Kowalczyk: Dofinansowanie dla emerytów? Jeśli wystarczy pieniędzy

W przyszłym roku może zapaść decyzja w sprawie dodatku dla emerytów i program mógłby wtedy ruszyć, jeśli rząd uzna, że są na to środki - powiedział w środę przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk.

(fot. Adam Chelstowski / FORUM)

Minister Henryk Kowalczyk pytany w środę w Tok FM, czy będzie jednorazowy dodatek dla emerytów, powiedział, że "oczywiście chcielibyśmy, natomiast musimy na to poczekać". Dodał, że trzeba policzyć koszty związane z "wcześniejszym wiekiem emerytalnym, tzn. przywróceniem starego wieku emerytalnego".

Jak mówił, na razie wnioski o przejście na emeryturę na nowych zasadach złożyła połowa z 330 tys. osób uprawnionych. Jego zdaniem na razie nie wiadomo, "ile z tych osób rzeczywiście pójdzie na emeryturę". Dodał, że bez zamknięcia kwartału trudno będzie oszacować te skutki i tendencje.

Minister zaznaczył, że wysokość dodatku będzie zależała od wolnych środków.

Pytany o to, czy w przyszłym roku zapadnie decyzja dot. wprowadzenia dodatku dla seniorów, i w jakiej skali odpowiedział: "Po nowym roku, myślę, że już będziemy mądrzejsi" - mówił. Dopytywany, czy możliwe jest, żeby ten program był wdrażany w 2018 roku odpowiedział: "Myślimy o roku 2018, jeśli już".

Kowalczyk dodał, że budżet na 2018 rok zakłada "dość duże koszty" związane z obniżeniem wieku emerytalnego. "Ale zobaczymy, jak one się zrealizują, bo wiek emerytalny jest przywilejem, a nie obowiązkiem" - zaznaczył. Ocenił, że gdyby okazało się, że 100 proc. osób uprawnionych zdecyduje się na przejście na emeryturę, to nie będzie programu dofinansowania. "Ale 100 proc. nie będzie. To będzie (...) 70 proc." - ocenił. Zastrzegł jednak, że trudno wróżyć bez konkretnych danych. (PAP)

maja/ amac/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 8 karbinadel

Ta twarz nieskażona inteligencją mówi sama za siebie

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne