REKLAMA
Tylko u nas

Liderzy PO, PSL, Lewicy i Polski 2050 podpisali deklarację samorządowców z Ruchu "TAK! Dla Polski"

2022-05-25 14:51, akt.2022-05-25 16:01
publikacja
2022-05-25 14:51
aktualizacja
2022-05-25 16:01
Liderzy PO, PSL, Lewicy i Polski 2050 podpisali deklarację samorządowców z Ruchu "TAK! Dla Polski"
Liderzy PO, PSL, Lewicy i Polski 2050 podpisali deklarację samorządowców z Ruchu "TAK! Dla Polski"
fot. Jacek Szydłowski / / FORUM

Liderzy czterech partii opozycyjnych: PO, PSL, Lewicy oraz Polski 2050 podpisali w środę przygotowaną przez ruch "TAK! Dla Polski" deklarację dot. decentralizacji i wzmocnienia samorządów. W dokumencie jest mowa m.in. o zapewnieniu samorządom stabilnego finansowania oraz utworzeniu funduszu dla małych gmin.

Zanim Donald Tusk, Władysław Kosiniak-Kamysz, Włodzimierz Czarzasty i Szymon Hołownia, a ze strony ruchu "TAK! Dla Polski" - jego prezes, prezydent Sopotu Jacek Karnowski oraz przewodniczący Rady Politycznej, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, sygnowali dokument, w Senacie odbyła się debata na temat problemów, z jakimi borykają się samorządy i sposobu ich rozwiązania.

Prezydent stolicy podkreślił, że samorząd jest jednym z największych sukcesów wolnej Polski. "Niestety w tych ostatnich latach jest przez cały czas atakowany, dlatego, że PiS próbuje likwidować wszystkie niezależne instytucje (...) Rządzący chcą szkoły, która jest polityczna, chcą centralizować szpitale, zabierają nam prerogatywy i pieniądze, ale nie nam, samorządowcom, tylko Polkom i Polakom" - powiedział Trzaskowski.

Przekonywał, że bez samorządów nie jest możliwa m.in. skuteczna walka z kryzysem klimatycznym, wprowadzanie nowoczesnej edukacji czy innowacyjnych rozwiązań. "Dlatego w zeszłym roku podjęliśmy decyzję o tym, żeby sfederalizować wszystkie ruchy i stowarzyszenia samorządowe, żeby powstał ruch samorządowy +TAK! Dla Polski+, żebyśmy wszyscy byli razem, żebyśmy wszyscy razem mogli bronić idei samorządności, żeby decyzje, które są najważniejsze dla obywateli, były podejmowane jak najbliżej nich" - zaznaczył Trzaskowski.

Wyraził zadowolenie, że na poparcie postulatów ruchu "TAK! Dla Polski" zdecydowały się wszystkie główne partie opozycyjne.

W deklaracji podkreślono, że wspólnym celem jej sygnatariuszy jest "demokratyczna, praworządna Polska, oparta na wartościach europejskich, w tym zasadzie pomocniczości, szanująca godność każdego człowieka, dbająca o środowisko naturalne i będąca ważnym ogniwem wspólnoty międzynarodowej".

"Kluczowym elementem naszego państwa - jak czytamy - jest samorządność". "Reforma samorządowa to jeden z największych sukcesów wolnej Polski. Dzięki inicjatywie mieszkańców i poparciu kolejnych rządów, odbudowano wspólnotę lokalną. Niestety, w ostatnich siedmiu latach rządów Prawo i Sprawiedliwość systematycznie i z premedytacją niszczy samorządność mieszkańców, tak jak wszystko, co niezależne" - napisano w deklaracji.

Samorządowcy i liderzy ugrupowań opozycyjnych zadeklarowali w niej "czynne wspieranie idei samorządności w Rzeczypospolitej Polskiej". "W poczuciu odpowiedzialności za przyszłość Polski i w celu wzmacniania instytucji i fundamentów państwa prawa zobowiązujemy się do sukcesywnego przekazywania decyzyjności w ręce Polek i Polaków, budowy społeczeństwa obywatelskiego oraz przekazania finansowania zadań publicznych, jakie realizuje samorząd terytorialny" - napisano w dokumencie.

Jego sygnatariusze zobowiązali się też ponadto do "pełnej, uczciwej i merytorycznej współpracy w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego". "Deklarujemy wsparcie istoty samorządu terytorialnego, jaką jest decentralizacja władzy publicznej oraz samodzielność wypływająca z zasady pomocniczości - samodzielność bazowana na jasnym rozdziale zadań, stabilnym i uczciwym finansowaniu, przewidywalności prawa oraz praworządności" - czytamy w deklaracji.

Samorządowcy i liderzy opozycji zadeklarowali ponadto, że w ciągu 365 dni od zaprzysiężenia ich ewentualnego rządu uchwalą ustawy realizujące postulaty ruchu "TAK Dla Polski".

"Stabilne budżety wspólnot lokalnych, tworzone i zarządzane przez mieszkańców, niezależne od decyzji politycznych na szczeblu krajowym, utworzenie Funduszu Rozwoju Polski Lokalnej w celu wsparcia terenów wiejskich, demokratyczna i dofinansowana oświata, zielony samorząd, nasze zdrowie, wspólnoty o sobie - tylko zgodna współpraca doprowadzi do osiągnięcia sukcesu przez demokratyczne środowiska, a wszyscy sygnatariusze niniejszej deklaracji do takiej współpracy się zobowiązują" - napisano w deklaracji.

Tusk do liderów PO, PSL, Lewicy i Polski 2050: łączy nas nie tylko samorządność

Rzeczpospolita samorządna to nie jedyna sprawa, która łączy PO, PSL, Lewicę i Polskę 2050 - przekonywał w środę lider Platformy Donald Tusk, jeden z sygnatariuszy deklaracji Ruchu "TAK! Dla Polski". Kolejne takie sprawy to - jak mówił - m.in. konstytucja, praworządność, UE oraz walka z drożyzną.

"Dzisiejsze spotkanie pokazuje z całą mocą, że wielonurtowy, wielokolorowy, wielopartyjny i wielośrodowiskowy obóz demokratycznej opozycji jest w sprawach fundamentalnych dla ludzi w Polsce i dla państwa polskiego jest o wiele bardziej zjednoczony niż obóz władzy" - podkreślił szef PO.

Zwrócił uwagę, że to nie jest pierwsze spotkanie formacji opozycyjnych. "Rzeczpospolita samorządna to jest niezwykle ważna, ale niejedyna sprawa, która łączy tutaj siedzących i tych, którzy z różnych technicznych względów nie uczestniczą w dzisiejszej uroczystości, a są całym sercem i umysłami z nami" - przekonywał Tusk i dodał, że ma na myśli pozostałych liderów Koalicji Obywatelskiej: Barbarę Nowacką (Inicjatywa Polska), Adama Szłapkę (Nowoczesna) oraz Urszulę Zielińską (Zieloni).

"Zarówno dzisiaj tu obecni, jak i obecni tylko duchem i sercem wiedzą, że ta zjednoczona, choć wielonurtowa opozycja potrafi dogadywać się, i to bez wielogodzinnych, nocnych posiedzeń w sprawach absolutnie fundamentalnych" - podkreślił szef PO i przypomniał, że to samo grono polityczne podpisało wcześniej także deklarację w sprawie obrony konstytucji.

"Czy naprawdę ktokolwiek może sądzić, że w tym gronie i dużo szerszym gronie demokratycznej opozycji potrzebowalibyśmy więcej niż jedną minutę, aby podpisać też wspólną deklarację na temat Polski w Europie i Europy w Polsce - tej zdobyczy równie istotnej, jaką jest nasze członkostwo w UE? Bez żadnego problemu, bez żadnych debat podpisalibyśmy też taki dokument" - przekonywał Tusk.

Podobnie - według niego - byłoby w sprawie obrony praworządności, rządów prawa i niezawisłości sądów. "Dzisiaj zajęło nam to pięć sekund, żeby potwierdzić, że w sprawie praworządności, Izby Dyscyplinarnej, autonomii sądów też mamy wspólny pogląd" - powiedział szef PO.

Przyznał, że liderzy PO, PSL, Lewicy i Polski 2050 wywodzą się z różnych tradycji i mają różne wrażliwości, ale - jak podkreślił - jest przekonany, że formacje te będą w stanie stworzyć wspólny pomysł na przyszłe wybory. Zastrzegł, że nie chodzi o budowę jednego bloku, ale o "jedno wspólne myślenie". "Żeby tak, jak pragmatycznie postępujemy w tych sprawach, też pragmatycznie, szanując autonomię i niezależność, postępowali także w sprawach taktyki" - zaznaczył Tusk.

Konstytucja, praworządność, samorządność, Europa, ochrona obywateli przed drożyzną - to zdaniem lidera PO kolejne sprawy, w których opozycja się może porozumieć. "Jestem autentycznie dumny z tego, że my w tych sprawach najważniejszych dla ludzi, dla polskich rodzin i dla państwa polskiego nie musimy godzinami dyskutować, bo to nas łączy w sposób bezdyskusyjny" - podkreślił Tusk.

Jeszcze zanim liderzy czterech partii podpisali deklarację samorządowców z ruchu "TAK! Dla Polski!", spotkali się na krótko w gabinecie marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego (PO). (PAP)

autor: Marta Rawicz

mkr/ itm/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Komentarze (10)

dodaj komentarz
pafcio24
Brawo-może w końcu pogonimy tych pisowskich nieudaczników i niszczycieli Polski.
podatnik-
Liczą, że wygrają i będą robić to samo lub lepiej a oto przykłady opozycji: gdzie jeden jest podwójnym oszustem( Biedroń oszukał Naród/Wyborców już dwa razy, samorządowe w Słupsku - że startował, europejskie - obiecał oddać mandat do PE drugiej na liście). A drugi podwójnym wybrańcem Bogów czyli tow. Włodzimierz Czarzasty, którego Liczą, że wygrają i będą robić to samo lub lepiej a oto przykłady opozycji: gdzie jeden jest podwójnym oszustem( Biedroń oszukał Naród/Wyborców już dwa razy, samorządowe w Słupsku - że startował, europejskie - obiecał oddać mandat do PE drugiej na liście). A drugi podwójnym wybrańcem Bogów czyli tow. Włodzimierz Czarzasty, którego wyraźnie bawi poziom polityki PRLu bis. W PRLu miał wszystko jako syn sekretarza KC PZPR i po nim zostało parę kontaktów a później była prywatyzacja PRLu i "musiał" wziąć udział(MUZA) zostało mu parę groszy to sobie w Spale hotel kupił ciekawe czyje jest pozostałe 30%? Tak wyglądają życiorysy opozycji, na którą podobno warto głosować! kolejny gość to Hołownia może sam, ale zaplecze to nadal zagadka czy to gangsterzy czy to Soros+Świat idei"+Lejb Fogelman( brak offset'u za F-16?)+ Tomasz Misiak(oskarżenie FAKT?)+Witold Drożdż(oskarżony-uniewinniony?) i czy z takiego zaplecza może wyjść = Niezależny Obywatelski Kandydat? na które Hołownia musi odpowiedzieć jak najszybciej i do tego ten Kobosko z wyglądem rasowego komisarza politycznego?
samsza
Czemu Hołownia bez krawata ?
and00
"Trzaskowski ... Przekonywał, że bez samorządów nie jest możliwa m.in. skuteczna walka z kryzysem klimatycznym"
No tak, kryzys klimatyczny to zadanie samorządów
Nie ma innych potrzeb, a kasa im się wylewa z pełnych kont
Chyba na spotkaniu u Bilderberga mu kazali
Jak tak mu na klimacie zależy to niech jeździ
"Trzaskowski ... Przekonywał, że bez samorządów nie jest możliwa m.in. skuteczna walka z kryzysem klimatycznym"
No tak, kryzys klimatyczny to zadanie samorządów
Nie ma innych potrzeb, a kasa im się wylewa z pełnych kont
Chyba na spotkaniu u Bilderberga mu kazali
Jak tak mu na klimacie zależy to niech jeździ pociągiem i komunikacją miejską, je robaki i ubiera się w lumpeksie (o ile emisja ma jakiś wpływ na zmiany)
and00
W kupie siła :)
Dosłownie
Bo te partie nic innego sobą nie reprezentują
ps
Teraz czekam na wspólną deklarację programową, np PSL z Biedroniem albo Zandberga z Balcerowiczem
wrecker
No nie reprezentują drożyzny, inflacji, pegasusa, polskiego ładu, przyjaźni z kremlowskim Orbanem i wielu podobnych
and00 odpowiada wrecker
Drożyzna i inflacja to nie to samo?
Zresztą kto by nie rządził była by taka sama (albo znając ich nieudolność większa), no chyba że dzięki Kupie byśmy jedyni w Europie nie mieli inflacji
To nie Tusk był przedstawicielem "antyputinowskich" Niemiec w RE, a do dzwoniącego co dzień do Putina mówi pieszczotliwie Emanuelu?
krokus12 odpowiada and00
Zasługujesz na co najmniej 3 zera w nicku
and00 odpowiada krokus12
Podziwiam potęgę twoich argumentów
Podejrzewam ze przekonałeś większość czytelników
krokus12 odpowiada and00
Nie miałem zamiaru nikogo przekonywać każdy ma swój pogląd na Twoje przemyślenia ja tylko uważam ,że się nie doceniasz .

Powiązane: Samorządy i regiony

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki