REKLAMA

KE: kary dla Polski w sporach dotyczących praworządności wynoszą ponad 160 mln euro

2022-05-03 17:06
publikacja
2022-05-03 17:06

Suma kar nałożonych na Polskę za niezastosowanie się do nakazu zawieszenia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego sięga już ponad 160 mln euro - poinformował we wtorek komisarz UE ds. sprawiedliwości i konsumentów Didier Reynders w Parlamencie Europejskim.

KE: kary dla Polski w sporach dotyczących praworządności wynoszą ponad 160 mln euro
KE: kary dla Polski w sporach dotyczących praworządności wynoszą ponad 160 mln euro
fot. Krystian Maj / / Kancelaria Premiera RP

Podczas sesji plenarnej PE w Strasburgu odbyła się debata na temat stanu praworządności w Polsce i na Węgrzech. W 2021 roku Trybunał Sprawiedliwości UE nałożył na Polskę karę 1 mln euro (4,7 mln złotych) dziennie, by zapobiec temu, co nazwał "poważną i nieodwracalną szkodą dla porządku prawnego i wartości UE".

"Co do sytuacji w Polsce (...) Komisja poinformowała Radę o rozwoju wydarzeń w ostatnich miesiącach, w tym o kilku orzeczeniach polskiego Trybunału Konstytucyjnego kwestionujących podstawy porządku prawnego Unii" - przekazał Reynders.

Komisarz wyraził żal, że "nie może dziś przedstawić pozytywnych zmian w zakresie praworządności w Polsce i na Węgrzech (...), mając jednocześnie nadzieję, że toczące się postępowanie w sprawie art. 7 umożliwi władzom polskim i węgierskim zastanowienie się, jak odpowiedzieć na wyrażone (przez KE - PAP) obawy".

W trakcie dyskusji głos zabrał m.in. europoseł Joachim Brudziński (PiS).

"Zacznę od słów, które dwa tygodnie po agresji Rosji na Ukrainę wypowiedziała była ambasador USA w Polsce (Georgette Mosbacher - PAP), przyznając w tym samym wywiadzie, że sama często nie zgadzała się z polskim rządem: +Unia zajmuje się w tej chwili praworządnością w Polsce i debatuje nad sankcjami. Pora powiedzieć to głośno: jeśli chodzi o problem z praworządnością, spora część z tego, co docierało na Zachód, była efektem rosyjskiej dezinformacji. Zarówno Unia, jak i Ameryka przyjmowały ją bezkrytycznie+" - zacytował europoseł.

Brudziński zwrócił uwagę, że "ponad 1 mln Ukraińców zostało porwanych i wysłanych do Rosji, często na Syberię".

"To wszystko dzieje się na naszych oczach. A co robicie wy, europejscy politycy? Politycy, którzy mają czelność dzisiaj pouczać polski rząd. Wasz Zielony Ład ma być zasilany ruskim gazem. Wasi przywódcy namawiają wasze firmy, by nie likwidować biznesów w Rosji, bo marzą wam się brudne, poplamione krwią ruble, które wymienicie na euro rzekomo już czyste. Tej plamy na honorze już nie zmyjecie. Historia wam tego nie zapomni. Możecie próbować ganić Polaków, ale to nasz kraj jest dzisiaj na ustach całego wolnego świata" - przekonywał.

Komisarz Reynders przyznał w swoim przemówieniu, że KE z uwagą śledzi informacje dotyczące zmian w polskim ustawodawstwie mających na celu modyfikację mechanizmu dyscyplinarnego sędziów, mając zapewne na myśli zaproponowaną przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym.

"Fakt, że jak się wydaje istnieje impuls w kierunku zreformowania mechanizmu dyscyplinarnego dla sędziów w Polsce jest pozytywnym krokiem" – powiedział Reynders. (PAP)

baj/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Komentarze (30)

dodaj komentarz
niederfurzdorf
Dobra, dobra! Pokażcie te złamane przez pisiorów traktaty itp.!!! Na razie żaden znajomy leming, polityk opozycji czy dziennikarz nie był w stanie podać mi konkretnego przepisu, który zostal naruszony!!! To taka całą prawda całą dobę. Jak Donek w tefałenie twierdzi, że to on jest największym rusofobem to lemingi to powtarzają, jak Dobra, dobra! Pokażcie te złamane przez pisiorów traktaty itp.!!! Na razie żaden znajomy leming, polityk opozycji czy dziennikarz nie był w stanie podać mi konkretnego przepisu, który zostal naruszony!!! To taka całą prawda całą dobę. Jak Donek w tefałenie twierdzi, że to on jest największym rusofobem to lemingi to powtarzają, jak tefałen formatuje lemngów, że to Orban blokuje sankcje, to nawet jak media swiatowe piszą i mówią o Niemczech, Austrii, słowacji czy Holandii obok Węgier, to lemiongi w kółko, że Orban przyjaciel kaczora. A Niemcy to cały czas walczą o nowe sliniejsze sankcje. Taka alternatywna wersja rzeczywistości zarówno w głowach lemingów jak i eurokołchozie. Można nie lubić kaczora, atakować, krytykowac rząd ale cieszyć się z okradania własnego kraju z należnych środków byle dokopać kaczorowi to już stan umysłu.Zeby było jasne. Polsce nikt niczego za darmo nie daje. To układ. Kasa za dostęp do rynku a nie akcja charytatywna. Miał być układ gospodarczy służący pokojowi w Europie a jest nowy kołchoz ideologiczny.
karbinadel
Rachunek wysłać Ziobrowi
endes
… aaaa pocałujcie nas Polaków w 4litery z waszą zakłamaną praworządnością…
karbinadel
Nas? To najwyżej Wolaków
szprotkafinansjery
Stać nas! Najwyżej Obajtek podniesie marżę. Dumna Polska wstaje z kolan!
anty12
"Stac nas!". Oczywiscie podatnik zaplaci.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
szprotkafinansjery
Czasem to i z ruskim trollem można się zgodzić. :) Chyba, ze to była ironia? :O
seamen
my (dobrzy) i wy unijni hipokryci,
jak dalej tak będzie gadał to nic dobrego dla Polski z tego nie wyniknie
osiemgwiazd
Wystarczy, że odejdzie Kaczyński ze swoją szajką, a przy pomocy UE Polska stanie na nogi. Już następnego dnia umocni się złoty i zacznie hamować inflacja. Najwybitniejsu ekonomiści ostrzegają, że kraj się wali pod rządami PiS.Dług publiczny podwojony, koszty jego obsługi potrójne, nikt nie panuje nad finansami państwa, a NBP stracił Wystarczy, że odejdzie Kaczyński ze swoją szajką, a przy pomocy UE Polska stanie na nogi. Już następnego dnia umocni się złoty i zacznie hamować inflacja. Najwybitniejsu ekonomiści ostrzegają, że kraj się wali pod rządami PiS.Dług publiczny podwojony, koszty jego obsługi potrójne, nikt nie panuje nad finansami państwa, a NBP stracił kontrolę nad inflacja. Każdy dzień przybliża Polaków do totalnego bankructwa i pracy za miskę ryżu.

Powiązane: Polska kontra Unia Europejska

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki