REKLAMA

Libia ogranicza wydobycie na dwóch polach naftowych

2020-01-19 16:13
publikacja
2020-01-19 16:13

Libijska Krajowa Spółka Naftowa (NOC) poinformowała w niedzielę o ograniczeniu wydobycia na dwóch polach naftowych - El Szarara i El Fil - po tym jak dzień wcześniej siły dowodzone przez generała Chalifę Haftara zamknęły doprowadzony do nich rurociąg.

fot. Yegor Aleyev/TASS / / FORUM

"NOC potwierdza, że osoby ze Straży Obiektów Naftowych pod dowództwem Generalnego Dowództwa ANL (samozwańczej Libijskiej Armii Narodowej generałą Haftara - PAP) zamknęły rurociąg Hamada-Zawija, zmuszając korporację do ograniczenia produkcji ropy na polach naftowych El Szarara i El Feel" - podkreślono w oświadczeniu.

El Szarara i El Fil znajdują się na południowym zachodzie Libii. Według agencji Reutera wydobywa się na nich ok. 400 tys. baryłek ropy dziennie. "New York Times" pisze, że oba pola są kontrolowane przez ludzi z ANL.

W sobotę NOC przekazała, że siły Haftara zablokowały główne terminale naftowe we wschodniej części wybrzeża kraju. Według agencji AP i AFP Haftar chce w ten sposób osłabić uznawany przez ONZ rząd w Trypolisie.

NOC poinformowała też w sobotę, że związku z działaniami wojsk Haftara zaprzestano przesyłu ropy do największych portów - w Marsa al-Burajka, Ras al-Unuf, as-Sidra i al-Hariga. Wyjaśniono, że blokada spowoduje spadek wydobycia ropy z 1,3 mln baryłek dziennie do 500 tysięcy.

Jak piszą światowe agencje, generał Haftar wezwał w piątek swoje wojska do zablokowania eksportu ropy naftowej w proteście przeciwko tureckiej interwencji w Libii. Dzień wcześniej prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan poinformował, że zaczyna wysyłać żołnierzy do Libii, aby wesprzeć uznawany przez społeczność międzynarodową rząd w Trypolisie.

W niedzielę w Berlinie rozpoczęła się konferencja na temat konfliktu zbrojnego w Libii z udziałem walczących stron, światowych mocarstw i krajów zaangażowanych w konflikt.

W szczycie oprócz niemieckiej kanclerz Angeli Merkel uczestniczą m.in. prezydenci: Rosji Władimir Putin, Turcji Recep Tayyip Erdogan i Francji Emmanuel Macron oraz premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, sekretarz stanu USA Mike Pompeo, a także dwaj główni adwersarze wojny domowej w Libii - premier popieranego przez ONZ libijskiego rządu jedności narodowej Fajiz Mustafa as-Saradż oraz generał Chalifa Haftar, dowódca ANL. (PAP)

ndz/ ap/

arch.

Źródło:PAP
Tematy
Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki