REKLAMA
WAŻNE

Londyn odrzucił wniosek o zgodę na nowe referendum w Szkocji

2020-01-14 18:48
publikacja
2020-01-14 18:48

Rząd Wielkiej Brytanii formalnie odrzucił we wtorek wniosek szefowej autonomicznego rządu Szkocji Nicoli Sturgeon o zgodę na przeprowadzenie w tym roku drugiego referendum niepodległościowego.

/ fot. Frank Gaertner / Shutterstock

W liście wysłanym do Sturgeon premier Boris Johnson przypomniał, że zarówno ona, jak i jej poprzednik Alex Salmond obiecywali, iż referendum w 2014 roku będzie "jedynym w tym pokoleniu", a mieszkańcy Szkocji zdecydowanie opowiedzieli się wówczas za pozostaniem ich kraju w składzie Zjednoczonego Królestwa.

"Rząd Zjednoczonego Królestwa będzie nadal stał na straży demokratycznej decyzji mieszkańców Szkocji i obietnicy, która została im złożona. Z tego powodu nie mogę się zgodzić na żadne przekazanie uprawnień, które mogłoby prowadzić do kolejnych referendów niepodległościowych" - napisał Johnson.

"Kolejne referendum niepodległościowe prowadziłoby do przedłużania politycznej stagnacji, w której Szkocja jest od dekady, dlatego, że szkockie szkoły, szpitale i miejsca pracy są zaniedbane z powodu kampanii na rzecz odłączenia się od Wielkiej Brytanii" - dodał.

W połowie grudnia 2019 roku, kilka dni po wyborach do Izby Gmin, w których Szkocka Partia Narodowa zdobyła 48 spośród przypadających Szkocji 59 mandatów, Sturgeon formalnie wystąpiła do rządu w Londynie z wnioskiem o przekazanie uprawnień do przeprowadzenia nowego referendum niepodległościowego.

Argumentuje ona, że wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, czemu wyraźna większość Szkotów była przeciwna, uzasadnia przeprowadzenie nowego plebiscytu, zaś wynik wyborów do Izby Gmin dowodzi, iż Szkoci popierają niepodległość.

W odpowiedzi na list Johnsona Sturgeon napisała na Twitterze, że jego odmowa była "przewidywalna, ale nie dająca się utrzymać i samopogrążająca się". Podkreśliła, że Szkocja ma prawo do decydowania o własnej przyszłości i zapowiedziała, że do końca miesiąca jej rząd podejmie decyzję w sprawie dalszych kroków.

Sturgeon wielokrotnie wykluczała możliwość przeprowadzenia referendum bez zgody rządu w Londynie, tak jak to zdobiły władze Katalonii w 2017 roku, gdyż nie zostałoby ono uznane przez społeczność międzynarodową, a w konsekwencji utrudniłoby Szkocji drogę do członkostwa w UE.

W referendum z 2014 roku przeciwko niepodległości opowiedziało się 55 proc. głosujących. Wprawdzie od tego czasu różnica między zwolennikami a przeciwnikami niepodległości w sondażach się wyrównała, ale nadal nieznaczną przewagę mają ci drudzy. W wyborach do Izby Gmin SNP uzyskała ponad 80 proc. szkockich mandatów, ale na partię tę głosowało 45 proc. wyborców, niespełna dwa punkty procentowe więcej niż na ugrupowania przeciwne secesji.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

bjn/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (4)

dodaj komentarz
ajwaj
Bomby na Jugoslawie, zniszczenie panstwa to byl poczatek zmian w Europie.
Szkoci chca do UE, Irlandia walczyla o niepodleglosc, GB chce wszystko (najlepiej z koloniami, niewolnikami itd.) Material na zadymy.
zenonn
Imperium Rosyjskie podbiło wiele narodów. Narody chciałyby niepodległości. Carowi marzy się powrót do czasów co najmniej CCCP.
ajwaj odpowiada zenonn
Nie kumasz tematu :)
Wszedzie wklejasz o Rosji, przy San Escobar tez
""Londyn odrzucił wniosek o zgodę na nowe referendum w Szkocji"" > okulary=Caritas

O Rosji kumasz NIC
Pladrowane-mordowane narody w najwiekszym panstwie prosily sie o ochrone. Caryca Katarzyna II miala dosyc opiekowania
Nie kumasz tematu :)
Wszedzie wklejasz o Rosji, przy San Escobar tez
""Londyn odrzucił wniosek o zgodę na nowe referendum w Szkocji"" > okulary=Caritas

O Rosji kumasz NIC
Pladrowane-mordowane narody w najwiekszym panstwie prosily sie o ochrone. Caryca Katarzyna II miala dosyc opiekowania sie 1/2 swiata. Ale co robic, lali najezdzów. Kolonii jak anglo-sasi nie mieli.
degrengolada
referendum w sprawie Brexitu: TAK
referendum w sprawie Szkocji: NIE

rządzący robią sobie z ludem Wielkiej Brytanii co chcą, politycy podwójnych standardów.

Powiązane: Referendum w Szkocji

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki