REKLAMA

Jednoręcy bandyci trafili jackpota

2015-11-03 01:35
publikacja
2015-11-03 01:35

10 miesięcy spokojnego liczenia zysków z nielegalnego hazardu, przynoszącego rocznie ok. 2 mld zł - taki prezent dało państwo szarej strefie. Resort finansów tak poprawiał własne legislacyjne błędy, że popełnił kolejny. Zamiast zaszkodzić — pomógł operatorom automatów z szarej strefy.

/ fot. JERZY DUDEK / FORUM

Chodzi o nowelizację ustawy hazardowej, która weszła w życie 3 września 2015 r. Zawiera ona przepis przejściowy, który m.in. operatorom automatów daje czas do 1 lipca 2016 r. na dostosowanie się do noweli.

Według właścicieli legalnych kasyn firmy z szarej strefy zyskały tym samym nowy pretekst do "legalizowania" swojej działalności. - Taka interpretacja jest błędna, przepis dotyczy tylko prowadzących legalną działalność - zapewnia rzecznik resortu finansów Wiesława Dróżdż.

Zdaniem rozmówców „PB”, tak byłoby, gdyby sporny artykuł mówił o podmiotach prowadzących działalność „w zakresie i na warunkach” określonych ustawą (te warunki to choćby konieczność posiadania koncesji czy zezwolenia).

- Tymczasem mowa jest o podmiotach prowadzących działalność jedynie „w zakresie” m.in. gier na automatach. Czyli ktoś, kto do 3 września działał bez zezwolenia, bo uważał, że pozwala mu na to brak notyfikacji ustawy, teraz może powoływać się na ten przepis przejściowy - nie kryje irytacji dyrektor jednego z operatorów kasyn. - Przepis przejściowy pozwala każdemu na prowadzenie punktów z automatami, zgodnie z zasadą wolności gospodarczej - przekonuje Stanisław Matuszewski, szef izby zrzeszającej operatorów jednorękich bandytów.

O tym, że odmienne rozumienie tej regulacji nie jest pozbawione podstaw świadczą świeże decyzje wymiaru sprawiedliwości. Wałbrzyski sąd zwrócił bowiem zajęty przez celników automat, w uzasadnieniu pisząc m.in., że od 3 września podmioty prowadzące działalność w zakresie gier na automatach mogą ją prowadzić, o ile uzyskają koncesję na prowadzenie kasyna, ale ustawodawca zakreślił im czas do 1 lipca 2016 r. Zaś śledczy z Cieszyna odmówili zatwierdzenia zatrzymania automatu przez celników, uzasadniając to prawie identycznie, jak sąd w Wałbrzychu.

Czytaj więcej w dzisiejszym "Pulsie Biznesu"

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (17)

dodaj komentarz
~teeo
Cytat z Kabaretu Starszych Panów : "co by tu jeszcze spieprzyć panowie , co by tu jeszcze spieprzyć" , został usunięty przez moderatora !
Faktycznie , należy zlikwidować gimnazja.
~piotr
czyli jenerał lapica dał ciała?
naprawdę?
jakoś ciężko w to uwierzyć
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~ccc
to nie jest przypadek. Ktoś na 100% posmarował politykom PO. Wzieli w łapę parę baniek i załatwili ustawę swoim kolesiom od automatów
~sis
Tu nie ma błędów i wypadków przy pracy. Pamiętacie aferę hazardową? kolesie z PO dobrze wiedzą jakie przepisy i dla których swoich kolesi wprowadzają. Na szczęście to już końcówka.
~autor
Dokładnie. Ludzie wypisują jacy to debile tworzą przepisy, ile to błędów jest w nich a zwłaszcza takie portale jak Bankier. A oni chcą abyście tak myśleli. To wszystko zostało zrobione celowo i na czyjeś zamówienie. Ktoś na tym nieźle zarobił i działką podzielił się z tymi "nieudolnymi" Dokładnie. Ludzie wypisują jacy to debile tworzą przepisy, ile to błędów jest w nich a zwłaszcza takie portale jak Bankier. A oni chcą abyście tak myśleli. To wszystko zostało zrobione celowo i na czyjeś zamówienie. Ktoś na tym nieźle zarobił i działką podzielił się z tymi "nieudolnymi" urzędnikami.
~Misio
Normalni ludzi za błędy płacą. Nawet te popełnione "niechcący".
Dlatego mówi się, że nieznajomość prawa nie chroni przed konsekwencjami jego łamania.
Jak widać, Ci "najbardziej odpowiedzialni" jednak są chronieni, zamiast płacić grube kary za skutki swoich błędów.
~pędolino
Lobby PO z Dolnego śląska powiązani z biznesem z terenów górskich wie co robi, władzy być może nie będą mieli ale kasa się przyda ! To dlatego PO Dolnąśląskie ciągle walczy a Warszawką?

Powiązane: Prawo przedsiębiorcy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki