REKLAMA
ZASADY PROMOCJI

Joanna Mucha odchodzi z rządu. "Nie miałam poparcia dla swoich projektów"

2025-06-23 11:27, akt.2025-06-23 15:09
publikacja
2025-06-23 11:27
aktualizacja
2025-06-23 15:09

Joanna Mucha zrezygnowała z funkcji sekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej - potwierdził PAP rzecznik rządu Adam Szłapka. Sama Mucha jako powód rezygnacji podała brak poparcia w kierownictwie MEN i w rządzie dla projektów, nad którymi pracowała przez wiele ostatnich miesięcy.

Joanna Mucha odchodzi z rządu. "Nie miałam poparcia dla swoich projektów"
Joanna Mucha odchodzi z rządu. "Nie miałam poparcia dla swoich projektów"
/ Impact

„Przez wiele ostatnich miesięcy intensywnie pracowałam nad projektami, które - głęboko w to wierzę - mogły zmieniać polską szkołę. Niestety, mimo wielu prób i rozmów, nie udało się zbudować poparcia dla ich realizacji w kierownictwie MEN i w rządzie. W tej sytuacji kontynuowanie pracy na dotychczasowym stanowisku uznałam za niezasadne” - napisała Mucha w oświadczeniu opublikowanym na portalu społecznościowym.

Podała, że powody swojej decyzji przekazała ministrze edukacji Barbarze Nowackiej. „Jesteśmy też umówione na rozmowę w najbliższych dniach” - dodała.

Podziękowała marszałkowi Sejmu, liderowi Polski 2050 Szymonowi Hołowni za zaufanie i możliwość działania na rzecz edukacji, a premierowi Donaldowi Tuskowi, ministrze Nowackiej i całemu kierownictwu MEN za możliwość podjęcia tej pracy i za półtoraroczną współpracę.

Zaznaczyła, że w sprawach, w których może być pomocna, pozostaje do dyspozycji rządu Koalicji 15 października.

Po drugiej turze wyborów prezydenckich, w której wygrał Karol Nawrocki, wiceszefowa Polski 2050 zmieściła na portalu społecznościowym obszerny wpis dotyczący wyborów. Mucha porównywała w nim działania PiS i PO w kampanii prezydenckiej. Zarzuciła Platformie Obywatelskiej m.in. to, że w odróżnieniu do PiS nie robi analiz strategicznych.

„Platforma uważa, że jest +lepsza+ i w związku z tym istnieje moralny obowiązek głosowania na kandydatów Platformy. Oni uważają, że +im to zwycięstwo się po prostu należy+ - to cytat za anonimowym przedstawicielem sztabu” - napisała.

„Za chwilę rozpoczniecie rytualne szukanie winnych. Będziecie Platformo ich szukać wszędzie, ale nie u siebie. Nasza polityka zmieniła się w blame game. Nie, Szymon Hołownia nie jest winny porażki Rafała. Gdyby nie wystartował, Rafał miałby jeszcze gorszy wynik, bo duża część z jego elektoratu poszłaby do Mentzena już w pierwszej turze a w drugiej zagłosowałaby na Nawrockiego” - podkreśliła posłanka.

Mucha, która jest posłanką i wiceszefową Polski 2050, pełniła swoją funkcję od grudnia 2023 r. w Ministerstwie Edukacji i Nauki, a od stycznia 2024 r. w wydzielonym odrębnie Ministerstwie Edukacji Narodowej.

W MEN odpowiadała za kwestie finansowe, w tym za fundusze strukturalne w obszarze oświaty i wychowania, współpracę międzynarodową, wymianę młodzieży, oświatę polonijną i polską za granicą oraz promocję polskiego systemu oświaty oraz upowszechniania języka polskiego jako języka obcego za granicą. Podlegały jej departamenty: budżetu i finansów, funduszy strukturalnych i współpracy międzynarodowej. Nadzorowała też Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii Kolbego i Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą.

Ważnym polem działań Muchy była edukacja dzieci uchodźczych z Ukrainy. Kierowała działającym przy MEN Zespołem do spraw Integracji Edukacyjnej Dzieci będących Obywatelami Ukrainy. Była odpowiedzialna za przygotowanie rządowego programu wyrównywania szans edukacyjnych dzieci i młodzieży z Ukrainy „Szkoła dla wszystkich”. Elementami programu miało być m.in. finansowanie zatrudniania asystentów międzykulturowych w szkołach, pomoc psychologiczna dla uczniów z Ukrainy i szkolenia dla nauczycieli.

Mucha z wykształcenia jest ekonomistką, absolwentką studiów w zakresie zarządzania, a także studiów podyplomowych z ekonomiki zdrowia na Uniwersytecie Warszawskim. W 2007 roku obroniła doktorat z ekonomii zdrowia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W latach 2002-2010 była asystentką w Instytucie Ekonomii KUL. W latach 2011-2013 pełniła urząd ministra sportu i turystyki w rządzie Donalda Tuska. Jest wykładowczynią na Uniwersytecie SWPS. (PAP)

kmz/ dsr/ aba/ lm/

Źródło:PAP
Tematy
Wyjątkowa wyprzedaż Ford Pro. Poznaj najlepsze rozwiązania dla Twojego biznesu.

Komentarze (18)

dodaj komentarz
dulipa
Nalezy docenic ze po chwiliwym zaciemnieniu glowy rozum jednak zwyciezyl. Powinno wiecej takich byc .
helixo
Już Mucha nie (za)siada :)
innowierca
zaczynaja sie ewakuowac. Mlodzi zapewne nie pamietaja, ze za poprzedniej PO zajmowala sie sportem :)
wizytator
Co to za funkcja sekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej??
"Ministerstwie Edukacji i Nauki, a od stycznia 2024 r. w wydzielonym odrębnie Ministerstwie Edukacji Narodowej."

Czy wy to widzicie? Tam ministerstwa i dziwne funkcje pączkują, a my im za to płacimy. To jest jakaś patologia.
stok1
Szkoda.
Rozsądnie mówiła o przegranej Rafała.
samsza
cytat z artykułu wyżej "Elementami programu miało być m.in. finansowanie zatrudniania asystentów międzykulturowych w szkołach, pomoc psychologiczna dla uczniów z Ukrainy i szkolenia dla nauczycieli."

Dla TEGO zabrakło w rządzie zrozumienia, ho ho...
wnr
brała kasę przez 1,5 roku za nic nierobienie i teraz odchodzi z wielkim fochem

Powiązane: Rząd Donalda Tuska

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki