Strajk taksówkarzy. Kto zaciera ręce?

O godzinie 10:00 ósmego kwietnia rozpoczął się strajk taksówkarzy. Walczą o egzekucję prawa transportowego, zaprzestania prac nad obecną nowelizacją ustawy i rozpoczęcie prac nad nową, w której rząd przyjrzy się uregulowaniu praw związanych z działalnością firm takich, jak Uber czy Bolt. 

Trwa strajk taksówkarzy, kierowcy blokują ulice Warszawy i odcinek autostrady A2. Tym, którzy tego dnia zaplanowali podróż do pracy taksówką, firmy zaproponowały inne rozwiązania. Na przykład kod zniżkowy na elektryczne hulajnogi. 

Kto zarobi na strajku taksówkarzy? 

Mimo że jak dotąd ani Uber, ani Bolt (były Taxify) wprost nie przygotowały dla klientów kodów zniżkowych z okazji strajku taksówkarzy, co miało miejsce rok temu przy okazji innego protestu, być może niedługo firmy pochwalą się zniżkami. 

Firma Hive oferuje użytkownikom darmowe przejazdy hulajnogami elektrycznymi do centrum.

"W związku ze zbliżającym się strajkiem taksówkarzy w Warszawie, hive wraz z mytaxi – siostrzaną usługą mobilności miejskiej należącej do marki FREE NOW – udostępniają 8 kwietnia mieszkańcom Warszawy kod zniżkowy. Na hasło „FREENOW”, który pozwala na 30 min darmowego przejazdu e-hulajnogami hive i ominięcie korków w mieście. Mamy wielką nadzieję, że zniżka pomoże rozładować poniedziałkowy ruch w stolicy”.

O co walczą taksówkarze? 

Taksówkarze wystosowali trzy główne postulaty, które brzmią: 

  1. Egzekucja obowiązującego prawa transportowego, karnego i skarbowego w transporcie zarobkowym przez odpowiednie służby.
  2. Zaprzestanie prac nad obecnie procedowanym projektem nowelizacji ustawy, który w ocenie naszego środowiska zmierza do legalizacji szarej strefy w przewozie osób.
  3. Uchwalenie nowelizacji ustawy transportowej wspomagającej polskiego przedsiębiorcę taksówkarza.

"Wielokrotne prośby, doniesienia a nawet zawiadomienia do prokuratury nie przynoszą praktycznie żadnych efektów.  Organizowane przez kolegów związkowców przejazdy nielegalną patologią  zakończone kontrolami też niewiele pomagają, ze względu na skalę zjawiska i powolność działania służb. Czy taka postawa Rządu i jego agend ma jakieś głębsze przyczyny? Czemu urzędnicy państwowi działają na korzyść i pod dyktando zagranicznych firm? O to zapytamy Premiera 8 kwietnia, bo wybieramy się z wizytą!" podają organizatorzy strajku taksówkarzy. 

Uber i Bolt kontra iTaxi i MyTaxi – czym się różnią aplikacje do zamawiania przewozów?

Taksówkarze zablokowali w poniedziałek ulice Warszawy. Pasażerowie nie są jednak skazani jedynie na licencjonowanych kierowców z sieci taksówkarskich. Alternatywą są mobilne aplikacje do zamawiania przejazdów, przeciwko którym strajkują taksówkarze.

Jak wygląda trasa protestu i które ulice zostaną zablokowane, pisaliśmy na łamach Bankier.pl w artykule: Taksówkarze zablokują Warszawę

Weronika Szkwarek

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
7 17 skasowane_konto

tylko i wyłącznie Uber i im pokrewne. Już nie pamiętam kiedy ostatni raz jechałem taksówką. Za bardzo dbam o swoje finanse.

! Odpowiedz
4 35 tokio102

w obecnych czasach nie wiedzę żadnych argumentów nad korzystaniem Taxi zamiast przewozu osób. Przewóz osób jest nie tylko o ponad 50% tańszy ale gwarantuje inne korzyści np. można poznać cenę ile nas będzie kosztowała usługa (przejazd). Wiedząc jaka będzie cena możemy podjąć decyzję czy korzystamy czy też nie (w przypadku tradycyjnej taksówki nie wiemy ile zapłacimy, a na słowa "il będzie kosztował przejazd" zawsze otrzymamy zaniżoną kwotę na wstępie a i tak zapłacimy dużo więcej....
Kolejnym argumentem jest to że Bolt/Uber przyjeźdza dosłownie w przeciągu 1-3 minuty a zamawiając taxkswkę telefonicznie nie wiemy za ile przyjedzie czy będzie to 5/10 czy 15 minut....
Na dodatek wielu taksówkarzy nabija pompkami kilometry

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 34 obsservator

Taksówkarze próbują walczyć z postępem technicznym i idącymi w ślad za nim zmianami społecznymi. Nie mają żadnych szans, mogą odnieść chwilowy sukces w postaci przychylnych im zmian w prawie, ale te zmiany zostaną ominięte.

! Odpowiedz
9 23 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
4 53 ziombojmadafaka

Jest jakas bardziej znienawidzona grupa zawodowa niz zlotówy?

Ciężko pracują, zeby sie utrzymać na topie...

! Odpowiedz
4 80 grzegorzkubik

Na upartego mogliby protestować przeciw producentom rowerów. Rowerem za darmo człowiek jedzie. Co na to taksówkarze?

! Odpowiedz
19 8 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne