Jaki PIT dla bezrobotnego bez prawa do zasiłku

Pracowałem w pewnej firmie od 1.01.2013 do 28.02.2013. Później byłem bezrobotny bez prawa do zasiłku, następnie pracowałem w tej samej firmie od 1.07.2013 do końca roku. Firma wystawiła mi jeden PIT-11 za cały rok 2013. Czy urząd pracy wystawi mi PIT-11 za okres, kiedy byłem na bezrobociu? Czy jeśli nie dostawałem zasiłku, to nie wystawia się takiego dokumentu?

Urząd pracy, który nie dokonywał na pana rzecz wypłaty zasiłku nie przyśle Panu informacji, która zobowiązywałaby Pana do ujęcia statusu bezrobotnego bez prawa do zasiłku w swoim rozliczeniu za 2013 r. Brak wypłaty świadczenia jest równoznaczny z brakiem konieczności rozliczenia się.

Podatek zapłaci Pan tylko od uzyskanych w 2013 r. dochodów (od 1 stycznia do 31 grudnia). Wysokość podatku nie jest zależna od tego, czy istniała ciągłość zatrudnienia, a więc nie ma znaczenia, że miał Pan przerwę w zatrudnieniu.

Rozliczenia PIT-a za 2013 rok muszą dokonać ci podatnicy, którzy w poprzednim roku podatkowym uzyskali jakiekolwiek dochody, nawet, jeśli ich wysokość była niższa, niż kwota wolna od podatku – 3091 zł.

 Jeżeli pracownik został zwolniony z pracy i stał się osobą bezrobotną, a dodatkowo zarejestrował się w urzędzie pracy, lecz nie przyznano mu prawa do zasiłku dla bezrobotnych, również powinien rozliczyć się z urzędem skarbowym z przychodów z wykonywanej w tym roku umowy o pracę. Do końca lutego 2013 r. podatnik powinien otrzymać informację PIT-11 od byłego pracodawcy i na tej podstawie wypełnić zeznanie roczne. Jeżeli urząd pracy przyznałby zasiłek dla bezrobotnych, wówczas dochody z pracy oraz z zasiłku należy wpisać na jednym zeznaniu podatkowym. – w polach odpowiednich dla poszczególnych źródeł przychodów.

W formularzu PIT-37 nie ma pozycji, która wprost wymienia zasiłek dla bezrobotnych. Należy go wpisać w części C zeznania podatkowego (odnoszącego się do innych dochodów lub strat ze źródeł przychodów).

Przeczytaj więcej na ten temat na PIT.pl »

Justyna Niedbał
Bankier.pl
j.niedbal@bankier.pl

Justyna Niedbał

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~fdsa

od zysków powiadasz? a gdzie masz w umowie kwotę ZYSK? :) JESZCZE TAKIEJ UMOWY O PRACĘ NIE WIDZIAŁEM Z NAPISEM
ZYSK DLA PRACOWNIKA :/
pomyśl czasem zanim coś napiszesz. ona ma rację. jak ktoś nie ma w roku żadnych przychodów z tytułu pracy to nie musi w sumie wypełniać pitu TAK MI NIE RAZ MÓWILI W URZĘDZIE SKARBOWYM WIĘC WIEM ŻE TO PRAWDA.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 ~ra

w Polsce to nie jest prawda!!!!

! Odpowiedz
0 0 ~fdsa

co nie jest prawdą? że płacisz podatek czy że nie musisz wypelniać pit jako bezrobotny?

! Odpowiedz
0 0 ~jesoo

:/ podatku nie płaci się od przychodów nieuku ale od zysków (nie strat) :/

!

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl