REKLAMA

Kolejny dzień sporych spadków na GPW. Duża przecena Orlenu

2017-10-19 18:00
publikacja
2017-10-19 18:00
Kolejny dzień sporych spadków na GPW. Duża przecena Orlenu
Kolejny dzień sporych spadków na GPW. Duża przecena Orlenu
fot. Borys Skrzyński / / FORUM

W ostatnich dniach polska giełda miała problem, by rosnąć, nawet wtedy, gdy w Europie nastroje były raczej dobre. Nic więc dziwnego, że gdy na Zachodzie zaczęła się korekta, przy Książęcej znów dominowała czerwień.

W latach 2015 i 2016 na określenie indeksu WIG20 używano stwierdzenia "ostatni do wzrostów, pierwszy do spadków". Miało to swoje uzasadnienie, nasz indeks blue chipów czasem miał problemy, by zakończyć sesję ponad kreską, mimo że na Starym Kontynencie giełdy się zieleniły. Gdy zaś na Zachodzie pojawiała się czerwień, WIG20 był w "awangardzie" spadków. Później powiedzenie to trochę się zdezaktualizowało, indeks największych polskich spółek zaczął bowiem nadrabiać dystans do Zachodu. W ostatnich dniach wydaje się jednak, że znów łatkę "ostatnich do wzrostów i pierwszych do spadków" polskim blue chipom można przypiąć.

fot. / / Bankier.pl

Jeszcze w zeszłą środę wszystko wydawało się wyglądać dobrze, maksima hossy wyznaczone przy mocnych, pewnych wzrostach. Kolejne dni - niezależnie od tego, czy na Zachodzie było zielono, czy czerwono - spychały jednak WIG20 coraz niżej. Jeżeli weźmiemy wyniki z ostatniego tygodnia, to WIG20 jest trzecim najgorszym indeksem w Europie. Gdy weźmiemy tylko trzy sesje, jest bezkonkurencyjnie najgorszym. 

Sporą cegiełkę do tego wyniku dołożyła dzisiejsza sesja. W Europie - z uwagi m.in. na ponowne zainteresowanie się Katalonią - przeważały lekkie spadki. WIG20 stracił jednak aż 1,39 proc. Przy okazji spadł pod poziom 2500 pkt., wczoraj bowiem zatrzymał się ledwie 2 pkt. nad nim. Korekta na GPW nabiera więc tempa. 

Paliwowe rozczarowanie

Indeks miał dzisiaj jednak swoje wewnętrzne problemy. Największy oznaczony jest tickerem "PKN" i powszechnie nazywany Orlenem. Spółka zaprezentowała dobre wyniki za III kwartał, jej kurs jednak tak napompowany, że raport przyjęto jako rozczarowanie. Efekt? Giełdowa wartość Orlenu spadła o 7,1 proc. A przecież Orlen to największa polska spółka giełdowa!

Przy okazji rykoszetem otrzymał  Lotos, który stracił 3 proc. Obawy wydają się uzasadnione, bowiem na fali dobrego otoczenia makro rosły kursy obu spółek. Jeżeli jednak Orlen nie spełnił rozdmuchanych oczekiwań, to samo może spotkać i Lotos. Słabo wypadł także inny gigant - KGHM - którego notowania podążały w ślad za taniejącą dziś miedzią.

Wśród blue chipów nie brakowało jednak zieleni. Najmocniej w górę poszła wycena mBanku (+2,20 proc.) i PKO BP (+2,44 proc.). Na dość silnym plusie (+1,75 proc.) sesję zakończył też Tauron, którego prezes poinformował w czwartek, że Tauron nie będzie tworzył rezerw w związku ze sprawą Invenergy. Wzrosty te jednak nie wystarczyły do zrównoważenia czerwieni.

Szeroki rynek też pod kreską

Spadki nie ograniczały się jednak do blue chipów. Na minusie dzień zakończyła także pozostała trójka z głównych indeksów - WIG stracił 1,1 proc., podobnie sWIG, mWIG zaś 0,6 proc. Obroty wyniosły 1 mld zł, co raczej nie jest dobrym sygnałem dla byków. Aktywność bowiem wzrosła, a na GPW wciąż przeważa czerwień.

Na szerokim rynku jeden z najmocniejszych spadków należał do Polenergi (-12,30 proc.). Spółka podała, że w wynikach za III kwartał dokona odpisów o łącznej, szacowanej wartości około 91 mln zł, które obciążą wyniki operacyjne grupy. Pierwszy odpis w wysokości 81 mln zł aktualizować ma wartość środków trwałych związanych z realizacją projektu Elektrownia Północ, natomiast drugi o szacunkowej wartości 9,8 mln zł związany jest z zaniechaniem działalności prowadzonej przez spółkę Grupa PEP Biomasa Południe.

Po wynikach, mocnym, 5,66-proc. wzrostem wyróżnił się z kolei CI Games. Zysk netto grupy CI Games w III kwartale 2017 roku wyniósł 3,6 mln zł - poinformowała spółka we wstępnych, szacunkowych danych. Spółka podała, że w okresie tym przychody netto ze sprzedaży wyniosły 17,7 mln zł, EBITDA 7,4 mln zł, a EBIT był na poziomie 5,3 mln zł. W okresie pierwszych trzech kwartałów skonsolidowane przychody wyniosły 90,9 mln zł, EBITDA 31 mln zł, EBIT 9,5 mln zł, natomiast zysk netto 5,1 mln zł.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
0 zł za prowadzenie konta! Otwórz PKO Konto za Zero >>

0 zł za prowadzenie konta! Otwórz PKO Konto za Zero >>

Komentarze (4)

dodaj komentarz
jendreka
Dobrze napisane między słowami, napompowany! Więc teraz trzeba powietrze spuścić. Pytanie tylko ile? Zobaczymy
jendreka
Taka sama jak na Orlen, spekulacje.
krispek
Strategia na KGHM

Czy macie Panowie jakąś strategię na KGHM?

http://www.pieniadzenagieldzie.pl/force-of-trend-podsumowanie/
slc350
Bo GPW to gniot, padok nędzy i rozpaczy.... :( dobre info lekki wzrost, średnie spadek, złe wodospad.....

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki