REKLAMA

Jeffrey Sachs: Ostatnie 30 lat to wielki sukces Polski

2019-11-28 17:32
publikacja
2019-11-28 17:32

Wszystkie moje rekomendacje w 1989 r. zakładały, że Polska może stać się normalną gospodarką, Terapia szokowa miała przestawić ją na europejskie tory - powiedział w czwartek Jeffrey Sachs. Dodał, że dziś równie istotne jak gospodarczy sukces są kwestie sprawiedliwości społecznej. Jeffrey Sachs przemawiał online na X Kongresie Ekonomistów.

fot. Max Rossi / / Reuters

Naukowiec jest znany w Polsce jako doradca ds. polityki gospodarczej ekip rządowych, dokonujących transformacji ekonomicznej na przełomie lat 80. i 90. Ocenił ostatnie trzy dekady jako wielki sukces naszego kraju.

"Pamiętam polską rzeczywistość w 1989 r. To był bardzo trudny okres dla Polaków, pełen dramatycznych wyborów" - przyznał ekonomista.

"Wszystkie moje rekomendacje zakładały, że Polska może być normalnym krajem z normalną gospodarką, w rozumieniu wartości zachodnich" - dodał. "Terapia szokowa miała przestawić polską gospodarkę na europejskie tory, uczynić złotówkę wymienialną i umożliwić współpracę z zagranicą" - tłumaczył.

Sachs dodał, że przyszłość Polski i Polaków nadal jest związana z tym, czy podtrzymujemy chęć utrzymywania silnych więzi z resztą Europy. "Polacy szybko i sprawnie adoptują prawo europejskie do swojego systemu prawnego, integrują swoją gospodarkę, rośnie współpraca gospodarcza z sąsiadami. Dzisiaj Polska jest krajem gospodarczego sukcesu, z rosnącym PKB w świecie spowolnienia" - powiedział naukowiec.

"Jest jeszcze wiele do zrobienia, jeśli chodzi o dobrostan polskiego społeczeństwa, zrównoważenia gospodarki i jej wpływu na środowisko" - dodał. Ekonomista stwierdził, że dziś równie istotne są kwestie sprawiedliwości społecznej, jak i transformacji systemu energetycznego, dekarbonizacji i globalnego ocieplenia.

"Jeśli dalej będziemy prowadzili biznes, jak dotąd, to konsekwencje mogą być przerażające" - powiedział. Dodał, że jest świadomy, że procesy transformacji energetycznej w Europie Środkowej to duże wyzwanie, jednak nie ma - jak na razie - odwrotu, choćby od elektromobilności.

Naukowiec dodał, że inną kluczową dla rozwoju gospodarki i społeczeństw jest podejście do innowacji. "Polska przeznacza jeden procent budżetu na badania naukowe i rozwój, a kraje skandynawskie i bałtyckie trzy razy tyle". Dodał, że inwestycje w innowacje, badania oraz wspieranie startupów są silnym stymulatorem, zarówno dzisiejszej gospodarki, jak i w przyszłości.

"Zwłaszcza, że Polacy i Polki mają długą tradycję wielkich osobistości w świecie nauki".

Sachs dodał, że zmiany gospodarcze są powiązane z rewolucją świata pracy, pod kątem zarówno technologii, jak i imigracji, co w Polsce widać na przykładzie migracji z Ukrainy. "Od dłuższego czasu rekomenduje ekonomistom pogłębianie wiedzy socjologicznej, ponieważ coraz trudniej dzisiaj jest zrozumieć złożoność procesów ekonomicznych bez tła społecznego. Demografia, zmiany strukturalne, równowaga między życiem zawodowym, a prywatnym - to problemy, które ekonomiści powinni wziąć pod rozwagę" - powiedział.(PAP)

Autor: Piotr Gozdowski

pgo/ drag/

Źródło:PAP
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
marianpazdzioch
Z którego jeszcze kraju z takim sukcesem i nieobjętego wojną oraz głodem wyemigrował tak duży odsetek ludzi? Sukcesem jest to, że to się jeszcze chwilowo jakoś kula - tutaj zgoda.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki