REKLAMA

Minister finansów wytacza działa przeciwko Airbnb. "Będą płacić podatki od dochodów uzyskiwanych w Polsce"

2020-01-20 11:45
publikacja
2020-01-20 11:45

Minister finansów Tadeusz Kościński chce, by Airbnb, amerykański serwis umożliwiający wynajem mieszkań, płacił podatki od dochodów uzyskiwanych w Polsce. Poinformował o tym na łamach gazety "Financial Times"

/ fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu

Jak argumentował minister finansów, wszyscy wynajmujący mieszkania w gospodarce współdzielenia (tzw. sharing economy) muszą płacić odpowiednią część podatku. Ci, którym oni płacą, a więc Airbnb, także powinni mieć swój udział opłatach fiskalnych, gdyż zarabiają, prowadząc działalność w Polsce. Zdaniem szefa resortu, nie partycypując w podatkach, zakłócają oni rynki, bowiem firmy z siedzibą w Polsce muszą ponosić ciężar fiskalny, a co za tym idzie - ich marże znacznie się różnią. "Nie jest to uczciwa konkurencja" - zaznaczył. Dodatkowo dzięki takiemu wyjściu, resort pozna liczbę osób zaangażowanych w wynajem mieszkań.  

Nie chodzi jedynie o serwis Airbnb, ale o wszystkie, za pośrednictwem których można wynająć mieszkanie. A nawet więcej. Podatki cyfrowe, którym miałyby podlegać firmy prowadzące międzynarodową działalność, ale z siedzibą lub osobowością prawną w jednym kraju, wymają palącego rozwiązania.

W związku z tym, jak potwierdził Tadeusz Kościński, Polska nadal będzie brać udział w negocjacjach w sprawie międzynarodowego podejścia do opodatkowania w ramach OECD. Już teraz stanowisko ministerstwa finansów jest jasne: Polska nie poprze jednego, uniwersalnego podatku dla wszystkich. Dlaczego? "Firmy cyfrowe różnią się marżami: jedne mają 60 proc., a inne - 6 proc. Nakładając na nie ten sam podatek, ukrzyżujemy niektóre z nich, a my nie chcemy ukrzyżować firm". I jak sam twierdzi, chciałby usiąść z przedstawicielami Airbnb, Google'a, Amazona i powiedzieć im wprost: "musicie płacić podatki w Polsce, bo inaczej nie będzie dróg, policji, szkół. [...] Ile gotowi jesteście zapłacić?".

"Financial Times" zwrócił się o komentarz do rzecznika Airbnb, który poinformował, że serwis płaci cały podatek należy w państwach/miejscach, w których prowadzimy działalność. Zawsze będziemy to robić. Dodał także, odnosząc się już bezpośrednio do Polski, że skarbówka już otrzymuje podatek VAT opłacany od polskich gospodarzy i gości. 

Najem krótkoterminowy na cenzurowanym. Władze miast nie chcą hałaśliwych kwater

Zawieszenie działalności po trzech interwencjach policji i tabliczka na drzwiach z numerem telefonu właściciela. Polskie kurorty zamierzają walczyć z uciążliwym najmem krótkoterminowym. Nowe, bardziej restrykcyjne regulacje dotyczące najmu krótkoterminowego zaproponowały władze Sopotu.

aw/pap

Źródło:Bankier24
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (25)

dodaj komentarz
mbanny
Rejestrując się w Airbnb warto skorzystać z kodu promocyjnego - wtedy jest zniżka ponad 100 zł na pierwsze wakacje. Więcej info można znaleźć tutaj: https://zaofertowani.com/airbnb/
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
sel
No to mamy mieszkania + komunalne czynsze 100% w górę. https://www.bankier.pl/wiadomosc/Ceny-czynszow-komunalnych-ostro-w-gore-Nawet-dwukrotnie-7806515.html#dod_komentarz
Usta pełne frazesów, a złodziej na złodzieju, okradzione samorządy z kasy muszą się ratować a ci jak kościelni na wsi pogłaszczą po główce i
No to mamy mieszkania + komunalne czynsze 100% w górę. https://www.bankier.pl/wiadomosc/Ceny-czynszow-komunalnych-ostro-w-gore-Nawet-dwukrotnie-7806515.html#dod_komentarz
Usta pełne frazesów, a złodziej na złodzieju, okradzione samorządy z kasy muszą się ratować a ci jak kościelni na wsi pogłaszczą po główce i zabiorą ostatnią świnię ,a jeszcze ich po rękach całują i osobistą żonę podstawiają do " gotowania i sprzątania".
specjalnie_zarejestrowany2
Zdjęcie z artykułu o pomorze świń?
silvio_gesell
Opodatkowanie mieszkań powinno być od obrotu, a nie od dochodu. Banaś to udowodnił.
sel
No to właśnie każdy wynajmujący płaci od obrotu/ przychodu 8,5 lub 12 % a do tego wat i odwrócony wat od usługi zagranicznej ..., hotele nic nie płacą bo mają wysokie koszty do odjęcia i amortyzują sobie majątek całymi latami. Zarżną ostatnią świnię przynoszącą dochód dla państwa i parę złotych w sezonie No to właśnie każdy wynajmujący płaci od obrotu/ przychodu 8,5 lub 12 % a do tego wat i odwrócony wat od usługi zagranicznej ..., hotele nic nie płacą bo mają wysokie koszty do odjęcia i amortyzują sobie majątek całymi latami. Zarżną ostatnią świnię przynoszącą dochód dla państwa i parę złotych w sezonie wymieniającym się mieszkaniami z innymi..
marianpazdzioch
Za FANG stoi rząd USA, uzbrojony po zęby, z gospodarką dla której PL jest pryszczem. Życzę powodzenia w tym stękaniu. Bo tak lokajskim i odrealnionym patałachom będzie go baaardzo dużo potrzeba.
bamboocza2
A booking.com i Expedia i inni płacą podatki w Polsce?;> Jakoś nie trzeba mieć firmy by wystawiać ogłoszenia i oferować najem.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki