REKLAMA

Koronawirus a prawo pracy. PIP wyjaśnia

2020-02-27 09:35
publikacja
2020-02-27 09:35

Państwowa Inspekcja Pracy przygotowała wyjaśnienia dotyczące wątpliwości związanych ze stosowaniem przepisów prawa pracy w sytuacji zagrożenia zakażeniem COVID-19. 

fot. Syda Productions / / Shutterstock

Delegacja a groźba zakażenia koronawirursem 

Czy pracownik może odmówić wyjazdu w rejony, gdzie występuje koronawirus? PIP odpowiada, że zgodnie z art. 210 Kodeksu pracy razie gdy warunki pracy nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa i higieny pracy i stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika albo gdy wykonywana przez niego praca grozi takim niebezpieczeństwem innym osobom, pracownik ma prawo powstrzymać się od wykonywania pracy, zawiadamiając o tym niezwłocznie przełożonego.

Jednocześnie Państwowa Inspekcja Pracy podkreśla, że zarówno dla pracodawcy, jak i dla pracownika przy podejmowaniu decyzji dotyczących wyjazdu służbowego powinny być wiążące zalecenia organów państwowych, w tym - Państwowej Inspekcji Sanitarnej czy Ministra Spraw Zagranicznych. 

Dodatkowe badania po powrocie z zagranicy 

Czy pracodawca może zlecić dodatkowe badania lekarskie pracownikowi, który wraca do pracy po wyjeździe do regionu wiązanego z rozwojem koronawirusa? 

- Prawo pracy określa zasady kierowania pracowników na badania lekarskie i przeprowadzania badań wstępnych, okresowych i kontrolnych pracownika. Przepisy nie przewidują kierowania pracownika na badania w związku ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na choroby wirusowe. Zgodnie z art. 229 Kodeksu pracy pracownik podlega badaniom profilaktycznym: wstępnym - przy przyjęciu do pracy, a także okresowym i kontrolnym. Zakres i częstotliwość badań okresowych ustala lekarz zgodnie ze wskazówkami metodycznymi w sprawie przeprowadzania badań  profilaktycznych.  Badania kontrolne są wykonywane w przypadku, gdy niezdolność pracownika do pracy trwała dłużej niż 30 dni - wyjaśnia Państwowa Inspekcja Pracy. 

Ministerstwo Zdrowia uruchomiło infolinię Narodowego Funduszu Zdrowia o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem. Numer infolinii to 800-190-590. Jest ona czynna całą dobę, we wszystkie dni tygodnia.

 

Podsumowując, przepisy Kodeksu pracy nie uprawniają pracodawcy do skierowania podwładnego na dodatkowe badania w sytuacji, kiedy na przykład pracownik jest przeziębiony i nie zbiega się to z terminem kolejnego badania okresowego. 

Warto pamiętać, że pracodawca nie ma również podstaw prawnych do tego, aby zbierać informacje dotyczące miejsca wypoczynku pracownika. Podwładny nie ma też obowiązku do ujawniania miejsca, w którym spędzał urlop. 

Koronawirus - urlop czy praca zdalna

Jeżeli pracownik przebywał w strefie zagrożonej koronawirusem, to pracodawca co do zasady nie może zobowiązać podwładnego do wykorzystania urlopu wypoczynkowego. Przełożony nie jest również osobą właściwą do podejmowania działań izolujących pracownika w ramach kwarantanny. 

To, co może zrobić szef, to zaproponowanie pracownikowi świadczenia pracy zdalnej. 

Główny Inspektor Sanitarny o koronawirusie:

Wirus przenosi się drogą kropelkową. Objawy zakażenia obejmują gorączkę, kaszel, duszności, ból mięśni, zmęczenie. Badania RTG klatki piersiowej wykazują typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami. Dane WHO mówią, że u 18 proc. potwierdzonych przypadków występuje ciężka postać choroby.

GIS podkreśla, że koronawirus jest wirusem osłonkowym, podatnym na działanie wszystkich rozpuszczalników lipidów. Dlatego należy bezwzględnie pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem lub dezynfekowaniu ich środkiem na bazie alkoholu.

Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin oraz Korei Południowej, Włoch (w szczególności do regionu Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania), Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu.

80 proc. pacjentów, u których wykryto koronawirusa, gładko przechodzi chorobę, 20 proc. potrzebuje jakiejś interwencji medycznej, a hospitalizacji - tylko mały procent

WS
Źródło:
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (5)

dodaj komentarz
kancelariaprawna24h
Prawo pracy bezpłatne porady COVID-19 - przedłużenie zasiłku opiekuńczego http://poradyprawne-infolinia.pl/prawo-pracy-bezplatne-porady/
kancelariaprawna24h
Koronawirus - Porady prawne przez telefon https://prawnik-infolinia.pl/koronawirus-porady-prawne-z-prawa-pracy-i-upadlosci/
parthenon11
A teraz ja mam pytanie jako ratownik medyczny w pogotowiu mam prawo odmówić na podstawie art 210 ?:)
xyzq
A gdyby tak eksperci pokusili się o analizę - co w sytuacji, kiedy pracownik będący na urlopie nie może stawić się do pracy gdyż przebywa w miejscu objętym kwarantanną - na statku lub w hotelu, z którego nie może wyjść i udać się do kraju? Jakie przepisy wtedy się stosuje i czy jest to nieusprawiedliwiona A gdyby tak eksperci pokusili się o analizę - co w sytuacji, kiedy pracownik będący na urlopie nie może stawić się do pracy gdyż przebywa w miejscu objętym kwarantanną - na statku lub w hotelu, z którego nie może wyjść i udać się do kraju? Jakie przepisy wtedy się stosuje i czy jest to nieusprawiedliwiona nieobecność?
calineczka1056
https://fireads.online/link/62/99050647

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki