REKLAMA

Koronawirus zapukał do biur

2020-02-26 11:16, akt.2020-02-26 12:27
publikacja
2020-02-26 11:16
aktualizacja
2020-02-26 12:27
fot. BACKGRID / BACKGRID UK

Koronawirus trafił już do Europy. Choć w Polsce nie potwierdzono żadnego przypadku zakażenia SARS-CoV-2, część pracodawców podejmuje kroki, aby uchronić zatrudnionych i własne firmy przed ewentualnymi skutkami wirusa.

Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin, Korei Południowej, Włoch, Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu. Osoby, które wracają do Polski ze wspomnianych regionów, powinny uważnie obserwować swój stan zdrowia, a w przypadku zauważenia objawów choroby – w pierwszej kolejności skontaktować się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego albo oddziału obserwacyjno-zakaźnego.

/ fot. Yuri Smityuk / TASS

Koronawirus – lepiej pracować z domu?

Część pracodawców w ostatnich dniach poinformowała swoich podwładnych, że w przypadku osób wracających z zagranicy proszą o kontakt z działem kadr lub bezpośrednim przełożonym, aby ustalić ewentualne warunki pracy zdalnej.

Główny Inspektor Sanitarny w najnowszej informacji związanej z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem we Włoszech zaleca następujące postępowanie:

  1. Przy zaobserwowaniu u siebie objawów, takich jak gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem – telefoniczne powiadomienie stacji sanitarno-epidemiologicznej lub bezpośrednie zgłoszenie się do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego
  2. Przy braku objawów – kontrolowanie przez 14 dni swojego stanu zdrowia przez codziennie mierzenie temperatury oraz obserwowanie występowania objawów grypopodobnych.
  3. Przy kontakcie z osobą chorą lub zakażoną – bezzwłoczne powiadomienie stacji sanitarno-epidemiologicznej.

– Na chwilę obecną nie ma uzasadnienia dla podejmowania nadmiernych działań typu kwarantannowanie osób powracających z regionów Północnych Włoch, odmawianie udziału w zajęciach szkolnych oraz zamykanie szkół – poinformował GIS.

Kancelaria prawna PCS Paruch Chruściel Schiffter wydała broszurę na LinkedInie, która ma pomóc pracodawcom w walce z koronawirusem. Twórcy odpowiadają między innymi na pytanie, czy pracownik z podejrzeniem koronawirusa może zostać wysłany na przymusowy urlop. 

- Pracodawca nie ma możliwości wysłania pracownika na przymusowy urlop. Zagrożenie koronawirusem może jednak uzasadniać zaproponowanie pracownikom wykorzystania zaległego, bądź bieżącego urlopu wypoczynkowego w celu ograniczenia kontaktów z innymi osobami i zapobieżenia rozprzestrzeniania się wirusa. Pracownicy mogą również złożyć wniosek o urlop bezpłatny i pracodawca może udzielić im takiego urlopu - wyjaśnia kancelaria. 

Izolacja pracownika

We wspomnianej wcześniej informacji z kancelarii prawnej poruszono również  kwestie dotyczące między innymi dopuszczenia do pracy osoby, która mogła zachorować na CIVID-19. 

W związku z możliwym zakażeniem pracownika, pracodawca ma prawo odmówić dopuszczenia podwładnego do pracy oraz może skierować go na badania kontrole. Pracownik w takim przypadku ma obowiązek wykonać badania. 

- Pracodawca nie ma prawnej możliwości odizolowania pracownika z podejrzeniem koronawirusa od pozostałej części załogi w inny sposób aniżeli poprzez odmowę dopuszczenia go do pracy i skierowania na badania. A jeżeli już dopuścił go do pracy, w przypadku powstania uzasadnionych obaw co do jego stanu zdrowia, powinien jak najszybciej odsunąć go od jej wykonywania i skierować na badania. Wszelkie inne formy izolowania pracownika mogą być postrzegane jako szykana czy dyskryminacja i mogą powodować zarzuty pod adresem pracodawcy - wyjaśniają twórcy broszury "Pracodawcy w walce z koronawirusem". 

Podróże lotnicze i delegacje

Czy pracownik może odmówić wyjazdu w podróż służbową do obszarów zagrożonych koronawirusem? Jak wyjaśnia Kancelaria PCS Paruch Chruściel Schiffter, polecenie wyjazdu w podróż służbową należy traktować jako polecenie służbowego i jest ono co do zasady dla pracownika wiążące. Podwładny może odmówić tylko jeśli taki wyjazd zagrażałby jego życiu i zdrowiu, co może zostać podparte ostrzeżeniem MSZ lub GIS przed podróżą do zagrożonego chorobą kraju. 

GIS podał, że w przypadku lotów bezpośrednich z Chin, wszyscy pasażerowie samolotu otrzymują od personelu pokładowego ulotkę informacyjną oraz wypełniają kartę lokalizacji pasażera. Natomiast jeśli jesteśmy pasażerami lotów pośrednich, którymi mogą podróżować osoby rozpoczynające swoją podróż w Chinach, podczas lotu międzynarodowego na lotnisko w Polsce personel prosi pasażerów, którzy w ciągu ostatnich 14 dni przebywali w Chinach o przekazanie im tego faktu. W przypadku zgłoszenia pobytu w Chinach, personel zada pytania o stan zdrowia. Jeśli więcej niż jeden pasażer był Chinach, wszyscy uczestnicy lotu muszą uzupełnić Kartę Lokalizacji.

Jak uniknąć zakażenia?

Według informacji przekazanych przez Ministerstwo Zdrowia, wirus przenosi się drogą kropelkową. Co należy robić, aby uniknąć zakażenia:

  • myć często ręce,
  • podczas kaszlu i kichania zakrywać usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką,
  • zachować co najmniej metr odległości pomiędzy sobą a ludźmi, szczególnie tymi, którzy kaszlą, kichają i mają gorączkę,
  • unikać dotykania dłońmi oczu, nosa i ust.

Zwolnienie lekarskie

Łukasz Szumowski na konferencji prasowe w Warszaiwe podał informację o przysługującym pacjentom prawom dotyczącym zwolnienia lekarskiego. 

Jeśli to podejrzenie potwierdzone, czyli osoba trafia na oddział, to przysługuje jej z tytułu nieobecności w pracy zwolnienie i rekompensata z ZUS, również jeżeli to się nie potwierdzi, ale była zgodnie z procedurami objęta kwarantanną, również rodzicowi dziecka, które ma takie podejrzenie lub jest objęte kwarantanną, przysługuje świadczenie z ZUS – poinformował minister zdrowia. 

W przypadku gdy pracownik, który albo wrócił z rejonów, gdzie wykryto zakażenie lub miał kontakt z osobami zakażonymi, ale nie ma objawów chorobowych, może zawnioskować o pracę zdalną, pracodawca powinien się do tej prośby przychylić. Natomiast jeżeli współpracownik wrócił w ciągu ostatnich 14 dni z zagrożonych krajów, również można poprosić o możliwość wykonywania pracy z domu – jednak, jak wynika z ostatnich informacji podanych przez GIS –  w takim przypadku nie jest to konieczne.

Inaczej sytuacja wygląda, kiedy charakter pracy nie pozwala na wykonywanie jej z domu. Pracodawca wówczas ma możliwość na wniosek pracownika zwolnić go z obowiązku wypełniania zadań.

Jeśli zatrudniony ma gorączkę, duszności, kaszel, ale nie przebywał ostatnio w regionach związanych z występowaniem wirusa, powinien udać się do lekarza pierwszego kontaktu i w razie potrzeby udać się na zwolnienie lekarskie.

Test na koronawirusa

Ostatnio na Twitterze Robert Biedroń pokazał zarządzenie Dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie, że do cennika badań włącza się identyfikację RNA 2019-nCoV metodą PCR. Aby sprawdzić, czy nie jest się chorym, należy jednak zapłacić 500 zł.

Do sprawy odniósł się minister Łukasz Szumowski w wywiadzie dla TVP Info.

– Nie jest tak, że każda dowolna chęć przebadania się przez obywatela jest refundowana przez państwo. Wszystko jest tak samo, jak w sytuacji każdych innych świadczeń. Jeżeli ktoś ma wskazania, to my wykonujemy te badania, tak jak powinny być zrobione, niezależnie od tego, czy ktoś jest ubezpieczony czy nie, bo przecież mamy pieniądze na nieubezpieczonych – mówił minister zdrowia w TVP Info.

Weronika Szkwarek

Źródło:
Tematy

Komentarze (10)

dodaj komentarz
lebero654
Oczywistą oczywistością jest, że nasz kraj nie jest do niczego przygotowany. I politycy zamiast uprawiać słowną demagogię, powinni się zająć tematem wzorem chińskich kolegów. Czy my bylibyśmy w stanie w 10 dni zbudować szpital? Nie. Dlaczego? Bo wicie rozumicie. To się nie da. Bo pozwolenie, bo warunki zabudowy, Oczywistą oczywistością jest, że nasz kraj nie jest do niczego przygotowany. I politycy zamiast uprawiać słowną demagogię, powinni się zająć tematem wzorem chińskich kolegów. Czy my bylibyśmy w stanie w 10 dni zbudować szpital? Nie. Dlaczego? Bo wicie rozumicie. To się nie da. Bo pozwolenie, bo warunki zabudowy, bo brak działki, bo brak personelu do szpitala. Ba nawet w rok tego nie zrobimy. Bo lepiej wydać pieniądze na telewizję. Ile mamy testów na koronowirusa w Polsce. Pewnie tyle, że starczy tylko dla członków PIS. Od razu przypomina mi się Urban z hasłem: Rząd się wyżywi. A tak na marginesie ramach teorii spiskowych. Kto tak naprawdę stoi za wirusem, czy matka natura, czy szalony naukowiec, czy dywersja albo atak biologiczny?
iwonka50
Dlaczego Polska nie może zamknąć granic? Zamiast biernie przyglądać się ekspansji wirusa po świecie.
samsza
Obejrzcie sobie polski film "Zaraza" o ospie we Wrocławiu i dowiecie się dlaczego środki w Polsce czyli zgłaszanie się pojedynczych osób i kładzenie ich osobno na salach szpitalnych to głupota. Zwłaszcza gdy minister zdrowia mówi, że maseczki nie działają. A włoski premier opieprzył szpital, że takie zgłaszanie Obejrzcie sobie polski film "Zaraza" o ospie we Wrocławiu i dowiecie się dlaczego środki w Polsce czyli zgłaszanie się pojedynczych osób i kładzenie ich osobno na salach szpitalnych to głupota. Zwłaszcza gdy minister zdrowia mówi, że maseczki nie działają. A włoski premier opieprzył szpital, że takie zgłaszanie się do pobierania badań tylko roznosi wirusa.
wnr
Ale chwyt z cytatem Biedronia na poziomie interii czy onetu - panowie redaktorzy szanujcie nas jako czytelników i siebie jako dziennikarzy
jarekzbyszek
Ile jest miejsc w Polsce, gdzie można z identyfikować koronowirusa? Ile Sanepidów posiada odpowiednie urządzenie PCR i potrafi to zrobić? Dwa! Będziemy jak Wietnam bez zarażonych lub z wyleczonymi.
zenonn
Niepotrzebna medialna panika.
Jest mnóstwo masowych choróbsk, choćby zwykła grypa.
Jest wiele innych nieuleczalnych wirusów, z mnóstwem zarażonych Polaków. o czym media nie trąbią.
bt5
Historie epidemi i pandemii to moje 3- cie hobby więc na podstawie "literatury faktu" mógłbym rozpisać scenariusz, ale nie zrobię tego bo sam bym się go przestraszył. Mogę tylko napisac że wg głownego prawa Murphego " wszytko co może pójść żle , napewno pójdzie zle". Chociaz nawet gorzej bo wg Historie epidemi i pandemii to moje 3- cie hobby więc na podstawie "literatury faktu" mógłbym rozpisać scenariusz, ale nie zrobię tego bo sam bym się go przestraszył. Mogę tylko napisac że wg głownego prawa Murphego " wszytko co może pójść żle , napewno pójdzie zle". Chociaz nawet gorzej bo wg innego prawa Murphego "nie ma przypadków książkowych". Tradycyjne pandemie mocno przerzedzały ludność co chociaż póżniej się przekładało na 2-3 krotny natychmiastowy wzrost płac roboczych (oczywiście z wyjątkiem Polski której nigdy nie obejmowały zwyklę prawa ekonomiczne). A teraz bedzie tak że smiertelność nie jest szczególnie wysoka ( chociaż wg podstawowych operacji matematycznych na podstawie III klasy SP to wychodzi grubo więcej niż 1%), i z jednej strony zatonie ogrom firm z przyczyn utraty płynnosci, a z drugiej bedzie wysokie bezrobocie bez możliwości absorbcji bo zawsze główną przeszkodą mozliwości odtworzenia firmy jest brak finansów. Czyli podsumowując bezrobocie bedzie na pzoiomie czasów szoku bez terpi z czasów planu Balcerowicza przy jednoczesnych pustych półkach. A sprawę pogorszą jeszcze rzesze ubranych w hipoteki.
kuba_rzeszowiak
Trzeba iść do lekaża rodzinnego po skierowanie, stać tam w 2 godzinnej kolejce kaszląc na korytarzu. Lekaż jeśli jest mądry to od razu wyśle na SOR ale np mój lekarz woli sam wysyłać na badania albo przepisać jakiś antybiotyk i tak poszedłbym do apteki wykupić, następnie do domu i po tygodniu by nie przeszło to Trzeba iść do lekaża rodzinnego po skierowanie, stać tam w 2 godzinnej kolejce kaszląc na korytarzu. Lekaż jeśli jest mądry to od razu wyśle na SOR ale np mój lekarz woli sam wysyłać na badania albo przepisać jakiś antybiotyk i tak poszedłbym do apteki wykupić, następnie do domu i po tygodniu by nie przeszło to znowu kolejka 2 godziny do rodzinnego. Ten z całą pewnością już by się zlitował i wypisał skierowanie do specjalisty. Wizyta najbliższa by była za miesiąc ... już dawno bym zmarł.
specjalnie_zarejstrowany1
czym sie zajmuje "lekaz"? Kaze cos robic?
33karol33
ale to cytowanie bezsensownego postu Biedronia moglibyście sobie darować.... Obrońca niepłacących składek się znalazł

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki