REKLAMA

Londyn odrzucił wniosek o zgodę na nowe referendum w Szkocji

2020-01-14 18:48
publikacja
2020-01-14 18:48

Rząd Wielkiej Brytanii formalnie odrzucił we wtorek wniosek szefowej autonomicznego rządu Szkocji Nicoli Sturgeon o zgodę na przeprowadzenie w tym roku drugiego referendum niepodległościowego.

fot. Frank Gaertner / / Shutterstock

W liście wysłanym do Sturgeon premier Boris Johnson przypomniał, że zarówno ona, jak i jej poprzednik Alex Salmond obiecywali, iż referendum w 2014 roku będzie "jedynym w tym pokoleniu", a mieszkańcy Szkocji zdecydowanie opowiedzieli się wówczas za pozostaniem ich kraju w składzie Zjednoczonego Królestwa.

"Rząd Zjednoczonego Królestwa będzie nadal stał na straży demokratycznej decyzji mieszkańców Szkocji i obietnicy, która została im złożona. Z tego powodu nie mogę się zgodzić na żadne przekazanie uprawnień, które mogłoby prowadzić do kolejnych referendów niepodległościowych" - napisał Johnson.

"Kolejne referendum niepodległościowe prowadziłoby do przedłużania politycznej stagnacji, w której Szkocja jest od dekady, dlatego, że szkockie szkoły, szpitale i miejsca pracy są zaniedbane z powodu kampanii na rzecz odłączenia się od Wielkiej Brytanii" - dodał.

W połowie grudnia 2019 roku, kilka dni po wyborach do Izby Gmin, w których Szkocka Partia Narodowa zdobyła 48 spośród przypadających Szkocji 59 mandatów, Sturgeon formalnie wystąpiła do rządu w Londynie z wnioskiem o przekazanie uprawnień do przeprowadzenia nowego referendum niepodległościowego.

Argumentuje ona, że wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, czemu wyraźna większość Szkotów była przeciwna, uzasadnia przeprowadzenie nowego plebiscytu, zaś wynik wyborów do Izby Gmin dowodzi, iż Szkoci popierają niepodległość.

W odpowiedzi na list Johnsona Sturgeon napisała na Twitterze, że jego odmowa była "przewidywalna, ale nie dająca się utrzymać i samopogrążająca się". Podkreśliła, że Szkocja ma prawo do decydowania o własnej przyszłości i zapowiedziała, że do końca miesiąca jej rząd podejmie decyzję w sprawie dalszych kroków.

Sturgeon wielokrotnie wykluczała możliwość przeprowadzenia referendum bez zgody rządu w Londynie, tak jak to zdobiły władze Katalonii w 2017 roku, gdyż nie zostałoby ono uznane przez społeczność międzynarodową, a w konsekwencji utrudniłoby Szkocji drogę do członkostwa w UE.

W referendum z 2014 roku przeciwko niepodległości opowiedziało się 55 proc. głosujących. Wprawdzie od tego czasu różnica między zwolennikami a przeciwnikami niepodległości w sondażach się wyrównała, ale nadal nieznaczną przewagę mają ci drudzy. W wyborach do Izby Gmin SNP uzyskała ponad 80 proc. szkockich mandatów, ale na partię tę głosowało 45 proc. wyborców, niespełna dwa punkty procentowe więcej niż na ugrupowania przeciwne secesji.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

bjn/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
ajwaj
Bomby na Jugoslawie, zniszczenie panstwa to byl poczatek zmian w Europie.
Szkoci chca do UE, Irlandia walczyla o niepodleglosc, GB chce wszystko (najlepiej z koloniami, niewolnikami itd.) Material na zadymy.
zenonn
Imperium Rosyjskie podbiło wiele narodów. Narody chciałyby niepodległości. Carowi marzy się powrót do czasów co najmniej CCCP.
ajwaj odpowiada zenonn
Nie kumasz tematu :)
Wszedzie wklejasz o Rosji, przy San Escobar tez
""Londyn odrzucił wniosek o zgodę na nowe referendum w Szkocji"" > okulary=Caritas

O Rosji kumasz NIC
Pladrowane-mordowane narody w najwiekszym panstwie prosily sie o ochrone. Caryca Katarzyna II miala dosyc opiekowania
Nie kumasz tematu :)
Wszedzie wklejasz o Rosji, przy San Escobar tez
""Londyn odrzucił wniosek o zgodę na nowe referendum w Szkocji"" > okulary=Caritas

O Rosji kumasz NIC
Pladrowane-mordowane narody w najwiekszym panstwie prosily sie o ochrone. Caryca Katarzyna II miala dosyc opiekowania sie 1/2 swiata. Ale co robic, lali najezdzów. Kolonii jak anglo-sasi nie mieli.
degrengolada
referendum w sprawie Brexitu: TAK
referendum w sprawie Szkocji: NIE

rządzący robią sobie z ludem Wielkiej Brytanii co chcą, politycy podwójnych standardów.

Powiązane: Referendum w Szkocji

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki