraje z tzw. klubu platynowego, o wyjątkowo silnych fundamentach gospodarczych i skutecznej polityce gospodarczej.

Meksyk poprosił wcześniej o 47 mld dolarów z Elastycznej Linii Kredytowej, która zastąpiła w marcu krótkoterminowe pożyczki. Nowe narzędzie kredytowe różni się od pomocy udzielonej wcześniej Węgrom, Pakistanowi czy Islandii w ten sposób, że nie wymaga utrzymania deficytu budżetowego.

Środki z MFW zwiększą polskie rezerwy walutowe. Ich wielkość jest kluczowa dla ewentualnych interwencji w obronie kursu złotego. Udostępnienie FCL jest bezwarunkowe i nie wiąże się z żadnymi obowiązkami po stronie Polski. (PAP)

mak/ jtt/ pad/ mow/

Źródło:PAP
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
~kowalski
PO wyprowadzi nas na manowce, to zwykłe łże - matoły z Tuskiem na czele.
~Kriters
Dobrze mówią Ci, którzy twierdzą, że jak socjalizm zapanuje na pustyni to w końcu braknie piasku. Ta pseudoliberalna partia PełO jest tego znakomitym przykładem a Wy głosujcie matołki na nich dalej. Biegiem do urn bo idą wybory do Brukseli. buhahahahaha
~brzdądz
Kiedy Tusk przestanie tak strasznie łżeć w żywe oczy, NIE BĘDZIEMY SIĘ ZADŁUŻAĆ ZAKLINAŁ SIĘ NA WSZYSTKIE ŚWIĘTOŚCI, a już poszło całe WYBRZEŻE BAŁTYCKIE na te długi, WARSZAWA też ostatnio się ZADŁUŻYŁA na setki milionów i oddała oferty w przetargach obcym spółom pod niemieckim nadzorem, same DZIADY w tym kraju zostaną
~ziutek
zwrociliscie uwage jak sie zloty zaczal umacniac ok 20? a po tym zatrzymal sie? mysle ze tradycyjnie rzucili walute na rynek ale ktos zaczal skupowac ,trudno ciagle grac ten sam numer
~qwe
Hurra! Możemy się jeszcze bardziej zadłużyć.
~sadasd
chcą pożyczać ?? a potem wyprowadzą. Długi pozostaną.
~mietek
juz sie umocnil w polowie kwietnia a minfin sprytnie wypchnal na rynek papiery skarbowe po dobrych cenach, glosuj ziutek dalej na populistow roznej masci to bedziesz jeszcze wiele lat biadolil ze jestesmy wciaz blisko meksyku a nie niemiec....
~ziutek
na wiesc o takim sukcesie pln zacznie sie umacniac jak szalony ,zbudowalismy drugi meksyk

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki