Lewiatan skarży do Trybunału zakaz handlu w niedzielę

Ustawodawca nie przyłożył się do przepisów, więc pełno w nich niejasności - uważają przedsiębiorcy - czytamy w czwartkowym wydaniu "Rzeczpospolitej".

(fot. Anatol Chomicz / FORUM)

W przesłanym do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o kontrolę ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta oraz w niektóre inne dni Konfederacja Lewiatan twierdzi, że nowe przepisy zawierają niedające się usunąć wątpliwości interpretacyjne. Narusza to, zdaniem przedsiębiorców, zasadę zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa - czytamy w artykule.

Jak informuje gazeta, zarzutów we wniosku do Trybunału Konstytucyjnego jest jednak znacznie więcej. Z informacji, do których dotarła "Rzeczpospolita", wynika, że zdaniem Lewiatana zaskarżona ustawa tworzy dwie grupy podmiotów - objętych i nieobjętych zakazem, a to różnicuje zatrudnionych w nich pracowników. Pozostawia jednym pełną swobodę wykonywania pracy w określone dni, dla innych ograniczoną. Zdaniem Konfederacji Lewiatan narusza to wiele konstytucyjnych zasad, m.in. ochrony pracy, wolności wykonywania pracy, równości wobec prawa oraz proporcjonalności.

"Nie zgadzam się z tymi zarzutami, bo gorąca dyskusja nad tymi przepisami trwała w Sejmie przez prawie półtora roku" - komentuje w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Janusz Śniadek, sejmowy sprawozdawca obywatelskiego projektu zmian ograniczających niedzielny handel.

Zdaniem byłego szefa NSZZ "Solidarność", który przygotował projekt, skarga do TK to wyraz antyrodzinnego i antypracowniczego podejścia przedsiębiorców do wprowadzanych ograniczeń w pracy w handlu w niedziele i święta, który - jak wynika z sondaży - polskie społeczeństwo zaakceptowało. (PAP)

march/ son/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
7 7 lenaa

Rozmawiałem z ludźmi pracującymi w Biedronce. Na początku byli nastawieni entuzjastycznie do wolnej niedzieli. Teraz żałują, że ja wprowadzono. Takie są fakty.

! Odpowiedz
1 4 karbinadel

Bo mnóstwo ludzi dorabiało sobie w niedziele za wyższe stawki. Z kolei studenci prawie w ogóle stracili możliwość dorabiania w sklepach dzięki "dobrej zmianie"

! Odpowiedz
8 9 czerwony_wiewior

I bardzo dobre. Zakaz handlu w niedzielę to kolejny gwóźdź do trumny PiS

! Odpowiedz
13 5 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
10 15 silvio_gesell

https://pl.wikipedia.org/wiki/Lewiatan_(potwór)

! Odpowiedz
13 45 karbinadel

Pan Śniadek kolejny raz potwierdza swoją tępotę. Według niego sam fakt, że "gorąca dyskusja" trwała półtora roku gwarantuje, iż ustawa jest doskonała. Ciekawe, czy ją w ogóle przeczytał, a jeśli tak, to czy zrozumiał?

! Odpowiedz
7 11 trooper

Gdyby ustawa była dobra, to by gorącej dyskusji wokół niej nie było.

! Odpowiedz
25 35 trooper

PIS i dzisiejsze związki zawodowe typu Solidarność to bandy nieudolnych populistów niezdolnych do tworzenia konsekwentnego prawa. Nie mylić dzisiejszej Solidarności z Solidarnością z czasów Lecha Wałęsy, bo te dwie organizacje łączy jedynie wspólna nazwa.

! Odpowiedz
8 13 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
14 17 trooper odpowiada (usunięty)

Gdyby nie ten 'Bolek' to byś teraz dla ruska zapindalał za pół rubla.

! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

    Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.