REKLAMA

Kaseta wideo na wagę złota. Na powrocie do lat 80. można nieźle zarobić

2022-06-11 06:00
publikacja
2022-06-11 06:00
Kaseta wideo na wagę złota. Na powrocie do lat 80. można nieźle zarobić
Kaseta wideo na wagę złota. Na powrocie do lat 80. można nieźle zarobić
fot. Masson / / Shutterstock

Lata 80. święcą wielki powrót m.in. za sprawą netfliksowego serialu "Stranger Things". Nic więc dziwnego, że za modą podąża popyt, a za nim w górę idą ceny. Wyszydzane kiedyś i zapomniane na rzecz płyt DVD kasety wideo wracają do łask. Ostatnio za "Powrót do przeszłości" zapłacono na aukcji ponad 100 tys. zł. 

Dzieci lat 80. pamiętają wypożyczalnie kaset wideo. Biegło się tam z zapartym tchem, by wypożyczyć kolejne hity, tj. "Goonies", "Gwiezdne wojny" czy "Indianę Jonesa". Były komitety kolejkowe po najnowsze hollywoodzkie megaprodukcje, a za nieprzewiniętą taśmę trzeba było zapłacić karę. Cudowny czas gumy Donald i soczków z woreczka. 

Okazuje się, że warto przetrząsnąć domowe archiwa w poszukiwaniu zachowanych oryginalnych kaset VHS. Na aukcjach osiągają one pokaźne kwoty. Kolekcjonerzy płacą nawet pięciocyfrowe kwoty za nieotwarte kasety z najważniejszymi filmami z lat 70. i 80. Jak świeże bułeczki rozchodzą się angielskie wydania m.in.:

  • "Powrót do przyszłości" z 1985 roku sprzedany za 109 tys. zł,
  • "Gwiezdne wojny. Nowa nadzieja" z 1984 roku sprzedane za 91 tys. zł,
  • "Rambo. Pierwsza krew" z 1982 roku sprzedany za 64 tys. zł.

W pierwszej dziesiątce najbardziej poszukiwanych filmów znalazły się także: "Szczęki", "Goonies" (ten tytuł był zapewne szczególnie poszukiwany przez fanów "Stranger Things", bo to na nim częściowo mieli wzorować się twórcy serialu), "Ghostbusters" czy "Indiana Jones i poszukiwacze zaginionej Arki". 

Otwarte kasety także są popularne. Duża zależy od jakości filmu. Na eBayu sporym zainteresowaniem oprócz już wymienionych cieszą się:

  • bajki Disneya, wśród których najwyżej wyceniony został Aladyn z limitowanej Diamentowej Edycja i "Piękna i Bestia",
  • horrory jak "Powrót żywych trupów", "Koszmar z ulicy Wiązów" lub kultowe "Zabójcze klauny z kosmosu" (osobiście polecam),
  • klasyki np. "Good Morning Vietnam", "Conan Barbarzyńca" (oczywiście wersja z Arnoldem Schwarzeneggerem) i "Willow".

Z kolei allegrowicze zdają się mieć podobne preferencje. Za około 450 zł można sprzedać "Powrót żywych trupów", 300 zł - "Terminatora", 270 zł - "Reanimator", 250 zł - "Krwawnik", a 160 zł to koszt unikatowej wersji "Egzorcysty" (tak samo jak "Martwego zła").

Kaseta wideo zaczęła święcić trumfy w latach 70., stając się domową alternatywą dla kina. Niestety jej gwiazda zaczęła blednąć wraz z pojawieniem się w 1996 roku płyt DVD. Po koniec 2000 roku kasety były prawie zbędne, a odtwarzacze trafiały do lamusa. Teraz jednak triumfalnie wracają.

Diuna steelbox=

Diuna steelbox

Sprawdź
Gra o tron kolekcja

Gra o tron

Sprawdź
Top Gun

Top Gun

Sprawdź

- To artefakt. Kawałek naszej historii z pięknymi okładkami. Przenoszą nas do czasu, w którym za zebrane kieszonkowe kupowaliśmy ukochany film (najpierw plakatowaliśmy jego bohaterami cały pokój) - wyjaśnia "The Sun" Jim Carlson z Heritage Auctions w Dallas, który regularnie organizuje licytacje kaset VHS. - Znalezienie wciąż opieczętowanych taśm jest niezwykle rzadkie, stąd ich ceny - dodaje.  

aw

Źródło:
Tematy
Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Komentarze (12)

dodaj komentarz
bankster-kreator
Bierzcie przykład z tej mody na stare kasety wideo i kupujcie już stare filmy na DVD ja mam cały karton samych klasyków które będą warte kiedyś miliony. Sprzedam ta kolekcję za skromne 100tys. złotych. Ktoś chętny ? To dobrze inwestycja życia która za parę lat będzie warta kilka milionów kiedy odtwarzacze dvd wyjdą całkowicie z mody Bierzcie przykład z tej mody na stare kasety wideo i kupujcie już stare filmy na DVD ja mam cały karton samych klasyków które będą warte kiedyś miliony. Sprzedam ta kolekcję za skromne 100tys. złotych. Ktoś chętny ? To dobrze inwestycja życia która za parę lat będzie warta kilka milionów kiedy odtwarzacze dvd wyjdą całkowicie z mody a Ty sobie kupisz coś takiego co będzie wyglądać jak toster i będziesz tam wkładał płyty i odpalał na projektorze. Dziś promocja! Tylko 100k to jedna dwudziesta przyszłej ceny. Interes życia
bankster-kreator
Ktoś ma starą wypożyczalnie kaset i zostały mu pełne regały w piwnicy i zagadał z redaktorem by to wypromował a on wystawił ofertę premium na allegro: kaseta wideo + talon na balon.
grzegorzkubik
Niższa rozdzielczość i niższa jakość ale za to treść tych filmów była wybitna. To było kino na wysokim poziomie i ci nasi polscy lektorzy. Obejrzałem setki filmów z lat 80-tych i 90-tych i wiele dzisiejszych pozycji przy tym to gnioty.
znawca_inwestor
Grzesiu nareszcie jakiś sensowny post
pikawka
tak a chwile pozniej znowu bedziecie mogli napisac ze kolejna firma ma postawione zarzuty windowania cen poprzez finalizowanie fejkowych aukcji.
karbinadel
Jeśli fejkowe, to nie są finalizowane :)
www.eurodolar.pl
kaseta nieotwarta przez 35lat jest rozmagnesowana?
powinna być raz na rok przewinięta, a tak to nie wiem co to będzie za jakość obrazu?
chariotti
Gwiezdne wojny. Nowa nadzieja" z 1984 - miałem i wywaliłem bo wyszły remastery. Tia
samsza
Ktoś kiedyś miał wypożyczalnię wideo, a teraz postanowił to puścić w obieg, więc zrobił ustawkę ze znajomym co do ceny, zrobiło się trochę szumu i masz.
W takim sklepie mogło zostać parę kaset jeszcze nie otwartych...
bankster-kreator
Haha, nie widziałem twojego komentarza ale napisałem to samo.

Powiązane: Popkultura i pieniądze

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki