REKLAMA

Likwidacja OFE wróci jesienią? Rada Ministrów może niebawem powrócić do tematu

2021-05-04 06:50
publikacja
2021-05-04 06:50
fot. Krystian Maj / Kancelaria Premiera

Być może w czerwcu Rada Ministrów powróci do tematu OFE - informuje wtorkowy "Dziennik Gazeta Prawna". Zmiany mogłyby wejść w życie na jesieni.

Jak przypomina "DGP", procedowany już w Sejmie projekt reformy OFE został zastopowany tuż przed głosowaniem 20 kwietnia, bo przeciw była Solidarna Polska.

"Musi zostać przygotowany nowy projekt, nie ma już możliwości dołączenia poprawek. A nowa ustawa powinna zostać uchwalona i złożona do podpisu prezydenta przed wakacjami parlamentarnymi" – mówi dziennikowi osoba z rządu.

Jak pisze "DGP", likwidacja OFE i przekształcenie tych kont w IKE miało być dopełnieniem reformy pracowniczych planów kapitałowych – PPK.

"Oba pomysły zostały ogłoszone w Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju, ale potem – na skutek wewnętrznych dyskusji – pierwsze wystartowały PPK" - opisuje dziennik.

"DGP" przypomina, że reforma OFE była już kilkukrotnie opóźniana, wcześniej powodem było załamanie na giełdzie wywołane przez wybuch pandemii.

Pomysł likwidacji OFE zakłada - jak opisuje dziennik - że konta OFE zostaną przekształcone w IKE, jednak osoby, które nie będą tego chciały, będą mogły swoje oszczędności przenieść na konto w ZUS.

"Jednak w takim przypadku utracona zostanie możliwość ich dziedziczenia. Za przeniesienie oszczędności na IKE ma być pobrana 15-procentowa opłata przekształceniowa, z kolei w ZUS będzie pobierany podatek dochodowy od emerytury" - wyjaśnia gazeta.(PAP)

szz/ pat/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
blesso
KOBIETY DO ZUS . Ich średni wiek życia jest bardzo wysoki ( od 81 do 84 lat w zależności od wieku "dziejszego"). Dłużej będą pobierały świadczenie.
Obniżony przez pisowki rząd wiek emerytalny spowodował, iż emerytury będą niższe ( gdy przejdziemy na nią w wieku ustawowoym). Przelanie środków z OFE
KOBIETY DO ZUS . Ich średni wiek życia jest bardzo wysoki ( od 81 do 84 lat w zależności od wieku "dziejszego"). Dłużej będą pobierały świadczenie.
Obniżony przez pisowki rząd wiek emerytalny spowodował, iż emerytury będą niższe ( gdy przejdziemy na nią w wieku ustawowoym). Przelanie środków z OFE do ZUS podniesie kwotę emerytury. Zmniejszając się stopa zastąpienia również spowoduje, że świadczenie będzie niższe ( z natury).
Stan cywilny. Jeśli kobieta żyje sama/w związku partnerskim/jest rozwódką również do ZUS ( z powyższefgo powodu). Jeśli jest zamężna a nie ma zbyt długiego stażu pracy lub jej mąż zarabia więcej i pracuje przez dłuższy okres a do tego jest ona od niego młodsza to do ZUSu obowiązkowo powinien przelać swoje środki z OFE MĄŻ !!! Statystycznie żona go przeżyje i będzie mogła pobierać rentę rodzinną zależną od emerytury mężą .
Rosnąca inflacja może spowodować zwiększona oprocentowanie bonów skarbowych ale i tak "statystycznie" przegrają one z waloryzacją ZUS uzależnioną między innymi od stanu gospodarki ( ZUS "przegra" jeśli nastąpi okres wysokiej inflacji i spadku PKB ).
ZUS statystycznie zawsze miał dodatnią stopę zwrotu w przeciwnieństwie do OFE.
IKE to nie emerytura. Środki nie są wypłacane do końca życia.

Zamiast na konto w ZUS środki z OFE mogły zostać przelane na subkonto, które jest dziedziczone a zamiast do IKE mogły trafić do IKZE , z którego podatek pobierany jest w momencie wypłaty świdczenia.
Przygotowujący tą pseudo reforę okradają przyszłe pokolenia/samorządy/rządy z należnego im podatku.

Powiązane: Reforma OFE

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki