REKLAMA

Lekkie spadki na Wall Street. Rynek pracy pozytywnie zaskoczył

2023-05-31 22:02
publikacja
2023-05-31 22:02

Środowa sesja na nowojorskich giełdach przyniosła niewielkie spadki trzech głównych indeksów. Inwestorzy przypatrywali się kwestii podniesienia limitu długu publicznego USA. Pewien niepokój wzbudziły zaskakująco mocne statystyki z rynku pracy.

Lekkie spadki na Wall Street. Rynek pracy pozytywnie zaskoczył
Lekkie spadki na Wall Street. Rynek pracy pozytywnie zaskoczył
fot. Brendan McDermid / / Reuters

Dow Jones zniżkował o 0,41%, kończąc dzień na poziomie 33 908,27 punktów. S&P500 poszedł w dół o 0,61%, finiszując z wynikiem 4 179,83 pkt. Nasdaq po utracie 0,63% znalazł się na wysokości 12 935,29 pkt. Zważywszy na to, że dwa ostatnie indeksy jeszcze dwa dni temu znalazły się na wielomiesięcznych maksimach, środowy ruch w dół trudno uznać za przesadnie silny.

Wall Street ze spokojem czekała na wynik głosowań w sprawie podniesienia limitu zadłużenia rządu federalnego. W nocy czasu polskiego głosować ma Izba Reprezentantów, a następnie ustawa trafi do Senatu. Prezydent Biden liczy, że na jego biurku pojawi się ona jeszcze przed weekendem. To odwlekło by problemy o przynajmniej kilka miesięcy, ale nie rozwiąże problemy nadmiernych wydatków Białego Domu, które w jednej czwartej nie mają pokrycia we wpływach podatkowych.

Inwestorów znacznie bardziej mogły zmartwić… zbyt dobre dane z rynku pracy. Liczba wakatów (JOLTS) w kwietniu nieoczekiwanie wzrosłą do 10,1 mln wobec 9,74 mln w marcu. Ekonomiści spodziewali się spadku tego wskaźnika do 9,4 mln. Oznacza to, że amerykański rynek pracy wciąż jest „napięty”, a liczba wolnych miejsc pracy jest nadal sporo wyższa od liczby bezrobotnych (czyli osób niepracujących i gotowych podjąć pracę).

Taka sytuacja może skłonić Rezerwę Federalną do kolejnej podwyżki stóp procentowych. Rynek terminowy już na 75% wycenia szanse podwyżki o 25 pb. na czerwcowym posiedzeniu FOMC – wynika z obliczeń FedWatch Tool. To o tyle ciekawe, że jeszcze parę tygodni temu rynkowy konsensu zakładał, że majowa podwyżka stopy funduszy federalnych była ostatnią z cyklu. Wzrost stóp procentowych teoretycznie jest niekorzystny dla wycen akcji.

Mimo to maj był raczej udany dla posiadaczy amerykańskich akcji. W szczególności dotyczyło to spółek technologicznych. Mocno „obciążony” nimi Nasdaq w tradycyjnie kiepskim dla rynku akcji maju tym razem odnotował wzrost aż o 5,8%. Ale już S&P500 zdołał zyskać tylko ćwiartkę procenta, a Dow Jones zanotował w maju spadek o 3,5%.

KK

Źródło:
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (5)

dodaj komentarz
infinityhost
To co skakali tylko z parteru tym razem? xD
simonsoft8
starczy sprawdzić bank na Wall St, żeby zwiększyć pewność
simonsoft8
trwa przecena akcja, natomiast obligacja można dostać
simonsoft8
piszę DJIA spadać, mało wiadomo kto sprzedaje Nasdaq, jak wycofać środek

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki