REKLAMA

KNF ustanowiła zarządcę komisarycznego w Lubuskiej SKOK

2016-10-12 11:09
publikacja
2016-10-12 11:09
KNF ustanowiła zarządcę komisarycznego w Lubuskiej SKOK
KNF ustanowiła zarządcę komisarycznego w Lubuskiej SKOK
fot. Lukasz Dejnarowicz / / FORUM

Komisja Nadzoru Finansowego ustanowiła 12 października zarząd komisaryczny w Lubuskiej Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo-Kredytowej w Zielonej Górze (Lubuskiej SKOK) - poinformowała w środę KNF w komunikacie.

fot. Łukasz Dejnarowicz / / FORUM

"Na zarządcę komisarycznego w Lubuskiej SKOK została powołana Pani Jadwiga Wolak-Rejthar. Jest to osoba posiadająca odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie zawodowe do sprawowania tej funkcji" - głosi komunikat.

Decyzja zapadła podczas ostatniego posiedzenia KNF pod kierownictwem przewodniczącego Andrzeja Jakubiaka. Za wprowadzeniem komisarza w Lubuskiej SKOK, jak podaje komunikat, był właśnie Jakubiak, a także jego zastępcy Wojciech Kwaśniak i Lesław Gajek oraz przedstawiciel prezydenta Zdzisław Sokal. Przeciw był reprezentujący NBP Andrzej Kaźmierczak, wstrzymał się przedstawiciel Ministerstwa Rozwoju Armen Artwich.

Celem zarządcy komisarycznego mają być "działania na rzecz wzmocnienia spółdzielczej kasy poprzez wzrost efektywności działania i poprawę standardów zarządzania ryzykiem w oparciu o szczegółową weryfikację sytuacji finansowej kasy".

Z dniem ustanowienia zarządcy komisarycznego, zaznacza KNF, dotychczasowi członkowie zarządu Lubuskiej SKOK zostają odwołani z mocy prawa, a udzielone wcześniej prokury i pełnomocnictwa wygasają, a na zarządcę komisarycznego przechodzi prawo podejmowania decyzji we wszystkich sprawach dotyczących spółdzielczej kasy, z wyjątkiem wprowadzania zmian w statucie.

Zarządca komisaryczny ma sporządzić sprawozdanie Lubuskiej SKOK "na datę ustanowienia w SKOK zarządcy komisarycznego i poddania tego sprawozdania badaniu przez biegłego rewidenta", a także "ma również wypracować koncepcję restrukturyzacji kasy w uzgodnieniu z Komisją lub opracować i uzgodnić z KNF program postępowania naprawczego, którego realizacja służyć będzie możliwie najbardziej efektywnemu zabezpieczeniu interesów członków spółdzielczej kasy".

Będzie kierować, według komunikatu, restrukturyzacją oraz informować KNF, Kasę Krajową i radę nadzorczą spółdzielczej kasy o efektach prowadzonych działań naprawczych.

"Decyzja KNF nie wpływa na sposób obsługi członków Lubuskiej SKOK. Kasa ta nadal będzie świadczyć usługi w pełnym dotychczasowym zakresie. W mocy pozostają stosunki umowne łączące Lubuską SKOK z jej członkami będącymi jednocześnie współwłaścicielami kasy. Nadal obowiązują również umowy z pracownikami i kontrahentami tej Kasy" - głosi komunikat.

Lubuska SKOK to 19 kasa, w której wprowadzono zarząd komisaryczny. We wrześniu ogłoszono także upadłość SKOK Skarbiec oraz ustanowiono zarządzę komisarycznego w Bieszczadzkiej SKOK i SKOK Profit.

Pod koniec czerwca funkcjonowało 29 "małych" kas, o aktywach poniżej 100 mln zł, 11 kas o aktywach 100-500 mln zł i trzy kasy o aktywach przewyższających 500 mln zł, dysponujące jednak ponad 70-proc. aktywów systemu.

KNF: sytuacja w SKOK-ach na koniec II kwartału nadal trudna

Na koniec czerwca 2016 r. sytuacja sektora SKOK była nadal bardzo trudna - stwierdza Komisja Nadzoru Finansowego w opublikowanym w piątek raporcie na temat spółdzielczych kas na koniec II kwartału 2016 roku.

Fundusze własne kas na koniec czerwca 2016 r. wynosiły 429,2 mln zł i w stosunku do końca 2015 r. ich wartość obniżyła się o 94,8 mln zł, a 33 kasy włącznie z Kasą Krajową były objęte postępowaniami naprawczymi - informuje KNF.

Spadek funduszy własnych kas, podkreśla komisja, nastąpił "pomimo objęcia i opłacenia w niektórych kasach udziałów nadobowiązkowych przez Kasę Krajową".

Z kolei współczynnik wypłacalności sektora SKOK na koniec czerwca 2016 r. prezentowany był w wysokości 4,18 proc., a po uwzględnieniu wyników inspekcji oraz wniosków z prowadzonego nadzoru analitycznego jego wartość obniżyłaby się do minus 0,12 proc.

"Kasy prowadzące działalność na koniec czerwca 2016 roku wykazały łącznie zysk netto w wysokości 4,8 mln zł, wobec poniesionej straty na 30 czerwca 2015 r. w wysokości 81,3 mln zł. Na wyniki finansowe kas negatywny wpływ miały spadające przychody z działalności podstawowej, jednak zaobserwowano w niektórych kasach poprawiającą się rentowność działania będącą skutkiem realizowanych procesów naprawczych. Nadal istotny wpływ na wyniki sektora miały jednorazowe transakcje związane ze sprzedażą portfeli wierzytelności przeterminowanych" - stwierdza KNF.

Czytaj więcej: "KNF: sytuacja w SKOK-ach na koniec II kwartału nadal trudna".

(PAP)

dol/ je/seb/ osz/

Źródło:Bankier24
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (42)

dodaj komentarz
~Maniek
Wydaje się że zarządy komisaryczne będą teraz uruchamiane w kasach wykazujących stratę bieżącą pomimo dodatnich kapitałów własnych. Na pierwszy ogień poszły te z ujemnymi kapitałami.
~bleble
Nie mogę doczekać się inf. nt splajtowania SKOK-u im.Stefczyka! mam nadzieję iż ich też to dopadnie!!!!!!
~bankowiec
Aleś Ty głupi...Jeśli ten gigant upadnie to BFG może mieć problem z wypłatami...a finalnie Ty się złożysz na te wypłaty razem z innymi myślącymi podobnie...zastanów się, kto robi zrzutę do BFG i dlaczego masz ciągle podwyżki w tabelach opłat i prowizji w swoim banku...
~Gość
Najlepszy jest oczywiście Pewny Kantor- nazwa zobowiązuje :)
Wszystko sprawnie działa, transakcje są szybkie i bezpieczne! No i dobry spread.
~wsx
Ten który wymyślił coby objąć tych dziadów gwarancjami bfg - powinien zawisnąć na brzozie.
~woj
Ktoś wiedział , dlatego objął.
~David
PiS powinno ludziom z PO pomniki stawiać za okrycie SKOKów parasolem BFG. Inaczej ich właśni wyborcy na stos by ich zawlekli. Byłaby płonąca zmiana, w sumie szkoda, że jej nie ma :(
~Zadzior
Jest 500+ , już zaczynają Mieszkanie + , wkrótce ogłoszą Bank + . Ale kogo ograbią "troszeczkę" na te plusy.
~3krzyzyki
i będzie
+ + +
jak prawie 2000 lat temu w Jerozolimie
~woj
Spieprzać ze SKOKÓW puki przelewy działają.

Powiązane: SKOK-i na cenzurowanym

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki