REKLAMA

Izrael ostrzega, że Iran może zaatakować jego cele za granicą

2020-12-03 21:57
publikacja
2020-12-03 21:57
Izrael ostrzega, że Iran może zaatakować jego cele za granicą
Izrael ostrzega, że Iran może zaatakować jego cele za granicą
fot. RONEN ZVULUN / / Reuters

Izrael ostrzegł w czwartek, że Iran może zaatakować jego cele za granicą, między innymi w Gruzji czy Turcji. Iran wcześniej zapowiedział, że sprawcy zamachu na eksperta ds. jądrowych Mohsena Fakhrizadeha zostaną "surowo ukarani". Teheran oskarża o to zabójstwo Izrael.

W swym ostrzeżeniu izraelskie biuro antyterrorystyczne napisało, że Iran mógłby próbować przeprowadzać ataki między innymi w Gruzji, Azerbejdżanie, Turcji, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Bahrajnie.

"W świetle ostatnich gróźb ze strony irańskich agentów oraz w świetle wcześniejszego zaangażowania irańskich agentów w ataki terrorystyczne w różnych krajach, istnieje obawa, że Iran będzie próbował działać w ten sposób przeciwko izraelskim celom" - podano.

Fakhrizadeh uważany jest za ojca irańskiego programu jądrowego. W latach 1989-2000 nadzorował irański programu jądrowy "Amad" (Nadzieja). Wywiad izraelski twierdził, że Fakhrizadeh kontynuował swą misję mimo deklarowanego zamrożenia programu zbrojeń jądrowych w Iranie.

Do zamachu na naukowca doszło 27 listopada, gdy Fakhrizadeh przemieszczał się samochodem w pobliżu Teheranu. Doszło do eksplozji pojazdu, a następnie ostrzelano samochód z broni automatycznej. Ranny Fakhrizadeh został przewieziony do szpitala, gdzie zmarł.

W związku z groźbami Iranu rząd Izraela zaapelował do obywateli, aby unikali podróży do Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Bahrajnu, z którymi ostatnio nawiązał stosunki dyplomatyczne. Wcześniej, zaraz po zamachu, władze Izraela ogłosiły najwyższy poziom alertu dla wszystkich swoich ambasad.(PAP)

jo/ kib/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (2)

dodaj komentarz
jarek393
Prawda jest taka, że Izrael to państwo bandyckie. Atakuje cele w Iranie, w Syrii, w Libanie z jawnym pogwałceniem prawa międzynarodowego i całkowicie bezkarnie - dzięki poparciu USA, które jest de facto pod żydowską okupacją (Żydzi lub ludzie bezwzględnie posłuszni Żydom zajmują tam praktycznie wszystkie najważniejsze Prawda jest taka, że Izrael to państwo bandyckie. Atakuje cele w Iranie, w Syrii, w Libanie z jawnym pogwałceniem prawa międzynarodowego i całkowicie bezkarnie - dzięki poparciu USA, które jest de facto pod żydowską okupacją (Żydzi lub ludzie bezwzględnie posłuszni Żydom zajmują tam praktycznie wszystkie najważniejsze stanowiska w administracji, biznesie, mediach, kulturze itd.). To jest nienormalne.
prs
Izrael..

Dlaczego tylu wrogow ma na calym swiecie?..

Za nic, za darmo?..

Hitler ich nienawidzil "ot tak, poprostu", "bez powodow"?..

Serio?..

Powiązane: Zamachy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki