REKLAMA

Izoblok szacuje spadek produkcji automotive w Europie na 15 proc. w porównaniu do lat '18-19

2020-02-04 15:48
publikacja
2020-02-04 15:48

Zarząd Izobloku dobrze ocenia wyniki po pierwszym półroczu 2019/2020; spadek produkcji i popytu na samochody oraz części samochodowe w Europie szacuje na ok. 15 proc. w porównaniu do lat 2018-19. W 2020 r. nie spodziewa się już większego załamania na rynku - poinformowali przedstawiciele grupy na wtorkowym spotkaniu z dziennikarzami.

/ fot. Tomasz Ras / Puls Biznesu

"Uważamy, że pierwsze półrocze, biorąc pod uwagę atmosferę i odczyty z rynku motoryzacyjnego europejskiego, pokazały, że mimo słabszych przychodów udało nam się zrealizować wynik podobny do zeszłego roku" - powiedział prezes Przemysław Skrzydlak.

Grupa Izoblok osiągnęła w pierwszym półroczu skonsolidowane przychody z działalności operacyjnej na poziomie 103,3 mln zł, czyli o 6,2 proc. mniej niż w analogicznym okresie roku obrotowego 2018/2019. Zysk na działalności operacyjnej wyniósł 3,6 mln zł, co oznacza spadek o 10,2 proc. rdr, natomiast wskaźnik EBITDA w raportowanym okresie wyniósł 13,6 mln zł i był na takim samym poziomie jak przed rokiem.

"Jesteśmy w trakcie słabszego okresu na rynku motoryzacyjnym na świecie – spadek rynku widzimy m.in. w Chinach, a w Europie szacujemy ogólnie spadek produkcji i popytu na samochody oraz części w samochodach na ok. 15 proc. w porównaniu do lat 2018-19. Wydaje się, że ten 15 proc. spadek to dno albo blisko dna - ten trend w motoryzacji musi się ukształtować – firmy muszą wiedzieć ile i jakich typów aut powinny produkować" - dodał prezes.

Skrzydlak ocenił, że w 2020 r. ten poziom spadku powinien się utrzymać i nie powinno być większego załamania, ale wpływ na firmy będą miały wprowadzone przez Komisję Europejską wymogi dotyczące redukcji CO2 - jego zdaniem nie wszystkie będą w stanie spełnić te wymagania. Wyniki ma kształtować także sytuacja w Chinach.

"Chiny już w zeszłym roku zaczęły pokazywać słabość – niektóre firmy obecne w Chinach decydują się na zamykanie i wycofanie z rynku. Rozproszenie firm produkujących samochody powoduje, że inwestorzy zagraniczni nie widzą dużych szans rozwoju, bo ciężko osiągnąć im marże. Można zaobserwować znaczne spadki w sprzedaży - kiedyś to było 27 mln samochodów, teraz to bliżej poziomu 21-22 mln" - dodał.

Zdaniem prezesa, zagrożenie koronawirusem wydaje się krótkoterminowe, a ograniczanie produkcji związane jest ze słabszym popytem.

Prezes ocenił także, że trudno przewidzieć skutki brexitu, bo nie wiadomo jak ukształtuje się umowa handlowa pomiędzy UE a Wielką Brytanią i jakie bariery postawi.

"Przyglądamy się temu i zobaczymy co będzie się działo. Od strony angielskich klientów nie mamy żadnych informacji i wskazówek, więc musimy poczekać, ale wydaje się, że zagrożenia nie ma. Na przykład Jaguar otworzył na Słowacji fabrykę – jest to jakaś alternatywa, gdyby sytuacja w Anglii się pogarszała, więc w jakiś sposób to ryzyko jest zredukowane" - powiedział.

Obszar motoryzacji stanowi 95 proc. przychodów grupy, ale Izoblok szuka innych obszarów, w których może wykorzystać swój produkt.

"Poza motoryzacją jesteśmy obecni w obszarze logistycznym opakowań - zastępowanie opakowań styropianowych opakowaniami wielokrotnego użytku. Tutaj nasz materiał się bardzo dobrze sprawuje. Jest duże zainteresowanie, firmy poszukują rozwiązań" - powiedział dyrektor finansowy Jarosław Sygidus.

Dodał, że w tym roku obrotowym szacowane nakłady inwestycyjne na poziomie skonsolidowanym mają wynieść ok. 1 mln euro.

"Na ten moment wykorzystujemy ok. 70 proc. naszych mocy produkcyjnych. Szacujemy, że jeszcze przez ok. 1,5 roku będziemy mieli wolne moce produkcyjne. Mamy czas, żeby się zrestrukturyzować i zoptymalizować pewne procesy" - powiedział Sygidus.

Przedstawiciele spółki poinformowali, że zgodnie z założeniami rozpoczętego w lipcu przeglądu potencjalnych opcji strategicznych, Izoblok jest w trakcie procesu poszukiwania targetu akwizycyjnego i proces ten zakończy się w kwietniu. Dodali, że mają kilka potencjalnych propozycji, ale nic o czym mogliby poinformować.

"Strategia akwizycyjna będzie podsumowana do końca kwietnia i ustalimy co z ekspansją akwizycyjną i inwestycjną, w jakim zakresie i w jakim tempie. Geograficznie interesują nas obszary, gdzie motoryzacja ma największy udział i są największe fabryki - czyli rynek niemiecki, czeski, rozważamy rynek angielski, czy południe Europy, jak Włochy Północne" - powiedział Skrzydlak.

W grudniu spółka informowała o zawieszeniu negocjacji z Dabo Precision dotyczących przejęcia firmy Euro Dabo, prowadzącej działalność produkcyjną w zakresie tworzyw EPS.

"Euro Dabo chcieliśmy kupić ze względów geograficznych, ale to się nie udało, bo wycofał się partner" - dodał prezes.

Przedstawiciele spółki poinformowali, że nie wykluczają ponownego ogłoszenia oferty skupu akcji własnych, pomimo, że w ofercie z grudnia nie złożono żadnej oferty.

Oferta skupu obejmowała maksymalnie 120 tys. akcji własnych, stanowiących 9,47 proc. kapitału zakładowego, z ceną sprzedaży 34 zł za akcję. W celu sfinansowania buybacku utworzony został kapitał rezerwowy w wysokości 13,18 mln zł. Upoważnienie zarządu do buybacku obowiązuje do 31 października 2020 r.

"Do końca lutego podejmiemy decyzję, czy powtórzymy skup i po jakiej cenie" - dodał prezes.

Zarząd ocenił, że cały czas w Polsce można obserwować wzrost kosztów pracy spowodowany wprowadzeniem PPK oraz wzrostem płacy minimalnej, a wpływ kosztów będzie widoczny w marżach w tym roku. Dodatkowo - w ocenie zarządu - problemem jest dostępność pracowników.

"Koszty rosną, a ceny naszych produktów się obniżają – jeżeli wolumen się nie zwiększy, będzie to miało odbicie w rentowności, ale próbujemy temu przeciwdziałać. Z drugiej strony są czynniki łagodzące - jak spadek cen gazu, czy mniejsza presja na ceny surowca" - dodał prezes.

Izoblok to producent wyrobów ze spienionego polipropylenu (EPP) wykorzystywanych w produkcji samochodów. Spółka posiada cztery zakłady produkcyjne, a do jej klientów należą m.in. Volkswagen, Jaguar Land Rover, BMW, Ford, czy Audi. (PAP Biznes)

doa/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki