REKLAMA
WAŻNE

Jest pierwszy lek na Covid-19. WHO uznała go za „naukowy przełom”

2020-06-17 02:25, akt.2020-06-17 12:43
publikacja
2020-06-17 02:25
aktualizacja
2020-06-17 12:43
fot. Tero Vesalainen / Shutterstock

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała we wtorek za „naukowy przełom” informację brytyjskich naukowców, którzy potwierdzili, że deksametazon z grupy sterydów znacznie zmniejsza śmiertelność wśród osób najciężej chorych na Covid-19 i ogłosili go pierwszym lekiem, którego skuteczność przeciw tej chorobie została potwierdzona klinicznie.

„Jest to pierwsze sprawdzone leczenie, które zmniejsza śmiertelność u pacjentów z Covid-19, leczonych przy pomocy podawania tlenu lub respiratora - oświadczył dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus - To dobra wiadomość. Gratuluję rządowi brytyjskiemu, uniwersytetowi w Oxfordzie oraz wielu szpitalom i pacjentom w Wielkiej Brytanii, którzy przyczynili się do tego ratującego życie przełomu naukowego.”

Brytyjscy naukowcy ogłosili we wtorek po zakończeniu badań klinicznych, że deksametazon z rodziny sterydów zmniejsza o jedną trzecią śmiertelność wśród najciężej chorych pacjentów. Jak oznajmili autorzy badania RECOVERY na Uniwersytecie Oksfordzkim, terapia deksametazonem wykazała "jasne i znaczące efekty" w zapobieganiu śmierci pacjentów wymagających pomocy w oddychaniu.

Według nich „dzięki tej terapii u pacjentów poddanych sztucznej wentylacji można uniknąć jednej na osiem śmierci". „To duży krok naprzód w poszukiwaniu nowych sposobów leczenia pacjentów z Covid-19” - powiedział prof. Stephen Powis, dyrektor medyczny NHS England, angielskiego oddziału publicznej służby zdrowia. Wyjaśnił, że lek ten stosowanie tego leku wskazane jest ze względu na jego silne działanie przeciwzapalne.

Deksametazon to niedrogi przeciwzapalny lek steroidowy stosowany m.in. w leczeniu reumatyzmu, alergii i chorób skóry. „Naukowcy udostępnili nam pierwsze informacje na temat wyników badań klinicznych i mamy nadzieję, że w najbliższych dniach przeprowadzimy pełną analizę danych” - napisał w oświadczeniu szef WHO.

W ramach randomizowania badania na dużą skalę, 2104 pacjentów otrzymało lek, zaś 4321 standardową opiekę. Po 28 dniach liczba zgonów wśród pacjentów otrzymujących leki była o 35 proc. niższa wśród osób wymagających respiratora oraz 20 proc. niższa wśród pacjentów wymagających podania tlenu. Lek nie wykazał skuteczności u lżej chorych osób. 

Niemcy: eksperci sceptyczni ws. skuteczności deksametazonu wobec koronawirusa

Niemieccy eksperci ostrzegają, by nie popadać w euforię w związku z pierwszymi obiecującymi wynikami stosowania deksametazonu u osób zakażonych koronawirusem, gdyż na ostateczną ocenę jego skuteczności trzeba jeszcze poczekać - informuje w środę agencja dpa.

Ocena taka będzie możliwa dopiero po szczegółowym zapoznaniu się z oryginalną dokumentacją kliniczną - uważa Maria Vehreschild, która kieruje ośrodkiem infekcjologicznym kliniki uniwersyteckiej we Frankfurcie nad Menem.

Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus określił zaprezentowane we wtorek przez uniwersytet w Oksfordzie wstępne wyniki leczenia deksametazonem - sterydowym lekiem przeciwzapalnym - jako "wspaniała nowinę". Według niego jest to pierwsza znaleziona dotąd terapia pozwalająca na zmniejszenie śmiertelności wśród tych zaatakowanych przez koronawirusa pacjentów, których oddychanie jest sztucznie wspomagane.

Wstępne wyniki badań klinicznych wskazują, że podawanie deksametazonu pacjentom podłączonym do respiratorów może obniżyć wskaźnik ich zgonów o jedną trzecią - głosi komunikat brytyjskiego uniwersytetu. Odpowiednich danych nie opublikowano jednak jeszcze w żadnym czasopiśmie fachowym, co pozwoliłoby na ich przeanalizowanie przez innych ekspertów.

Zdaniem Vehreschild analiza taka musiałaby dotyczyć również skutków ubocznych. Natomiast pulmonolog Tobias Welte z wyższej szkoły medycznej w Hanowerze zwrócił uwagę na konieczność sprawdzenia, czy zapewniono rzeczywistą porównywalność obu grup pacjentów - tych leczonych deksametazonem i tych, którym go nie podawano. "Dopóki nie zobaczy się pełnego, ocenionego przez niezależnych rzeczoznawców manuskryptu, nie można dokonać osądu wartości tego studium" - zaznaczył.

Rozpatrując całą kwestię, należy uwzględniać i to, że deksametazon hamuje immunologiczną reakcję na koronawirusa, co może prowadzić do spowolnienia jego eliminacji z organizmu - wskazuje Bernd Salzberger, szef działu infekcjologii kliniki uniwersyteckiej w Ratyzbonie i prezes Niemieckiego Towarzystwa Infekcjologicznego.

Według Clemensa Wendtnera, ordynatora oddziału infekcjologii i medycyny tropikalnej monachijskiej miejskiej Kliniki Schwabing, konieczne jest sprawdzenie, w jakim stopniu ponadnormatywna ilość sterydów - w tym deksametazonu - w organizmie zwiększa śmiertelność pacjentów z ciężkimi infekcjami innego rodzaju, czyli tak zwanymi superinfekcjami. (PAP)

dmi/ akl/ zm/

arch.

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (14)

dodaj komentarz
massagewarsaw
Deksametazon przeciwzapalny przeciwalergiczny Covid Sars burza cytokinowa leki sprzedam

Sprzedaje lek Dexamethasone tabletki 0.5mg po 1zł.

Ważny 02.2024.
Producent Government Pharmaceutical Organisation, Tajlandia.
Seria produkcji 200288

Tabletki są z opakowania szpitalnego 1000 tabletek, odliczane do
Deksametazon przeciwzapalny przeciwalergiczny Covid Sars burza cytokinowa leki sprzedam

Sprzedaje lek Dexamethasone tabletki 0.5mg po 1zł.

Ważny 02.2024.
Producent Government Pharmaceutical Organisation, Tajlandia.
Seria produkcji 200288

Tabletki są z opakowania szpitalnego 1000 tabletek, odliczane do torebek strunowych. Zapieczętowane opakowanie sprzedaje po 600zł.

Poczta 10zł, kurier 20zł.
Lub osobiście 30km na wschód od Warszawy.

Mogę wysłać bezpośrednio z Tajlandii po 70 gr, poczta lotnicza rejestrowana 20 zł, może iść wiele tygodni. Zapieczętowane opakowanie 400 zł.

Jan Krongboon

massagewarsaw gmail com
0066994403698

Deksametazon to syntetyczny glikokortykosteroid - rodzaj hormonu kory nadnerczy. Działa bardzo silnie i długo przeciwzapalnie, przeciwalergicznie oraz immunosupresyjnie (hamuje czynność komórek odpornościowych).

16.06.2020 pojawiło się doniesienie z Wielkiej Brytanii o pozytywnym działaniu deksametazonu w niskiej dawce u pacjentów chorujących na COVID-19.

Według wyników badania lek zmniejszał istotnie ryzyko śmierci u pacjentów najciężej przechodzących infekcję koronawirusową - pod respiratorem oraz leczonych tlenem.

Skuteczności upatruje się w efekcie przeciwzapalnym leku i hamowaniu kaskady uszkodzeń - tak zwanej burzy cytokinowej. Jest to niebezpieczna, gwałtowna reakcja organizmu próbującego zwalczyć koronawirusa, której konsekwencją są rozliczne uszkodzenia tkankowe.

Inne nazwy tego leku dostępne w Polsce
Demezon
Dexamethason

Oferuję równiez leki przeciwpasożytnicze i przeciwwirusowe.

Ivermectin 7.5mg 20zl
Tamiflu 75mg 15zl
Chlorochina 250mg 5zl
Chinina 300mg 2zl

Praziquantel 600mg 5zl
Albendazole Zentel 400mg 5zl
Metronidazole 400mg 1.5zl
Tinidazole 500mg 1.5zl
Mebendazole Vermox 100mg 1zl
Niclosamid Yomesan 500mg 3zl

Mam też antybiotyki:

Doxycycline 100mg 1zl
Streptomycin 5g 40zl
Ceftriakson Biotrakson 1g 25zl
Rifampicin 600mg 2zl
Cyprofloksacin 500mg 2zl
Azithromycin 250mg 7.5zl
Trimesan Sulfametoksazol 400mg 1.5zl
Moksyfloksacyna 400mg 14zl
Klarytromycyna 500mg 7zl
Ospen 1mln 2zl
Wankomycyna 500mg 5zl

Przeciwgrzybicze:

Itraconazole 100mg 5zl
Ketokonazole 200mg 2zl
Fluconazole 200mg 5zl
Gryzeofulvin 500mg 3zl
Nystatin 100k and 500k 2zl
Amphotericin B 10g 100zl

Oraz inne leki

Metformina 750mg XR 2.5zl
Metformina 1000mg XR 3.5zl
Disulfiram 500mg 2zl
Vitamin C injection 500mg 3zl
Rabeprazol 20mg 3zl
Izotretynoina 20mg 4zl
bha
Cóż...... Żeby tak szybko rosły zarobki zdecydowanej większości % w tzw.gospodarce.
bha
Jakie Odkrycie ??? przecież jest już znany i stosowany już od dawna u nas również przy leczeniu najcięższym przypadków zakażeń ,infekcji organizmu etc.???
macierz
A co piszą, o tym leku w Rosji.
Deksametazon jest stosowany w Rosji do leczenia COVID-19, ale nie można go nazwać panaceum, powiedział RIA Novosti szef Wydziału Pulmonologii Uniwersytetu Sechenovskiy, główny pulmonolog Ministerstwa Zdrowia Siergiej Awdejew .
Wyjaśnił, że jest to lek przeciwzapalny, który wpływa
A co piszą, o tym leku w Rosji.
Deksametazon jest stosowany w Rosji do leczenia COVID-19, ale nie można go nazwać panaceum, powiedział RIA Novosti szef Wydziału Pulmonologii Uniwersytetu Sechenovskiy, główny pulmonolog Ministerstwa Zdrowia Siergiej Awdejew .
Wyjaśnił, że jest to lek przeciwzapalny, który wpływa na wszelkie stany zapalne, w tym w płucach, i był stosowany od kilku dziesięcioleci.
„Lek ma działanie przeciwzapalne u niektórych pacjentów z COVID-19, u których występuje ciężkie zapalenie. W najnowszej wersji wytycznych dotyczących zapobiegania i diagnozowania zakażenia koronawirusem można zauważyć, że przepisywane są tam glikokortykosteroidy, w tym deksametazon. W wielu klinikach jest już używany w Rosji. <...> W niektórych przypadkach może pomóc, ale w niektórych przypadkach ”- powiedział rozmówca agencji.
Tak więc Avdeev skomentował oświadczenie dyrektora generalnego WHO Tedrosa Adhanoma Gebreyesusa, który nazwał wyniki badań klinicznych deksametazonu „przełomem naukowym”.
Badania oksfordzkie wykazały, że lek zmniejsza ryzyko śmierci pacjentów z mechaniczną wentylacją o 35%, wśród pacjentów poddawanych leczeniu tlenem - o 20%.
przemyslaw-pelka
HAHAH

Działania niepożądane:

nadmierne otłuszczenie twarzy tzw. twarz księżycowata
nagromadzenie tkanki tłuszczowej na szyi i tułowiu
przyrost masy ciała i w następstwie otyłość
rozstępy na skórze o barwie purpurowo-czerwonej
zaburzenia emocjonalne
nadciśnienie tętnicze
osteoporoza
cukrzyca
HAHAH

Działania niepożądane:

nadmierne otłuszczenie twarzy tzw. twarz księżycowata
nagromadzenie tkanki tłuszczowej na szyi i tułowiu
przyrost masy ciała i w następstwie otyłość
rozstępy na skórze o barwie purpurowo-czerwonej
zaburzenia emocjonalne
nadciśnienie tętnicze
osteoporoza
cukrzyca lub nieprawidłowa tolerancja glukozy
osłabienie siły mięśniowej związane z zanikiem tkanki mięśniowej spowodowane katabolicznym działaniem glikokortykosterydów
charakterystyczna budowa ciała – otłuszczenie twarzy i tułowia i chude kończyny górne i kończyny dolne
u dzieci – opóźnienie wzrostu kostnego z następową karłowatością
psychozy[potrzebny przypis]

Przeciwwskazania:

choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy
osteoporoza
!!!choroby wirusowe!!!
choroby grzybicze
gruźlica
ostra niewydolność nerek
nie stosować w okresie ciąży i karmienia piersią[potrzebny przypis]
ravauw
jaki lek?, jaka szczepionka?
Pandemia, potrwa lata, za 4 msc będzie znowu pogrom, ale bez większego lock downu. Nie ma co zaklinać rzeczywistości, że znajdziemy lek lub szczepionke. Samo zaszczepienie swiata potrwa lata
marianpazdzioch
Było kwestią czasu to czy lekarze wygrzebią coś z leków już istniejących. Głównym problemem jest niekontrolowany stan zapalny, a substancji go hamujących trochę jest.
samsza
Naukowy przełom będzie jak po analizie badanie będzie prawidłowe i potwierdzi się w innych, niezależnie wykonanych badaniach. W przeszłości w podobnych stanach badany, szału nie ma. Najciekawsze na końcu "Lek nie wykazał skuteczności u lżej chorych osób" ???
trollmaster
czyli zapewne kolejny inhibitor cytokin.
fakpejsy
Deksametazon to zadne odkrycie.

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki