REKLAMA

Kaczyński: Wprowadzenie euro oznaczałoby radykalne zubożenie Polaków

2022-08-08 06:56
publikacja
2022-08-08 06:56
Kaczyński: Wprowadzenie euro oznaczałoby radykalne zubożenie Polaków
Kaczyński: Wprowadzenie euro oznaczałoby radykalne zubożenie Polaków
fot. Łukasz Dejnarowicz / / FORUM

Wprowadzenie w Polsce euro oznaczałoby radykalne zubożenie Polaków, wielkie ich obrabowanie - powiedział w wywiadzie dla tygodnika "Sieci" szef PiS Jarosław Kaczyński. Dodał, że własna waluta to jeden z atrybutów niepodległości.

W wywiadzie dla tygodnika "Sieci" prezes PiS Jarosław Kaczyński odpowiedział m.in. na pytanie, czy mówienie o wprowadzeniu w Polsce euro zamiast złotego może być dobrym "żaglem wyborczym" dla opozycji.

"Badania opinii publicznej pokazują, że Polacy nie chcą tej zmiany, rozumieją jej niezwykle bolesne konsekwencje. Ale oni będą próbowali, bo muszą. Zgadzam się z Adamem Glapińskim, że to jedno z zadań, z którym przysłano tu Tuska" - odpowiedział prezes Kaczyński.

Szef PiS zaznaczył, że wprowadzenie euro w Polsce należy postrzegać w dwóch wymiarach, godnościowym - "bo w naszej historii własna waluta to jeden z atrybutów niepodległości". "I w wymiarze społeczno-ekonomicznym, bo to by oznaczało radykalne zubożenie Polaków, wielkie ich obrabowanie" - powiedział. "Także tych, którzy sądzą, że ich by to nie dotknęło" - dodał Kaczyński.

Na pytanie, dlaczego miałoby dojść do zubożenie Polaków, prezes PiS powiedział, że wejściowy kurs waluty byłby ustalany nie na podstawie realnej siły nabywczej złotego, ale proporcji zbliżonych do kursu wymiany walutowej. "To dwie różne wartości" - podkreślił.

"W ten sposób szybko nastąpi ekonomiczna degradacja i całej Polski, i każdego osobiście. Nasz wzrost gospodarczy się zatrzyma, przestaniemy gonić Zachód i Niemcy. Wprowadzenie waluty euro będzie miało taki skutek" - powiedział.

Kaczyński odniósł się także do słów prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego, który w wywiadzie dla tygodnika "Sieci" mówił o próbie "obalenia rządu PiS i wprowadzenia Polski do strefy ERM II, przedsionka do wprowadzenia euro".

"Prof. Glapiński doskonale uchwycił przyczynę tak gwałtownego, szaleńczego wręcz ataku na instytucję, którą kieruje. Ale te same powody stoją za napaściami na Trybunał Konstytucyjny. Żeby wprowadzić walutę euro, trzeba zmienić konstytucję, na co raczej nie mają szans. Dlatego chcieliby to osiągnąć przez Trybunał Konstytucyjny, uległy im, który orzekłby, że to, co o walucie obowiązującej w Polsce jest tam jasno zapisane, wcale nie znaczy to, co znaczy. Takie głosy już się pojawiały" - powiedział szef PiS.(PAP)

amk/ godl/

Źródło:PAP
Tematy
Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Komentarze (99)

dodaj komentarz
jan888
Do gwałtownego ubożenia Polaków doprowadził PIS, właśnie dzięki temu, że w Polsce nie ma Euro. Z inflacji i osłabiania złotówki PISowcy zrobili sobie maszynkę do kręcenia wyborczych kiełbas, pod postacią rozdawnictwa i rozbuchanego socjalu.
jan888
Od momentu objęcia przez PIS władzy (2015r.) PISowcy doprowadzili do eksplozji inflacji:
https://stooq.pl/q/?s=cpiypl.m&c=10y&t=l&a=lg&b=0
i osłabienia złotego: https://stooq.pl/q/?s=eurpln&c=10y&t=l&a=lg&b=0
Gdyby w Polsce było Euro to tego typu numery (z okradaniem Polaków by zasilić budżet)
Od momentu objęcia przez PIS władzy (2015r.) PISowcy doprowadzili do eksplozji inflacji:
https://stooq.pl/q/?s=cpiypl.m&c=10y&t=l&a=lg&b=0
i osłabienia złotego: https://stooq.pl/q/?s=eurpln&c=10y&t=l&a=lg&b=0
Gdyby w Polsce było Euro to tego typu numery (z okradaniem Polaków by zasilić budżet) by nie przeszły.
podatnik-
Oj Jarosławie, Jarosławie jak to mówi twój były premier Kaziu von Isabel Polki i Polacy już od 1989 goli i weseli!
karbinadel
Kaczyński goni w piętkę. Ale na wojnie z UE się przejedzie. Polacy nie zaakceptują Polexitu
ssmentek
Mądry człowiek. Targowica ma zlecenie na wprowadzenie euro, tak abyśmy nie miali związane ręce.
bha
Raczej bardziej obrabowuje ich z kasy systematyczny już od ponad 3 dekad coraz szerszy wyzysk i żerowanie latami na pracy innych na rynku w gospodarce najtaniej jak się tylko da i uda lub w porywach uniesień niewiele więcej. Niestety w coraz szerszym ogromie branż i zawodów!!!!!! .Tak Wyzysk i żerowanie na pracy innych latami nie Raczej bardziej obrabowuje ich z kasy systematyczny już od ponad 3 dekad coraz szerszy wyzysk i żerowanie latami na pracy innych na rynku w gospodarce najtaniej jak się tylko da i uda lub w porywach uniesień niewiele więcej. Niestety w coraz szerszym ogromie branż i zawodów!!!!!! .Tak Wyzysk i żerowanie na pracy innych latami nie bez celu przez wielu udając jarząbka.Niestety tylko trzeba mieć chęci to widzieć.
czerwony_wiewior
Na czym, jak na czym, ale na zubożaniu Polaków to pan prezes zna się wyśmienicie.
mesten
a 15% inflacji to nie jest zubożenie ?
kaczyslaw_
A skąd. Jaszczomb mówił, że inflacja nie ma wpływu na portfele Polaków.

Powiązane: Polska kontra Unia Europejska

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki