Iran: 30 strażaków zginęło na skutek zawalenia się wieżowca

[Aktualizacja, godz. 12:10] Co najmniej 30 strażaków zginęło w czwartek pod gruzami wieżowca, który zawalił się w centrum Teheranu, gdy trwało tam gaszenie wielkiego pożaru - poinformowała irańska telewizja Press TV. 17-kondygnacyjny budynek wcześniej ewakuowano.

Iran: 30 strażaków zginęło na skutek zawalenia się wieżowca
Iran: 30 strażaków zginęło na skutek zawalenia się wieżowca (fot. Tasnim News Agency / Handout via REUTERS)

W sumie w akcji gaszenia pożaru brało udział ok. 200 strażaków - podała telewizja. Nie wiadomo, ilu z nich było w środku w chwili katastrofy - irańskie media mówią o dziesiątkach strażaków. Wcześniej oficjalna agencja prasowa IRNA informowała o co najmniej 38 rannych osobach.

Według Press TV, pod gruzami są uwięzieni ludzie. Agencja prasowa Fars przekazała, że w budynku przed zawaleniem mogło być nawet 300 osób. Trwa akcja ratunkowa. Na miejsce przysłano kilkadziesiąt karetek pogotowia.

Katastrofę budowlaną pokazała na żywo telewizja publiczna prowadząca transmisję z trwającej od wielu godzin akcji gaszenia pożaru, który wybuchł z nieznanych powodów na dziewiątym piętrze wieżowca i szybko rozprzestrzenił się aż do najwyższych kondygnacji. Budynek zawalił się w kilka sekund, a okolice spowiły kłęby dymu. Jeden ze świadków cytowanych przez Reutersa powiedział, że przypominało to "sceny jak z horroru".

Plasco Buiding został wzniesiony w 1962 roku i był wówczas najwyższym budynkiem w irańskiej stolicy. Mieścił głównie popularne centrum handlowe, a także firmy z branży odzieżowej. Straż pożarna informuje, że wielokrotnie ostrzegała, iż w budynku nie są przestrzegane normy bezpieczeństwa, m.in. z powodu stosów ubrań składowanych na klatkach schodowych.

Okolice Plasco Building zostały ewakuowane i zamknięte przez policję; zachodzi obawa eksplozji gazu z uszkodzonej instalacji. Funkcjonariusze musieli powstrzymywać ludzi, którzy chcieli wrócić do budynku po pozostawiony majątek. Otoczono kordonem pobliskie ambasady Turcji i Wielkiej Brytanii. (PAP)

kot/ ap/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~wswsw

ten strazak co polewal z wysiegnika, to mial dopiero stracha... moglo sie przewrocic na jego samochod i by spadl...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil