REKLAMA

Litwa ogranicza sprzedaż alkoholu i zakazuje jego reklamy

2017-12-31 11:34
publikacja
2017-12-31 11:34

Od 1 stycznia Litwa wprowadza ograniczenia w sprzedaży alkoholu i zakaz jego reklamowania. Eksperci przestrzegają przed zaostrzeniem kontroli nad obrotem alkoholem, która w ich ocenie prowadzi do rozrastania się szarej strefy.

/ fot. Andrius Sytas / Reuters

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o kontroli alkoholu od poniedziałku zostaną ograniczone godziny sprzedaży alkoholu. Napoje alkoholowe można będzie nabyć tylko w godzinach 10-20, a w niedzielę w godzinach 10-15. Teraz alkohol sprzedawany jest od godz. 8 do godz. 22.

Alkohol będą mogły kupować osoby, które ukończyły 20. roku życia. Obecnie jego nabywanie i spożywanie dozwolone jest dla osób, które ukończyły 18 lat.

Alkoholu nie można będzie spożywać w samochodach, w transporcie publicznym, na ulicach, stadionach i w parkach.

Od stycznia zacznie też obowiązywać całkowity zakaz reklamowania alkoholu, a od 2020 roku podczas masowych imprez można będzie handlować tylko niskoprocentowym alkoholem - do 7,5 proc. Na plażach alkoholu nie będzie można sprzedawać w ogóle.

Od marca br. na Litwie obowiązuje podwyższona akcyza na alkohol - na trunki wysokoprocentowe zwiększona o 23 proc., a na wino i piwo - o 112 proc.

Eksperci z Litewskiego Instytutu Wolnego Rynku przestrzegają przed radykalnym zaostrzeniem kontroli nad obrotem alkoholem, ostrzegając, że prowadzi to do rozwijania się szarej strefy.

Instytut zauważa, że w 2017 roku, po raz pierwszy od pięciu lat, na Litwie odnotowano wzrost szarej strefy, jeśli chodzi o handel alkoholem. Wzrosła też liczba osób kupujących alkohol za granicą, głównie w Polsce i na Łotwie. Wzrosła też społeczna akceptacja dla nielegalnego nabywania trunków.

Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że na Litwie pije się najwięcej na świecie. Statystyczny mieszkaniec kraju wypija średnio około 16 litrów czystego alkoholu rocznie. Na drugim miejscu jest Białoruś (15 litrów na mieszkańca), trzecia jest Łotwa (13 litrów), a czwarte wspólnie zajmują Polska i Rosja (nieco ponad 12 litrów).

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ akl/ agz/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (10)

dodaj komentarz
silvio_gesell
Akurat całkowity zakaz reklamy alkoholu przed 22 to dobry pomysł. Nie powinno być przyzwolenia na reklamy alkoholu na billboardach wzdłuż drogi z domu do przedszkola.
karbinadel
Wiara, że świat da się ulepszyć mnożeniem zakazów i ograniczeń jest naiwna. Są kraje (i to całkiem blisko), gdzie alkohol jest znacznie łatwiej dostępny (i tańszy), a ludzie piją mniej
silvio_gesell odpowiada karbinadel
Jestem naiwny z premedytacją. Większość ludzi w Polsce nie ma dzieci, i nie zrozumie mojego argumentu.
karbinadel odpowiada silvio_gesell
"Większość ludzi w Polsce nie ma dzieci" - wiesz co, nie pij już dzisiaj ;-)
silvio_gesell odpowiada karbinadel
Nie będę. ;) Wszystkiego najlepszego w w 2018r. BTW: rodzice nie mają dzieci, tylko dzieci mają rodziców.
zbyszek_od_dobrej_zmiany odpowiada silvio_gesell
Większość ludzi nie ma dzieci? Nie martw się, przyrost po raz pierwszy od 7 lat jest dodatni.

W zasadzie to wszystkiego najlepszego w 2018, liczę że w tym roku przeczytam jak piszesz o konieczności podwyżek stóp procentowych :)
silvio_gesell odpowiada zbyszek_od_dobrej_zmiany
Dobre :) I stanę się jeszcze zwolennikiem wyższego opodatkowania pracy, obniżenia opodatkowania nieruchomości i likwidacji podatku rolnego. LOL
sloneczkodzg
U nas taka nowelizacja będzie nieco później ale będzie . Totalna opozycja już drze ryja , że tak nie można i ,, wysyła " KODziarstwo na ulice . Nie wiem czy to dobry pomysł ale innym można a u nas zaraz art. 7 się odzywa .
czerwony_wiewior
Tobie solidny odwyk przydałby się już dziś
karbinadel
Niektóre kraje (USA< Finlandia) wprowadzały nawet całkowity zakaz sprzedaży alkoholu. Efektem był z reguły wzrost dochodów świata przestępczego - a ludność piła więcej niż przedtem. Tu będzie tak samo, nawet jeśli zaostrzą kontrole na granicach

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki