REKLAMA

Który bank oferuje najwyżej oprocentowane IKE?

Wojciech Boczoń2015-11-25 07:00analityk Bankier.pl
publikacja
2015-11-25 07:00

Banki komercyjne nie rozpieszczają wysokimi procentami posiadaczy Indywidualnych Kont Emerytalnych. Najlepszą ofertę ma Bank Millennium, który proponuje odsetki na poziomie 3 proc. O wiele lepsze oprocentowanie proponują banki spółdzielcze.

Który bank oferuje najwyżej oprocentowane IKE?
Który bank oferuje najwyżej oprocentowane IKE?
/ ingimage

Indywidualne Konta Emerytalne to trzeci, dobrowolny filar emerytalny. W odróżnieniu od środków przekazywanych do ZUS czy OFE, pieniądze zgromadzone w III filarze pozostają własnością klientów i w każdej chwili mogą zostać wycofane. Żeby jednak zachęcić przyszłych emerytów do oszczędzania, rząd zastosował tu preferencje podatkowe. Zysk z oszczędności zgromadzonych na IKE nie będzie opodatkowany 19 proc. podatkiem Belki, jeśli wypłata zostanie dokonana gdy osoba oszczędzająca osiągnie wiek 60 lat. Osoby, które przed 60. rokiem życia nabędą uprawnienia emerytalne, mogą dokonać wypłaty nieobciążonej podatkiem już po ukończeniu 55 lat.

IKE mogą oferować banki, towarzystwa ubezpieczeń, towarzystwa inwestycyjne, domy maklerskie oraz PTE. W zależności od podmiotu IKE przybierają różne formy – od konta oszczędnościowego po ubezpieczenie czy inwestycję na ryku kapitałowym. Klient może posiadać tylko jedno IKE w wybranej przez siebie instytucji, ale w trakcie oszczędzania może dokonywać zmiany podmiotów i przenosić środki. Konta emerytalne mają ustalane co roku maksymalne limity wpłat. W 2015 roku na IKE można wpłacić nie więcej niż 11 877 zł.

Reklama

Oprocentowanie IKE prowadzonych w formie konta oszczędnościowego
 w bankach komercyjnych

Bank

Oprocentowanie

Bank Millennium

3,00%

Idea Bank*

2,89%

mBank**

1,75%

Bank BGŻ BNP Paribas

1,70%

PKO Bank Polski

1,50%

Getin Bank

1,50%

*w pierwszym roku, później oprocentowanie oparte o WIBOR 3M (około 1,73 proc. na dziś).

**nie mniej niż 80% stawki WIBOR 1M

*** oprocentowanie równe stopie referencyjnej NBP. W wariancie z ROR-em 2,5 proc. z gwarancją utrzymania przez 5 lat

Źródło: Bankier.pl

W bankach o profilu uniwersalnym najwyżej oprocentowane Indywidualne Konto Emerytalne oferuje obecnie Bank Millennium. Drugie miejsce zajmuje Idea Bank ze stawką na poziomie 2,89 proc. Niestety takie oprocentowanie obowiązuje tylko jako wabik w pierwszym roku, bo później stawka spada do poziomu WIBOR 3M, czyli około 1,73 uwzględniając obecną poziom wskaźnika. W Getin Banku na wyższe oprocentowanie mogą liczyć osoby, które założą konto osobiste i będą aktywnie z niego korzystać. Wówczas bank podniesie stawkę z 1,5 proc. do 2,5 proc. i utrzyma ją przez 5 lat.

Oprocentowanie IKE w bankach komercyjnych wypada mizernie w konfrontacji z najlepszymi IKE w sektorze spółdzielczym. Niestety oferta BS-ów jest dostępna w większości przypadków tylko lokalnie. Osoba, która zdecyduje się założyć taki rachunek będzie musiała pofatygować się bezpośrednio do placówki banku.

Oprocentowanie IKE prowadzonych w formie konta oszczędnościowego
 w bankach spółdzielczych*

Powiatowy Bank Spółdzielczy w Sokołowie Podlaskim

4,25%

Bank Spółdzielczy w Nadarzynie 

4,00%

Silesia Bank (BS w Katowicach)

4,00%

Bank Spółdzielczy w Jordanowie

3,95%

Bank Spółdzielczy w Miliczu

3,70%

Powiślański Bank Spółdzielczy

3,60%

Bank Spółdzielczy w Nałęczowie

3,50%

Bank Spółdzielczy w Skierniewicach

3,50%

Bank Spółdzielczy w Czarnym Dunajcu

3,30%

PBS Bank (Podkarpacki BS)

3,25%

Warszawski Bank Spółdzielczy

3,10%

Bank Spółdzielczy w Jarosławiu

2,80%

Bank Spółdzielczy w Oleśnicy

2,70%

Bank BPS

2,40%

Bank Spółdzielczy w Tychach

2,30%

*wybrane oferty

Źródło: Bankier.pl

Powyższe zestawienie zawiera tylko wybrane pozycje rachunków IKE w bankach spółdzielczych. Takich instytucji jest ponad 500, z czego zdecydowana większość działa lokalnie oferując swoje usługi mieszkańcom mniejszych miast  lub gmin. Z zestawienia wynika, że najwyżej oprocentowanym rachunkiem na rynku jest oferta Powiatowego Banku Spółdzielczego w Sokołowie Podlaskim. Bank proponuje 4,25 proc. bez podatku. W Banku Spółdzielczym w Nadarzynie (pod Warszawą) znajdziemy IKE na 4 proc. Tyle samo oferuje katowicki Silesia Bank.

Do tej pory prawdopodobnie najwyżej oprocentowanym IKE na rynku był rachunek oferowany przez SK Bank (5,5 proc.). Decyzją z dnia 21 listopada Komisja Nadzoru Finansowego zawiesiła działalność tej instytucji, a ponieważ nie zgłosił się żaden bank chętny do przejęcia, zdecydowała się ogłosić upadłość. Depozyty zgromadzone w SK Banku są gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, więc klienci będą mogli przenieść swoje IKE z SK Banku do innej instytucji. Muszą zatem podpisać nową umowę i poinformować o tym syndyka. Szczegółowo o całej procedurze pisaliśmy TUTAJ.

Zmiany IKE mogą dokonać także klienci korzystający z ofert innych instytucji. Jeśli nie wykonujemy takiej operacji w krótkim terminie od otwarcia IKE, to nie będzie ona obciążona prowizją. Procedura jest prosta – należy otworzyć nowe IKE i wskazać w formularzu instytucję, która prowadzi nasze obecne IKE. Następnie w dotychczasowym banku trzeba złożyć wniosek o dokonanie wypłaty transferowej na nowe IKE. Pieniądze zostaną przelane w ciągu dwóch tygodni.

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r.

Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (16)

dodaj komentarz
~smigiel
Banki spółdzielcze wypadają zaskakująco dobrze, szczerze mówiąc jestem zaskoczony. Ale i tak mam wrażenie, patrząc na wycenę funduszy PKO, że nie mają one w szerszej skali podejścia do tych największych banków.
~mk
Nie przesadzałbym z tą pozycją Banku Millenium i 3%, bo to tylko dla posiadaczy konta 360 oraz tylko przez 92 dni, a potem jest 0,80% czyli bidnie..... Jak już coś robisz drogi Autorze, to rób to dobrze i do końca a nie po łebkach...
~Commentator
Jak już coś piszesz drogi komentatorze, to rób to dobrze i do końca a nie po łebkach w trybie coś coś gdzieś dzwoni, ale nie mam pojęcia w którym kościele. To o czym piszesz to promocyjna oferta konta oszczędnościowego. IKE to zupełnie inny produkt.
~zet
Autor "zrobil to dobrze" gdyz tekst dotyczy oprocentowania IKE w Millenium Banku i faktycznie jest ono na 3% bez dodatkowych warunkow. Tu nie jest mowa o lokacie, tylko o IKE na lokacie.
~F-trust
IKE i IKZE to fajne "opakownie", dające jak mało co w Polsce przywileje podatkowe dla naszych oszczędności. Poza celem emerytalnym można tez ich używać do trzymania "poduszki finansowej", ale poza osobami, którym do emerytury zostało juz niewiele, nie ma sesnu trzymać środków na depozycie.... Warto pamiętać, IKE i IKZE to fajne "opakownie", dające jak mało co w Polsce przywileje podatkowe dla naszych oszczędności. Poza celem emerytalnym można tez ich używać do trzymania "poduszki finansowej", ale poza osobami, którym do emerytury zostało juz niewiele, nie ma sesnu trzymać środków na depozycie.... Warto pamiętać, że IKE/IKZE można transferować i raz wybrany dostawca nie jest na zawsze. Polecam zajrzeć do nas, dwa IKE/IKZE od KBC oraz Union plus nasze podpowiedzi dotyczące inwestowania.
www.f-trust.pl/produkty-inwestycyjne/ike
~Andrzej
Depozyt daje pewną gwarancję - właśnie upadł mi SK Bank a ja i tak dostanę swoją kasę - można powiedzieć że tracę tylko miesiąc no może dwa odsetek. Fundusze są hazardem, nikt Cię nie uratuje w razie draki a świat dziś jest bardzo niestabilny i akcje mogą spać w ciągu jednego dnia i nikt mi wtedy nie pomoże. Nawet szybko decyzji Depozyt daje pewną gwarancję - właśnie upadł mi SK Bank a ja i tak dostanę swoją kasę - można powiedzieć że tracę tylko miesiąc no może dwa odsetek. Fundusze są hazardem, nikt Cię nie uratuje w razie draki a świat dziś jest bardzo niestabilny i akcje mogą spać w ciągu jednego dnia i nikt mi wtedy nie pomoże. Nawet szybko decyzji nie mozna podjąć, bo procedury są długie i transfer trwa miesiąc.
~łodzianka
Ale przeniesc IKE mozna tylko raz - tak mi powiedziano w baanku (?)
~mati
skoro rząd mógł sobie wziąć legalnie kasę z OFE tzn., że to samo może zrobić z IKE. Dziękuję, ale wolę zwykłe konta oszczędnościowe i lokaty bankowe.
~podatnik
kolego uwierz mi ze rząd to przedewszystkim oszukal mnie ten który ZMUSIL mnie do zapisania sie w OFE!!!
~Andrzej
Założenie OFE to był dopiero przekręt. OFE kupowały obligacje od państwa za pieniądze pozyskane przez państwo z obligacji państwowych. OFE kupiły troszkę akcji ale o wyniki nie musiały się za bardzo martwić bo i tak ludzie musieli do nich należeć, do tego 10% prowizji i żyć nie umierać.

Powiązane: Sektor bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki