REKLAMA
CHCESZ ZACZĄĆ INWESTOWAĆ?

Inicjatywa Polska: mamy dość Polski PiS i Polski PO, chcemy stworzyć alternatywę

2017-04-22 16:01
publikacja
2017-04-22 16:01

Mamy dość Polski Prawa i Sprawiedliwości i Polski Platformy Obywatelskiej - mówiła w sobotę w Warszawie liderka Inicjatywy Polska Barbara Nowacka na konwencji jej stowarzyszenia. Chcemy stworzyć alternatywę dla PO i PiS - wtórował jej współzałożyciel Inicjatywy Dariusz Joński.

fot. Krystian Maj / / FORUM

Politycy zapowiedzieli, że we wrześniu odbędzie się konwencja samorządowa Inicjatywy Polska. Obecnie - jak poinformował PAP Joński - prowadzone są rozmowy z różnymi organizacjami, m.in. ruchami miejskimi, Partią Razem i Zielonymi, o wspólnym starcie w największych miastach podczas wyborów samorządowych.

Kierowana przez Barbarę Nowacką organizacja zrzesza m.in. samorządowców i polityków zaangażowanych wcześniej w tworzenie Zjednoczonej Lewicy. Stowarzyszenie było jednym z organizatorów ubiegłorocznych czarnych protestów przeciwko rozpatrywanemu wówczas przez Sejm obywatelskiemu projektowi zaostrzenia przepisów antyaborcyjnych. Wcześniej z jego inicjatywy powstał konkurencyjny projekt ustawy o prawach kobiet i świadomym rodzicielstwie zakładający przerywanie ciąży do 12 tygodnia, który także trafił do Sejmu jako obywatelska inicjatywa ustawodawcza komitetu Ratujmy kobiety.

Na sobotniej konwencji w Warszawie zgromadziło się ponad 100 osób, w tym m.in. b. rzecznik SLD, a obecnie łódzki koordynator działań stowarzyszenia Dariusz Joński, Kazimiera Szczuka, wiceprezydent Poznania Tomasz Lewandowski, wiceburmistrz warszawskich Bielan Grzegorz Pietruczuk oraz wicemarszałek zachodniopomorskiego sejmiku Adam Ostaszewski.

Inicjatywa Polska powstała z naszego poczucia, że mamy dość. Mamy dość tkwienia w konserwatywnym klinczu, mamy dość Polski plemiennej - Polski PiS-u i Polski Platformy - mówiła Nowacka podczas konwencji.

Zaznaczyła, że Inicjatywa Polska dostrzega różnice między PiS-em a Platformą Obywatelską. Prawo i Sprawiedliwość niszczy demokrację, niszczy instytucje, niszczy nasze poczucie wolności i godności, bardzo często poczucie bezpieczeństwa. Ale nie zapominamy, że nie byłoby PiS-u, gdyby nie PO - jej niedotrzymane obietnice, jej brak odwagi, jej konserwatywny klincz - powiedziała liderka stowarzyszenia.

Jak podkreśliła, dla niej tak samo żenujące jest powitanie Beaty Szydło na lotnisku po sromotnej klęsce niestety całej Polski, naszego rządu, w czasie głosowań na Malcie, jak widok polityków PO goniących za Donaldem Tuskiem.

To też nie jest nasz podział. Nie chcemy ani za jednym, ani za drugim stać z kwiatami. Nie chcemy jeźdźców na białym koniu czy białym pendolino, chcemy normalnej Polski, w której można nie być w PiS-ie, można nie być w Platformie i można chcieć dobrej, progresywnej zmiany - mówiła Nowacka. Jest Inicjatywa, jest nadzieja - dodała.

Nowacka opowiedziała się również za normalną polityką społeczną opartą na dążeniu do sprawiedliwości społecznej. Nie kawałkami robić nawet dobre rzeczy, ale dbać o całość, o system - zastrzegła. Elementami dążenia do sprawiedliwości społecznej powinno być także - zdaniem szefowej Inicjatywy Polska - m.in. dbałość o zarobki i dobre warunki pracy Polaków oraz małych i średnich przedsiębiorców, których dzisiaj państwo, zawsze silniejsze, traktuje jako instrument do wyzysku.

Jak podkreśliła Nowacka, jedną z ważniejszych rzeczy, o których trzeba mówić jest postulat Polski świeckiej, w której każdy może czuć się dobrze, w której nie jest nauczana religia w szkołach, w której nie będzie funkcjonował konkordat. Żeby młodzież uczyła się godnie, religia musi być wyprowadzona ze szkół stwierdziła.

Liderka Inicjatywy Polska zwróciła również uwagę na prowadzoną przez stowarzyszenie akcję Dzieciaki bez biletów na rzecz darmowych przejazdów komunikacją publiczną dla uczącej się młodzieży, dzięki której - według niej - od jesieni uczniowie podstawówek i gimnazjów będą mieli możliwość darmowego korzystania z komunikacji miejskiej m.in. w Warszawie.

Uchwałę w tej sprawie przyjęła na początku kwietnia z inicjatywy ratusza stołeczna rada miasta. Wcześniej z propozycją wprowadzenia bezpłatnych przejazdów dla młodzieży zwróciła się do prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz związana z Inicjatywą Polska radna Paulina Piechna-Więckiewicz.

Nowacka wskazała, że podobna inicjatywa została też podjęta przez działaczy stowarzyszenia m.in. w Łodzi, gdzie obywatelski projekt uchwały w tej sprawie został jednak odrzucony przez koalicję PO-SLD, a podpisy w tej sprawie zbierane są również w wielu miastach na Śląsku, a także w Koszalinie.

Szefowa Inicjatywy mówiła również o działaniach swojej organizacji na rzecz praw kobiet. Już wkrótce - zapowiedziała - przyłączy się ona do europejskiej inicjatywy ustawodawczej. Skoro w Polsce się nie da walczyć o prawa kobiet, będziemy walczyć o nasze prawa w Europie - oświadczyła.

Podczas sobotniego zjazdu zaprezentowano opracowaną przez zespół pod kierownictwem Pauliny Piechny-Więckiewicz deklarację programową ugrupowania. Ogłoszono jednocześnie rozpoczęcie prac nad programem stowarzyszenia, które mają się toczyć na otwartych spotkaniach, tzw. Laboratoriach Inicjatywy Polska, w całym kraju.

Jak powiedział PAP Dariusz Joński, który w kwietniu opuścił szeregi SLD, działacze w ramach akcji Jest alternatywa - jest Inicjatywa będą organizowali w polskich miastach otwarte spotkania i zachęcali do wspólnego budowania lewicowego programu. Zapowiedział także uruchomienie w najbliższym czasie nowej strony internetowej ugrupowania.

Ponadto, jak mówił b. rzecznik SLD, Inicjatywa Polska prowadzi w ośmiu polskich miastach - a w kolejnych kilku rozpocznie wkrótce - akcję Dzieciaki bez biletów.

Kolejnym obszarem działania stowarzyszenia są przygotowania do wyborów samorządowych. Na wrzesień planowana jest konwencja samorządowa Inicjatywy. Wyobrażam sobie, że w kilku miastach, tych największych, pójdziemy szerokimi blokami, o których rozmawiamy z różnymi innymi organizacjami. Prowadzimy rozmowy z Partią Razem, z partią Zielonych, z ruchami miejskimi - mówił Joński.

Chcemy stworzyć alternatywę dla PO i PiS-u - podkreślił.

msom/ mok/

Źródło:PAP
Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (53)

dodaj komentarz
~normalny
Wow, sztandarowe hasło nowej partii lewicowej pod którym chcą zaistnieć to "darmowe przejazdy komunikacją publiczną dla uczniów". W moim mieście na Dolnym Śląsku od wielu lat funkcjonuje darmowa (słownie: 0 zł) komunikacja miejska w granicach miasta oraz miejscowościach podmiejskich, nie tylko dla uczniów ale dla WSZYSTKICH.Wow, sztandarowe hasło nowej partii lewicowej pod którym chcą zaistnieć to "darmowe przejazdy komunikacją publiczną dla uczniów". W moim mieście na Dolnym Śląsku od wielu lat funkcjonuje darmowa (słownie: 0 zł) komunikacja miejska w granicach miasta oraz miejscowościach podmiejskich, nie tylko dla uczniów ale dla WSZYSTKICH. I do tego nie potrzeba było żadnych czerwonych, czy wogóle partyjnych "dobroczyńców". Wystarczyło dać szansę ludziom którym choć trochę zależy na miejscu gdzie sami mieszkają, a nie tylko na tym by nachapać się ile się da. Dzięki temu np. zmniejszył się ruch na ulicach, jest mniej wypadków, powietrze stało się czystsze. W mieście co jakiś czas powstają nowe inwestycje, a więc nie jest to aż tak duże obciążenie dla budżetu. Co prawda miasto nie należy do najuboższych, ale myślę, że wiele miast w Polsce również stać na coś takiego i wiele z nich, łącznie z Warszawą, mogło by się od nas sporo nauczyć. Dla tych tych co poczuli się urażeni, to nie żadne wywyższanie się, tylko zwykła NORMALNOŚĆ, oby jak najczęstsza w naszym pięknym kraju.
~red_alert
Kogo chcą nabrać na słowo "Polska" w nazwie tego czerwonego "nowotworu"?
Bardziej adekwatna nazwa dla tej kolejnej poczwarki SLD to:
- ze względów ideowo-historycznych:
Inicjatywa Priwislinskij Kraj Rad
- ze względu na pochodzenie sponsorów, organizatorów i wielu aktywistów:
Inicjatywa Kibuc Polin
-
Kogo chcą nabrać na słowo "Polska" w nazwie tego czerwonego "nowotworu"?
Bardziej adekwatna nazwa dla tej kolejnej poczwarki SLD to:
- ze względów ideowo-historycznych:
Inicjatywa Priwislinskij Kraj Rad
- ze względu na pochodzenie sponsorów, organizatorów i wielu aktywistów:
Inicjatywa Kibuc Polin
- ze względu na ostatnie radosne akcje tego towarzystwa czerwonych szkodników:
Inicjatywa Al-Bolanda Multikulti
~MB
PiS, PO konserwatywne to się uśmiałem a trockizm się nie sprawdził to po co go znowu forsować?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Tomek
Nie czytam Nowackiej, bo to oszołom. Czerwonych już mieliśmy i oby nikomu nie przyszła ochota głosować na to coś.
~Ryś
No ale źeby od razu z Jońskim ????To przecieź on rozpiepszył Lewicę w Jej mateczniku. Inicjatywa z góry skazana na poraźkę.
~MacGawer
Jeszcze niedawno w sprawie takich "alternatyw" gotów byłem się załozyć, że KTOŚ na górze korzysta z alfabetycznego spisu. Palikot, Petru i teraz wypada kolej na Rzeplińskiego, a tu krok w tył i Nowacka. Szkoda, bo jakby szli alfabetycznie takie "spontaniczne inicjatywy" skończyłyby się na Żakowskim.
~awsaws
Ta pani ,w odróżnieniu od matki jest dla mnie nieobiektywną osobą ,ktora usiluje nam wmowić ,ze SLD--z ktorego się wywodzi , nie klamało wyborcom ,nie tolerowalo afer ,nie broni synekur swoich prawnikow i sbeków. Jej rozpaczliwa chęć dorwania się do władzy jest żenująca--podobnie jak jej kolegi Ta pani ,w odróżnieniu od matki jest dla mnie nieobiektywną osobą ,ktora usiluje nam wmowić ,ze SLD--z ktorego się wywodzi , nie klamało wyborcom ,nie tolerowalo afer ,nie broni synekur swoich prawnikow i sbeków. Jej rozpaczliwa chęć dorwania się do władzy jest żenująca--podobnie jak jej kolegi z Nowośmiesznej . Cokolwiek powiedziałoby się o błędach PIS---to oni właśnie robią to co obiecali . Pozostali już byli , jak mowił Leper !
~typ
Na sobotniej konwencji w Warszawie zgromadziło się ponad 100 osób. Na pewno po przeczytaniu tego , Schetyna czy Kaczor zastygli niepewni swego losu...

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki