Jednoręcy bandyci trafili jackpota

10 miesięcy spokojnego liczenia zysków z nielegalnego hazardu, przynoszącego rocznie ok. 2 mld zł - taki prezent dało państwo szarej strefie. Resort finansów tak poprawiał własne legislacyjne błędy, że popełnił kolejny. Zamiast zaszkodzić — pomógł operatorom automatów z szarej strefy.

(fot. JERZY DUDEK / FORUM)

Chodzi o nowelizację ustawy hazardowej, która weszła w życie 3 września 2015 r. Zawiera ona przepis przejściowy, który m.in. operatorom automatów daje czas do 1 lipca 2016 r. na dostosowanie się do noweli.

Według właścicieli legalnych kasyn firmy z szarej strefy zyskały tym samym nowy pretekst do "legalizowania" swojej działalności. - Taka interpretacja jest błędna, przepis dotyczy tylko prowadzących legalną działalność - zapewnia rzecznik resortu finansów Wiesława Dróżdż.

Zdaniem rozmówców „PB”, tak byłoby, gdyby sporny artykuł mówił o podmiotach prowadzących działalność „w zakresie i na warunkach” określonych ustawą (te warunki to choćby konieczność posiadania koncesji czy zezwolenia).

- Tymczasem mowa jest o podmiotach prowadzących działalność jedynie „w zakresie” m.in. gier na automatach. Czyli ktoś, kto do 3 września działał bez zezwolenia, bo uważał, że pozwala mu na to brak notyfikacji ustawy, teraz może powoływać się na ten przepis przejściowy - nie kryje irytacji dyrektor jednego z operatorów kasyn. - Przepis przejściowy pozwala każdemu na prowadzenie punktów z automatami, zgodnie z zasadą wolności gospodarczej - przekonuje Stanisław Matuszewski, szef izby zrzeszającej operatorów jednorękich bandytów.

O tym, że odmienne rozumienie tej regulacji nie jest pozbawione podstaw świadczą świeże decyzje wymiaru sprawiedliwości. Wałbrzyski sąd zwrócił bowiem zajęty przez celników automat, w uzasadnieniu pisząc m.in., że od 3 września podmioty prowadzące działalność w zakresie gier na automatach mogą ją prowadzić, o ile uzyskają koncesję na prowadzenie kasyna, ale ustawodawca zakreślił im czas do 1 lipca 2016 r. Zaś śledczy z Cieszyna odmówili zatwierdzenia zatrzymania automatu przez celników, uzasadniając to prawie identycznie, jak sąd w Wałbrzychu.

Czytaj więcej w dzisiejszym "Pulsie Biznesu"

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 5 ~teeo

Cytat z Kabaretu Starszych Panów : "co by tu jeszcze spieprzyć panowie , co by tu jeszcze spieprzyć" , został usunięty przez moderatora !
Faktycznie , należy zlikwidować gimnazja.

! Odpowiedz
2 2 ~piotr

czyli jenerał lapica dał ciała?
naprawdę?
jakoś ciężko w to uwierzyć

! Odpowiedz
0 3 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 11 ~ccc

to nie jest przypadek. Ktoś na 100% posmarował politykom PO. Wzieli w łapę parę baniek i załatwili ustawę swoim kolesiom od automatów

! Odpowiedz
3 7 ~paweł

Kolejny wałek mafii PO

! Odpowiedz
0 28 ~sis

Tu nie ma błędów i wypadków przy pracy. Pamiętacie aferę hazardową? kolesie z PO dobrze wiedzą jakie przepisy i dla których swoich kolesi wprowadzają. Na szczęście to już końcówka.

! Odpowiedz
1 11 ~autor

Dokładnie. Ludzie wypisują jacy to debile tworzą przepisy, ile to błędów jest w nich a zwłaszcza takie portale jak Bankier. A oni chcą abyście tak myśleli. To wszystko zostało zrobione celowo i na czyjeś zamówienie. Ktoś na tym nieźle zarobił i działką podzielił się z tymi "nieudolnymi" urzędnikami.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 1 ~Misio

Normalni ludzi za błędy płacą. Nawet te popełnione "niechcący".
Dlatego mówi się, że nieznajomość prawa nie chroni przed konsekwencjami jego łamania.
Jak widać, Ci "najbardziej odpowiedzialni" jednak są chronieni, zamiast płacić grube kary za skutki swoich błędów.

! Odpowiedz
1 14 ~pędolino

Lobby PO z Dolnego śląska powiązani z biznesem z terenów górskich wie co robi, władzy być może nie będą mieli ale kasa się przyda ! To dlatego PO Dolnąśląskie ciągle walczy a Warszawką?

! Odpowiedz
Rozlicz PIT za 2017
szybko i bez błędów

lub uruchom online teraz

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

    Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

  • Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

    Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

    Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl