REKLAMA

MFW pozostawił bez zmian prognozę wzrostu światowego PKB w ’21, na ’22 podniósł

2021-07-27 15:36
publikacja
2021-07-27 15:36
MFW pozostawił bez zmian prognozę wzrostu światowego PKB w ’21, na ’22 podniósł
MFW pozostawił bez zmian prognozę wzrostu światowego PKB w ’21, na ’22 podniósł
fot. NicoElNino / / Shutterstock

Międzynarodowy Fundusz Walutowy pozostawił bez zmian prognozę wzrostu światowego PKB w 2021 r. na poziomie 6 proc., a szacunki na 2022 r. podniósł do 4,9 proc. - podano w lipcowej edycji World Economic Outlook. Według MFW, kolejne fale i nowe warianty wirusa nadal zagrażają perspektywom gospodarczym.

„Globalna prognoza na 2021 r. pozostaje niezmieniona w porównaniu z WEO z kwietnia 2021 r., ale z korektami. Perspektywy wzrostu PKB dla rynków wschodzących i rozwijających się zostały obniżone na 2021 r., zwłaszcza dla rozwijających się państw Azji. Z kolei prognoza dla gospodarek rozwiniętych jest korygowana w górę. Zmiany te odzwierciedlają rozwój pandemii i zmiany w zakresie wsparcia politycznego” – napisano w raporcie MFW.

„Podwyższenie o 0,5 pp. na 2022 r. odzwierciedla w dużej mierze prognozowaną aktualizację dla gospodarek rozwiniętych, w szczególności USA, z uwagi na prace dotyczące dodatkowego wsparcia fiskalnego w drugiej połowie 2021 r. i poprawy wskaźników zdrowia publicznego w całej grupie” – dodano.

MFW podał, że kolejne fale zachorowań na Covid-19 i nowe warianty koronawirusa to istotne czynniki ryzyka dla perspektyw wzrostu PKB na świecie.

„Dostęp do szczepionek okazał się główną linią podziału, wzdłuż której globalne ożywienie dzieli się na dwa bloki: te, które mogą spodziewać się dalszej normalizacji aktywności jeszcze w tym roku (prawie wszystkie zaawansowane gospodarki) oraz te, które nadal będą musiały stawić czoła nawracającym infekcjom i rosnącej liczbie zgonów z powodu COVID-19. Jednak powrót do normalnego funkcjonowania nie jest zapewniony nawet w krajach, w których infekcje są obecnie bardzo niskie” - napisano w projekcji.

W ocenie MFW, w bilansie ryzyk dla perspektyw wzrostu PKB na świecie nadal przeważają czynniki o charakterze negatywnym.

„Wolniejsze niż oczekiwano wprowadzenie szczepionki pozwoliło wirusowi na dalszą mutację. Warunki finansowe mogą gwałtownie się zacieśnić, na przykład w wyniku ponownej oceny perspektyw polityki pieniężnej w gospodarkach rozwiniętych w przypadku szybszego niż przewidywano wzrostu oczekiwań inflacyjnych” - napisano w raporcie.

„Podwójne uderzenie w rynki wschodzące i gospodarki rozwijające się, spowodowane pogorszeniem dynamiki pandemii i zaostrzeniem zewnętrznych warunków finansowych, poważnie zahamowałoby ich ożywienie i sprowadziłoby globalny wzrost poniżej poziomu bazowego tej prognozy” - dodano.

W raporcie wskazano, że polityka największych banków centralnych pozostanie bez zmian.

„Ostatni wzrost presji inflacyjnej wynika z nietypowych wydarzeń związanych z pandemią przejściowego niedopasowania między podażą a popytem. Oczekuje się, że inflacja powróci do poziomów sprzed pandemii w większości krajów w 2022 r., gdy zaburzenia te przebiją się przez ceny, choć niepewność pozostaje wysoka. Podwyższona inflacja jest również oczekiwana na niektórych rynkach wschodzących i rozwijających się, co jest częściowo związane z wysokimi cenami żywności” - oceniają analitycy MFW.

„Banki centralne powinny generalnie zignorować przejściową presję inflacyjną i unikać zaostrzania, dopóki nie uzyska się większej jasności co do dynamiki cen. Wyraźny komunikat banków centralnych nt. perspektyw polityki pieniężnej będzie kluczowy dla kształtowania oczekiwań inflacyjnych i zabezpieczenia się przed przedwczesnym zaostrzeniem warunków finansowych. Istnieje jednak ryzyko, że przejściowe naciski mogą stać się bardziej trwałe i banki centralne mogą być zmuszone do podjęcia działań zapobiegawczych" - dodano w projekcji.

- WEO VII '21 Różnica wobec IV'21
- 2021 2022 2021 2022
Świat 6 4,9 0 0,5
Gospodarki rozwinięte 5,6 4,4 0,5 0,8
USA 7 4,9 0,6 1,4
Strefa euro 4,6 4,3 0,2 0,5
Japonia 2,8 3 -0,5 0,5
Gospodarki rozwijające się i rynki wschodzące 6,3 5,2 -0,4 0,2
Chiny 8,1 5,7 -0,3 0,1
Wschodząca i rozwijająca się Europa 4,9 3,6 0,5 -0,3

(PAP Biznes)

kkr/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki