MF przygotowuje się na przekroczenie progu zadłużenia

2012-02-08 19:52
publikacja
2012-02-08 19:52

MF w I kw. opublikuje założenia do nowelizacji ustawy o finansach publicznych, która uelastyczni procedury ostrożnościowe, które obowiązują, jeśli dług w relacji do PKB przekroczy progi ostrożnościowe - wynika ze zaktualizowanego planu prac rządu na 2012 r.

Jako uzasadnienie zmian autorzy dokumentu podają wprowadzenie wytycznych będących narzędziem wspomagającym dokonywanie klasyfikacji umów pojawiających się w obrocie gospodarczym oraz uelastycznienie procedur ostrożnościowych i sanacyjnych w związku ze zmieniającymi się uwarunkowaniami rynkowymi.

"Istotą rozwiązań jest wprowadzenie: w zakresie mechanizmu interpretacji/wytycznych dot. zaliczania poszczególnych zobowiązań do państwowego długu publicznego oraz uelastycznienie procedur ostrożnościowych i sanacyjnych poprzez wprowadzenie dodatkowych mechanizmów (przeliczania zadłużenia w walutach obcych z zastosowaniem kursu średniego walut)" - napisano.

W grudniowym wywiadzie dla PAP wiceminister finansów Dominik Radziwiłł poinformował, że resort nie zmieni metodologii liczenia długu publicznego w Polsce, ale myśli o przesunięciu automatycznych sankcji za przekroczenie progów ostrożnościowych z ustawy o finansach publicznych, ale tylko w określonych przypadkach. Dodał, że trwają prace nad uśrednieniem kursu walutowego i umożliwieniem dokonywania prefinansowania potrzeb pożyczkowych na następny rok. (PAP)

bg/ jtt/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~dfgsdf
pod artykułem było kilka sceptycznych komentarzy. Dlaczego są usuwane?

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki