Santander Bank Polska spodziewa się, że w drugiej połowie 2023 roku koszty ryzyka kredytowego będą stabilne, bądź lekko wzrosną. Bank planuje dołączyć do programu "kredyt 2 proc." - poinformowali w środę przedstawiciele banku.


W I połowie 2023 r. koszt ryzyka kredytowego w grupie Santander Bank Polska wyniósł 0,80 proc. wobec 0,48 proc. rok wcześniej.
"Wzrost do 80 pb to jest wzrost zgodny z naszymi oczekiwaniami, w dalszej części 2023 roku spodziewam się stabilizacji, może lekkiego wzrostu tego wskaźnika, zgodnie z tym, co sygnalizowaliśmy wcześniej" - powiedział członek zarządu banku Maciej Reluga.
W I połowie 2023 r. obciążenie odpisami wyniosło 590,2 mln zł. Bank podał, że dokonał półrocznego przeglądu parametrów rezerw oraz korekt zarządczych skutkujących obciążeniem z tytułu dowiązań w kwocie 56,4 mln zł.
Od 3 lipca "bezpieczne kredyty 2 proc.", czyli kredyty z dopłatą państwa do rat, mogą być udzielane przez banki, które zawarły w tej sprawie umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK). Obecnie wnioski o kredyt 2 proc. przyjmuje 8 banków.

Prezes zapowiedział, że Santander dołączy do tego programu.
"Przygotowujemy się, chcemy wprowadzić zautomatyzowany proces. Chcemy wziąć udział w tym programie" - powiedział prezes Michał Gajewski.
Dodał, że z ofertą tych kredytów bank może ruszyć na przełomie III i IV kwartału. (PAP Biznes)
seb/ gor/






























































