REKLAMA

"Izwiestija": rząd uznał potrzebę podwyższenia wieku emerytalnego

2017-02-01 07:07
publikacja
2017-02-01 07:07

Dziennik "Izwiestija" podał w środę powołując się na źródła, że rząd Rosji uznał potrzebę podwyższenia wieku emerytalnego i obecnie trwają dyskusje o konkretnych progach i grupach obywateli, których ma to dotyczyć; decyzja może zostać ogłoszona w 2018 roku.

fot. Eduard Korniyenko / / FORUM

"Na spotkaniach rządu nie dyskutuje się już, czy podwyższać wiek emerytalny czy nie" - piszą "Izwiestija", powołując się na uczestników spotkań eksperckich. Według gazety "dyskusje przeszły na płaszczyznę techniczną, tj. ustala się, o ile dokładnie podwyższyć wiek emerytalny i dla jakich kategorii obywateli".

Informacje te potwierdziły "Izwiestijom" dwa źródła zbliżone do rządu. Jedno z nich podkreśliło, że "konceptualnie kwestia podwyższenia wieku emerytalnego jest już rozstrzygnięta".

Źródło ocenia, że decyzja może zostać ogłoszona w 2018 roku, kiedy powstanie w Rosji nowy rząd; w marcu 2018 odbędą się wybory prezydenckie. Inny rozmówca gazety przypuszcza, że ogłoszenie tej decyzji będzie połączone z upublicznieniem głównych kierunków strategii rozwoju gospodarczego, przygotowywanych przez Centrum Badań Strategicznych (CSR) pod kierownictwem byłego ministra finansów Aleksieja Kudrina. Jak przypominają "Izwiestija", Kudrin opowiada się od dawna za podwyższeniem w Rosji wieku emerytalnego.

Rozmówcy gazety mówią o kilku wariantach dyskutowanych obecnie w rządzie. Jeden z nich przewiduje podwyższenie wieku emerytalnego do 63 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn, jednak miałoby się to odbywać stopniowo. Inny wariant to wyrównanie wieku emerytalnego dla obu płci, do poziomu 63 lat. Dziennik podaje także, że resorty socjalne (m.in. ministerstwo pracy i opieki społecznej) już przygotowały oceny oparte na podwyższeniu progu emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn.

Służby prasowe ministerstwa pracy zapewniły jednak, że decyzja o podwyższeniu wieku emerytalnego jeszcze nie zapadła, a stanowisko resortu pozostaje w tej sprawie niezmienne. Wcześniej minister Maksim Topilin mówił, że jest zbyt wcześnie na taką decyzję m.in. dlatego, że społeczeństwo nie jest do tego gotowe.

"Izwiestija" przypominają, że według danych urzędu statystycznego Rosstat średnia długość życia mężczyzny po przekroczeniu 60. roku życia, czyli obecnego wieku emerytalnego, wynosi w Rosji 16 lat. Kobiety po osiągnięciu 55 lat, czyli obecnego wieku emerytalnego dla kobiet, żyją jeszcze średnio ponad 25 lat. Większość obecnych emerytów w Rosji stanowią kobiety.

Od 1 stycznia 2017 roku zmieniły się warunki przejścia na emeryturę urzędników administracji federalnej; zmiany dotyczą około 70 tys. osób. Stopniowo wydłużać się będzie okres podwyższania wieku emerytalnego dla tej grupy pracowników. W 2026 roku będzie on wynosił 65 lat dla mężczyzn, a w 2032 roku - 63 lata dla kobiet.

Z Moskwy Anna Wróbel

awl/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (19)

dodaj komentarz
~goldman
z radoscia przeczytalem ze wiekszosc emerytow w rosiiji to kobiety
! teraz juz wiem ze polskie emerytki nie beda mnie juz dalej szanatazowac, ruszam na wschod to dla nas wielka szansa
~bkb2
Kacapia zaczyna się rozpadać i to w tempie o jakim nam się nie śniło jeszcze nie tak dawno....
Ruskie już niedługo będą kolejną główną nacją która zasili nasze fabryki. Do tej pory są jedną z grup ale przy 120 mln ludzi pomiędzy Białorusią a Uralem będzie to spory potencjał do zagospodarowania.... Trzeba
Kacapia zaczyna się rozpadać i to w tempie o jakim nam się nie śniło jeszcze nie tak dawno....
Ruskie już niedługo będą kolejną główną nacją która zasili nasze fabryki. Do tej pory są jedną z grup ale przy 120 mln ludzi pomiędzy Białorusią a Uralem będzie to spory potencjał do zagospodarowania.... Trzeba by nasi włodarze przygotowali się do działania i zorganizowania temu zniewolonemu narodowi pracy....Oj coś mi się wydaje że Trójmorze jednak powstanie... Teraz trzeba przygotować zabezpieczenie finansowe aby zbudować centrum finansowe. Brawo Morawiecki , Brawo PIS.... !!! Nawet LOT pierwszy raz o wielu lat zaczyna zarabiać na lataniu...
~brr
Skakałeś na główkę do pustego basenu czy ci płacą za te brednie?
~plutarch
Kurczę, nawet twardogłowi na Kremlu podnieśli, ale u nas "damy radę". Grecja czeka, wzywa z daleka.
~uyi
Podnoszą, ale z poziomu 55 u kobiet szczekaczu.
~Polak odpowiada ~uyi
Ale jak oni pracują? Ciężko, fizycznie, w bardzo trudnych warunkach (statystyczny Rosjanin). U nas dla odmiany gospodarka jest coraz bardziej nowoczesna, fizycznie coraz mniej ludzi tyra, siedzą w biurowcach przed komputerami.
~StanRS
Nie ma to jak "emerytury" w waszej Upadlinie, po 200-300 złotych w przeliczeniu.
~mark
Wojny i zbrojenia kosztują,Miedwiediew powiedział już emerytom podwyżek nie będzie musicie wytrzymać.Ale czy Rosjanie to wytrzymają,czy pogonią Putina i spółkę.Od rewolucji mija 100 lat a tu znowu bida.
~Polak
Nawet Ruscy dostrzegli potrzebę podwyższania wieku emerytalnego, a trzeba brać pod uwagę fakt, że Ruscy żyją krócej od Polaków i pracują ciężej (więcej pracy manualnej, mniejszy sektor usług).
~glos_rozsadku
nie widzisz, że to oszustwo, jednostronne zerwanie umowy? Obiecali babince, żeby pracowała to pójdzie na emeryturę w wieku 55 lat to ma iść w wieku 55 lat a nie nagle 10 lat przed emeryturą zmieniają JEDNOSTRONNIE umowę.

Powiązane: Kryzys w Rosji

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki