Komisja finansów za projektem poszerzającym zwolnienie z podatku od spadków i darowizn

2020-08-05 20:26
publikacja
2020-08-05 20:26
fot. Thetax / thetaXstock

Sejmowa komisja finansów publicznych poparła w środę poselski projekt ustawy, poszerzający krąg uprawnionych do zwolnienia z podatku od spadków i darowizn. Do zwolnienia będą mieli prawo m.in. wychowankowie rodzin zastępczych czy rodzinnych domów dziecka.

Zgłoszony przez posłów KO projekt przewiduje zwolnienie od podatku nabycia w drodze dziedziczenia lub darowizny, przez osoby przebywające, lub które przebywały w rodzinie zastępczej lub w rodzinnym domu dziecka.

W trakcie pierwszego czytania w komisji finansów w środę w imieniu wnioskodawców Krystyna Skowrońska (KO) zgłosiła poprawkę, rozszerzającą zakres zwolnienia o opiekunów i wychowanków placówek opiekuńczo-wychowawczych. Komisją tę zmianę poparła.

Ostatecznie projekt obejmuje rodziny zastępcze, rodzinne domy dziecka, placówki opiekuńczo-wychowawcze i inne formy opieki sprawowanej przez osoby spokrewnione i niespokrewnione, definiowane w ustawie o pieczy zastępczej.

W uzasadnieniu do projektowanych zmian wskazano, że dzieci w zastępczej opiece rodzinnej czy rodzinnym domu dziecka wychowywane są w większości przypadków przez całe swoje dzieciństwo, w wielu przypadkach uważają swoich opiekunów za prawdziwych rodziców i odwrotnie - opiekunowie uważają je za własne już do końca życia.(PAP)

wkr/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
carlito1
W Austrii zniesiono podatek od spadków w 2008r.. i jakoś żyją... Tylko u nas jak zwykle rząd musi ukraść część z opodatkowanego wcześniej dochodu...
marcinkuu
U nas działa to tylko w drugą stronę, tymczasowo wprowadzonymi podatkami.
Tymczasowy podatek belki - od ilu już lat?
Tymczasowe podniesienie VAT do 23%.
Ciekawe dlaczego nie gonimy tych "okropnych" Niemców w poziomie podatku VAT?
trooper
Bzdury wypisujesz. Polska to jeden z nielicznych krajów, gdzie nie ma podatku od spadku w najbliższej rodzinie. Przeważnie są limity zwolnienia powyżej których jest juz podatek od zysków kapitałowych.
marcinkuu odpowiada trooper
Powiedz to tym co nie dopełnili formalności przez 6 miesięcy (różnie może być). Poza tym spróbuj przyjąć spadek bez obowiązkowych kosztów sądowych (niemałych).

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki