Holandia pożyczy na rynkach dodatkowo 45-65 mld euro

Rząd Holandii pożyczy na rynkach dodatkowo 45-65 mld euro, czyli więcej niż oczekiwano, by sfinansować pomoc dla firm, które ucierpiały z powodu pandemii koronawirusa - poinformował w piątek holenderski minister finansów Wopke Hoekstra w liście do deputowanych.

(fot. ACMPhoto / )

Pakiet pomocowy rządu dla przedsiębiorstw, który ma zapobiec zwalnianiu pracowników i zagwarantować pensje dla nich, wart jest 20 mld euro.

Hoekstra ocenia jednak, że należy się przygotować na bardzo duży spadek dochodów państwa z podatków; w połączeniu ze wzrostem wydatków oznacza to, że rząd musi sięgnąć po dodatkowe finansowanie.

"Będzie to miało konsekwencje dla długu publicznego. Możemy to jednak wytrzymać, bo finanse rządu są w porządku" - dodał Hoekstra.

Dług publiczny Holandii sięga około 49 proc. PKB.

We wtorek holenderski minister gospodarki Eric Wiebes zapowiedział, że rząd przeznaczy "miliardy euro" na pomoc dla przedsiębiorstw i zapewnił, że w razie konieczności zwiększy fundusz przeznaczony na wsparcie gospodarki.

Premier Holandii Mark Rutte powiedział w poniedziałkowym wystąpieniu telewizyjnym transmitowanym z jego kancelarii w Hadze, że rząd może tylko chronić osoby najbardziej narażone i wspierać gospodarkę.

"Prawda jest taka, że bardzo wielu Holendrów zachoruje, to mówią nam eksperci" - przyznał. Ostrzegł też, że pandemia potrwa wiele miesięcy.

W czwartek liczba osób zakażonych wzrosła w Holandii do 2994; zmarło 106 osób. (PAP)

fit/ ap/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 3 riku

Nasz rząd się nie bawi w pożyczanie - woli rabowac środki z lokat ludzi którzy ciężko zapracowali na te pieniądze za pomocą obniżek stóp procentowych

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil