REKLAMA
BADANIE

Koszty ryzyka Banku Handlowego w '23 nie będą odbiegały od poziomów z '22

2023-02-08 12:10
publikacja
2023-02-08 12:10

Bank Handlowy oczekuje, że koszty ryzyka w 2023 roku nie będą odbiegały od poziomów z 2022 roku, obecny ich podwyższony poziom nie oznacza pogorszenia portfela kredytowego. Bank w tym roku spodziewa się zdecydowanie niższej dynamiki wzrostu wolumenów w bankowości przedsiębiorstw, nie ma planów emisji długu pod MREL - poinformowali przedstawiciele banku.

Koszty ryzyka Banku Handlowego w '23 nie będą odbiegały od poziomów z '22
Koszty ryzyka Banku Handlowego w '23 nie będą odbiegały od poziomów z '22
fot. Maciej Łuczniewski / / FORUM

"W bankowości detalicznej nie możemy się spodziewać dużego popytu na kredyty, tutaj oczekiwałabym nawet może lekkiego spadku. W bankowości przedsiębiorstw popyt będzie mniejszy. W zeszłym roku rośliśmy o 18 proc. Myślę, że w tym roku dynamika będzie znacząco mniejsza, bo mamy ostrożniejsze podejście i też wielu klientów wstrzymało inwestycje ze względu na niepewność" - powiedziała podczas telekonferencji prezes banku Elżbieta Czetwertyńska.

Wynik odsetkowy banku w czwartym kwartale 2022 r. wyniósł 897,2 mln zł, czyli wzrósł 23 proc. w porównaniu do III kwartału.

Marża odsetkowa banku w IV kwartale wzrosła do 5,84 proc. z 4,93 proc. w III kwartale.

„Dzisiejszy wynik odsetkowy banku osiągnięty jest w dużej mierze dzięki inwestycji w krótkoterminowe papiery (...) Możemy się spodziewać, że prawdopodobnie wynik odsetkowy będzie trochę wyższy niż ten, który widzieliśmy w tej chwili. Przychody odsetkowe będą pod presją apetytu na produkty kredytowe. Ten apetyt w bankowości detalicznej jest niski" - powiedziała wiceprezes zarządu do spraw finansowych Natalia Bożek.

"Wynik odsetkowy ma szanse kształtować się relatywnie na podobnych poziomach" - dodała.

Wynik z prowizji wyniósł w IV kwartale 2022 roku 140,9 mln zł, czyli spadł 17 proc. rdr i wzrósł 4 proc. kdk. Wynik prowizyjny w bankowości instytucjonalnej spadł 15 proc. rdr, ale wzrósł 6 proc. w porównaniu do III kwartału.

W bankowości detalicznej wynik prowizyjny spadł 21 proc. rdr i 1 proc. kdk.

"Widzimy pewne odbicie w transakcyjności na kartach kredytowych. W środowisku wysokich stóp procentowych, zwłaszcza w obszarze bankowości detalicznej, presja na wynik prowizyjny (...) jest ogromna" - powiedziała Bożek.

Podała, że w wynikach banku w 2022 roku widać wysoką inflację i presję na koszty pracownicze.

Koszty banku w ostatnim kwartale 2022 roku wyniosły 316,1 mln zł, czyli wzrosły 11 proc. rdr i 3 proc. kdk. Same koszty pracownicze wzrosły 18 proc. rdr i 20 proc. kdk. W ostatnim kwartale bank zawiązał wyższą rezerwę na premie dla pracowników.

"2022 roku zapisał się również wzrostami w obszarze kosztów dystrybucji, które są pochodną kosztów inflacyjnych" - powiedziała Bożek.

Dodała, że pomimo rozwiązania w IV kwartale rezerwy na fundusz gwarancyjny z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, koszty regulacyjne w 2022 roku były wyższe niż w 2021 roku.

W IV kwartale koszty ryzyka banku wzrosły do 87 pb. z 62 pb. w III kwartale. Z wyłączaniem statystycznych rezerw na pogorszenie się perspektyw gospodarczych koszty ryzyka wyniosłyby 78 pb.

"Dwa ostatnie kwartały pokazują, że koszty ryzyka są powyżej celu strategicznego banku. To nie odzwierciedla pogorszenia jakości portfela kredytowego banku, a jedynie odzwierciedla czynnik niepewności związany z przyszłością, wyrażony w prognozach makroekonomicznych (...)" - powiedziała Bożek.

Dodała, że naturalny poziom kosztów ryzyka banku wynosi około 50 pb.

Bank zdecydował się na zawiązanie rezerw makroekonomicznych na portfel kredytów detalicznych.

"Koszty ryzyka się ustabilizowały - one nie będą odbiegały od kosztów ryzyka, które widzieliśmy w poprzednim roku. Nie spodziewam się szoku na kosztach ryzyka" - powiedziała Bożek.

Poinformowała, że zarząd banku nie podjął decyzji o rekomendacji w sprawie wypłaty dywidendy.

"Decyzja nie może być podjęta na niezaudytowanych wynikach (...), nie spodziewamy się tutaj turbulencji" - powiedziała Bożek.

Przedstawiciele Handlowego podali, że zarząd banku obecnie nie ma planów emisji instrumentów pod MREL, a wyrok TSUE w sprawie wynagrodzenia za korzystanie z kapitału nie będzie miał znaczącego wpływu na wyniki finansowe banku.(PAP Biznes)

seb/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki