REKLAMA

K. Stupnicki: zmiana systemu gwarancji państwa pozwoliłaby na dużo większą konkurencję na rynku

2009-12-08 12:45
publikacja
2009-12-08 12:45
System emerytalny w Polsce działa jakby ostatkiem sił, a jego funkcjonowanie pozostawia wiele do życzenia. Firmy ubezpieczeniowe zaangażowane w OFE chcą zmian, które tłumaczą szansą powiększenia zysków, a co za tym idzie, emerytur Polaków. Rozmowa z Krzysztofem Stupnickim, prezesem Zarządu Amplico Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych S.A. uwypukliła pewne możliwości.

Jak oszczędzić na emeryturę nie kilka, a kilkaset złotych więcej?

Wiele zależy od kierunku, które ostatecznie przyjmą zmiany w ustawie o OFE. Należałoby prowadzić wielofunduszowość, która pozwoliłaby młodym uczestnikom inwestować w akcje nie do 40%, ale do 100 % swojej składki. Potrzebna jest liberalizacja limitów inwestycyjnych, aby fundusze emerytalne mogły osiągać dużo wyższe zyski. Kolejną propozycją jest zmiana systemu gwarancji państwa, która pozwoliłaby na dużo większą konkurencję na rynku.

TFI również oferuje produkty, które pozwolą odłożyć i pomnożyć środki na przyszłość. Regularne oszczędzanie na Indywidualnym Koncie Emerytalnym czy wpłaty w ramach Planu Systematycznego Oszczędzania „Strateg” w Amplico TFI są doskonałym sposobem odkładania środków w ramach III filara systemu emerytalnego.

Skąd tak znaczna poprawa pozycji funduszy krajowych jak i zagranicznych?

Poprawa wynika z naszej strategii inwestycyjnej, która była obliczona na wzrosty na giełdzie. W tym roku wykorzystujemy wyraźny trend wzrostowy na giełdzie i na nim zarabiamy. Wzrosty na rynkach zagranicznych to głównie efekt zachowania tamtych rynków kapitałowych. Generalnie, w ciągu ostatnich miesięcy rynki azjatyckie i Ameryki Południowej, zachowywały się dużo lepiej niż w rejonie Nowej Europy. Można przypuszczać, że ten trend będzie kontynuowany.

W co warto teraz inwestować? Jak chcecie przekonać klientów zaniepokojonych po kryzysie?

Kryzys dobiega końca, potrzeba trochę czasu, aby klienci w to uwierzyli i ponownie zdecydowali się na inwestycje w fundusze, choć to właśnie teraz jest dobry czas na zakup jednostek. Ceny akcji są jeszcze bardzo umiarkowane. Można powiedzieć, że trwa promocja na ich ceny. Zachęcamy klientów do inwestycji choćby poprzez całkowite zniesienie opłat dystrybucyjnych na zakup jednostek funduszy inwestycyjnych Amplico.

Na czym będą polegały przekształcenia w styczniu 2010 i co na tym zyska klient?

Przekształcenie naszych siedmiu funduszy inwestycyjnych otwartych w jeden fundusz parasolowy krajowy jest procesem prawnym. Nie zmienią się strategie inwestycyjne poszczególnych subfunduszy, ale utworzenie „parasola” da klientom możliwość konwersji (zamiany) jednostek między subfunduszami bez konieczności płacenia podatku Belki. Dzięki temu, inwestowanie w ramach funduszu parasolowego pozwala na osiąganie wyższych zysków niż w przypadku funduszy nie objętych parasolem.

Rozmawiała Barbara Koziar, Bankier.pl
Źródło:
Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki