REKLAMA

KNF: sytuacja w SKOK-ach na koniec II kwartału nadal trudna

2016-10-07 20:24
publikacja
2016-10-07 20:24

Na koniec czerwca 2016 r. sytuacja sektora SKOK była nadal bardzo trudna - stwierdza Komisja Nadzoru Finansowego w opublikowanym w piątek raporcie na temat spółdzielczych kas na koniec II kwartału 2016 roku.

fot. Lukasz Dejnarowicz / / FORUM

Fundusze własne kas na koniec czerwca 2016 r. wynosiły 429,2 mln zł i w stosunku do końca 2015 r. ich wartość obniżyła się o 94,8 mln zł, a 33 kasy włącznie z Kasą Krajową były objęte postępowaniami naprawczymi - informuje KNF.

Spadek funduszy własnych kas, podkreśla komisja, nastąpił "pomimo objęcia i opłacenia w niektórych kasach udziałów nadobowiązkowych przez Kasę Krajową".

Z kolei współczynnik wypłacalności sektora SKOK na koniec czerwca 2016 r. prezentowany był w wysokości 4,18 proc., a po uwzględnieniu wyników inspekcji oraz wniosków z prowadzonego nadzoru analitycznego jego wartość obniżyłaby się do minus 0,12 proc.

"Kasy prowadzące działalność na koniec czerwca 2016 roku wykazały łącznie zysk netto w wysokości 4,8 mln zł, wobec poniesionej straty na 30 czerwca 2015 r. w wysokości 81,3 mln zł. Na wyniki finansowe kas negatywny wpływ miały spadające przychody z działalności podstawowej, jednak zaobserwowano w niektórych kasach poprawiającą się rentowność działania będącą skutkiem realizowanych procesów naprawczych. Nadal istotny wpływ na wyniki sektora miały jednorazowe transakcje związane ze sprzedażą portfeli wierzytelności przeterminowanych" - stwierdza KNF.

Dodaje, że w okresie II kwartału 2016 r. (uwzględniając dane sprawozdawcze z wyłączeniem kas przejętych i w upadłości) nastąpił spadek: aktywów o 260 mln zł, tj. o 2,2 proc.; depozytów o 124 mln zł, tj. o 1,1 proc.; funduszy własnych o 94,8 mln zł, tj. o 18,1 proc. Z kolei wzrost dotyczył: portfela kredytowego netto o 57,9 mln zł, tj. o 0,9 proc.; portfela kredytowego brutto o 134,2 mln zł, tj. o 1,8 proc.; portfela kredytów przeterminowanych o 76,8 mln zł, tj. o 4 proc.

KNF informuje też, że "na koniec II kwartału 2016 r. działalność prowadziły 42 kasy, w stosunku do końca 2015 r. ich liczba zmniejszyła się o sześć (SKOK Wyszyńskiego i SKOK Powszechna zostały przejęte przez bank, a działalność SKOK Kujawiak i SKOK Polska, SKOK Jowisz, SKOK Arka została zawieszona)". Z kolei 33 kasy i Kasa Krajowa objętych było postępowaniami naprawczymi, a "10 kas realizowało programy naprawcze zaakceptowane przez Komisję Nadzoru Finansowego".

Dodatkowo w lipcu 2016 roku zawieszona została działalność kolejnej kasy - SKOK Skarbiec - dodaje KNF (w sierpniu i wrześniu br. komisja wprowadziła też zarządy komisaryczne w trzech kolejnych kasach - SKOK Jaworzno, SKOK Wybrzeże i Bieszczadzkiej SKOK - PAP).

"Łącznie na koniec czerwca 2016 r. w okresie sprawowania nadzoru przez KNF w ramach procesów restrukturyzacyjnych sektora skok - liczba kas działających zmniejszyła się o 13, w tym: 5 kas zostało przejętych przez banki (SKOK św. Jana z Kęt, SKOK Kopernik, SKOK Wesoła, SKOK Wyszyńskiego i SKOK Powszechna), jedna kasa (SKOK Kwiatkowskiego) przejęła inną kasę (SKOK Siarkopol), jedna kasa (SKOK Szopienice) połączyła się z inną kasą (SKOK Dziedzice) oraz działalność sześciu kas (SKOK Wspólnota, SKOK Wołomin, SKOK Kujawiak, SKOK Polska, SKOK Jowisz, SKOK Arka) została zawieszona i zostały skierowane wnioski do właściwych sądów o ogłoszenie upadłości tych kas" - informuje także KNF w raporcie. (PAP)

pś/ dym/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (9)

dodaj komentarz
~ert
te pisowskiep pralnie dawno powinny być zamkniete kasa już w luksemburgu starszyl szewczak uadkiem banków nie upadl żadne a skoki wszystkie po kolei scigaka abergold złodzieje a swoich bronia pzreciwi byli nawet gwarnacjo BFg a od kiedy one sa wszystkie skoki o kolei uadaja to doero rzekret Pis jest pzreciwny złodziejstwu te pisowskiep pralnie dawno powinny być zamkniete kasa już w luksemburgu starszyl szewczak uadkiem banków nie upadl żadne a skoki wszystkie po kolei scigaka abergold złodzieje a swoich bronia pzreciwi byli nawet gwarnacjo BFg a od kiedy one sa wszystkie skoki o kolei uadaja to doero rzekret Pis jest pzreciwny złodziejstwu ale z o swoi moga a taki ktoś jak Bierecki woinien być w wiezieniuanie w senacie
~polak
w knf trudniejsza mafijne knf uwzielo sie na hawe
~Zet
Bierecki opracował bardzo dobry mechanizm wyprowadzania kasy ze SKOKow. Obecnie senator Bierecki zajmuje sie finansami w Senacie to tak jak wpuścić lisa do pilnowania kurnika z kurami,
~miro
taaa, chłopaki komorowskiego z pro civili na rozkaz biereckiego ze skoku wołomin wyprowadzili ponad 700 mln zł, nawet michnik z lisem nie wymyslili by takiej głupoty
~tak odpowiada ~miro
chłopaki biereckiego zrobili sobie zdjęcie z komorowskim i teraz udają, ze to nie oni ukradli.
~Fakty odpowiada ~miro
Gdzie w takim razie sprawa w sądzie ? Dlaczego Ziobro od roku nic nie zrobił w tej materii, poza umorzeniem śledztwa ? Wyjaśnisz mi to ? Nie interesuje mnie kto ukradł, interesuje mnie to, żeby poszedł za to siedzieć !!! Komorowski, Bierecki jeden syf. Masz inne zadnie na temat, popierasz złodziei, byleby byli z odpowiedniej Gdzie w takim razie sprawa w sądzie ? Dlaczego Ziobro od roku nic nie zrobił w tej materii, poza umorzeniem śledztwa ? Wyjaśnisz mi to ? Nie interesuje mnie kto ukradł, interesuje mnie to, żeby poszedł za to siedzieć !!! Komorowski, Bierecki jeden syf. Masz inne zadnie na temat, popierasz złodziei, byleby byli z odpowiedniej opcji politycznej ?

Prokuratura chciała zbadać finanse SKOK-ów i senatora Biereckiego. Śledztwo toczyło się z impetem, ale pięć dni przed wyborczym zwycięstwem PiS przejął je inny prokurator. Dwa miesiące później sprawę umorzono – ustalił Newsweek
~miro odpowiada ~Fakty
nie toczy sie?, gangsterzy od komorucha siedzą w areszcie :)
~duduś
Biereckiego ponoć chroni immunitet ale przecież nie przypominam sobie by było glosowanie za odebraniem immunitetu ,czytałem że miało być śledztwo na temat tych pieniędzy wyprowadzonych i co dalej ? albo winien albo nie winien ?

Powiązane: SKOK-i na cenzurowanym

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki