REKLAMA

Ile tak naprawdę Chińczycy inwestują w Polsce?

Maciej Kalwasiński2018-12-18 11:31analityk Bankier.pl
publikacja
2018-12-18 11:31
Ile tak naprawdę Chińczycy inwestują w Polsce?
Ile tak naprawdę Chińczycy inwestują w Polsce?
fot. Jason Lee / / Reuters

Polska pozostaje na marginesie zainteresowania chińskich inwestorów. Ich zaangażowanie nad Wisłą jest tak niewielkie, a struktury inwestycyjne tak skomplikowane, że wyliczenie rzeczywistej skali zjawiska to prawdziwy problem. Swoje najnowsze szacunki na ten temat przedstawił Narodowy Bank Polski.

Kwestia chińskich inwestycji zagranicznych od kilku lat budzi na świecie duże emocje. Firmy zza Muru niebezpodstawnie oskarża się, że obok celów stricte ekonomicznych realizują także polityczną agendę Komunistycznej Partii Chin, co zagraża demokracji i bezpieczeństwu, a także doprowadzi do wzrostu potęgi Państwa Środka kosztem Zachodu. Obawy nasiliły się wraz z inwestycyjną ofensywą w 2016 r., gdy wartość chińskich inwestycji zagranicznych przekroczyła wartość inwestycji napływających za Mur, a władze pod przywództwem najsilniejszego od czasów Mao lidera - Xi Jinpinga - promowały program ekspansji pod egidą "Pasa i Szlaku" i głosił hasła odnowy narodu chińskiego, który ma stać się bardziej zamożny i odzyskać przynależną mu pozycję na świecie.

Strach przed inwestorami z Państwa Środka udziela się także wielu Polakom, w tym kształtującym politykę gospodarczą. Tym bardziej potrzebna jest rzetelna ocena skali zjawiska, a o taką  obecnie bardzo trudno. Polska pozostaje na marginesie zainteresowania chińskiego biznesu i często umyka zagranicznym badaczom chińskiej ekspansji na świecie, dostrzegającym przede wszystkim inwestycje duże, często tylko na etapie ich zapowiedzi, a nie śledząc następnie, czy doszło do ich realizacji. Drugim poważnym problemem jest właściwie zidentyfikowanie kraju pochodzenia inwestora. W świecie skomplikowanych struktur inwestycyjnych, wielopoziomowych podmiotów, często poukrywanych w rajach podatkowych, i skomplikowanych zależności kapitałowych bywa to bardzo trudne.

Chińskie inwestycje na świecie to nie tylko BIZ

Bezpośrednie inwestycje zagraniczne nie są jedyną formą inwestowania kapitału za granicą. Chińskie władze lokują ogromne środki w obligacje państw rozwiniętych czy udzielają pożyczek krajom rozwijającym się na projekty infrastrukturalne, często realizowane przez chińskie przedsiębiorstwa. Inwestorzy zza Muru kupują również niewielkie (poniżej 10%) pakiety udziałów w spółkach, które nie są klasyfikowane jako BIZ. Obywatele Państwa Środka są ważnymi inwestorami na rynkach nieruchomości m.in. w Kanadzie czy Australii.

Najlepszym źródłem danych na ten temat w przypadku chińskich bezpośrednich inwestycji w Polsce są wyliczenia Narodowego Banku Polskiego. Jednak nie te najpopularniejsze - ilustrujące napływ i stan zobowiązań według kraju inwestora bezpośredniego (IIC – Immediate Investor Country) - a "ukryte" w bazie OECD - kwalifikujące inwestycje według kraju podmiotu kontrolującego inwestora bezpośredniego (UIC – Ultimate Investor Country).

Stan zobowiązań wobec Chin z tytułu BIZ w Polsce [mln dol.]

2013

2014

2015

2016

2017

NBP wg IIC

110

179

218

117

223

NBP wg UIC

641

502

928

707

827

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych NBP

Na koniec 2017 r. pod kontrolą Chińczyków znajdowały się zatem inwestycje o wartości nieco ponad 800 mln dol., o 120 mln dol. więcej niż rok wcześniej i ponad 100 mln dol. mniej niż na koniec 2015 r. Całkowity stan zobowiązań Polski z tytułu BIZ wynosił na koniec ubiegłego roku ok. 230 mld dol. Oczywiście wcale nie jest powiedziane, że ekspertom z banku centralnego udało się odnaleźć w gąszczu zależności wszystkich inwestorów zza Muru.

Dane NBP są zbliżone do wyliczeń ekspertów z Rhodium Group, analizujących wielkość chińskich inwestycji w Europie i USA. Z ich kalkulacji wynika, że w latach 2000-2017 do Polski napłynęło ok. 1,1 mld dol. chińskich BIZ. Wyliczenia te nie uwzględniają jednak m.in. dezinwestycji, które pod uwagę bierze polski bank centralny, i nieco inaczej przyporządkowują inwestycje do krajów-odbiorców. W przeciwieństwie do NBP wskazują za to wartość napływów w poszczególnych latach, a następnie sumują napływy z poszczególnych lat. Bank centralny określa tylko stan zobowiązań na koniec okresu.

Napływ chińskich BIZ do Polski według Rhodium Group [mln dol.]

2013

2014

2015

2016

2017

>100

>100

>100

563

100

Niestety, dane pochodzące z tych dwóch źródeł (nie wspominając o innych, jeszcze bardziej ubogich czy niedokładnych) wyraźnie się różnią, przez co trudno jednoznacznie i rzetelnie określić, czy zainteresowanie chińskich inwestorów lokowaniem kapitału w Polsce rośnie i ewentualnie w jakim tempie. To właśnie z szeroko cytowanych danych Rhodium Group wynikało, że w 2016 r. chińscy inwestorzy przeznaczyli na przejęcia i tworzenie nowych firm w Polsce więcej niż w ciągu poprzednich 16 lat łącznie. Tymczasem w danych NBP nie tylko nie widać w tym roku wzrostów, ale i na jego koniec stan należności wobec chin wyraźnie spadł. Pozostają nam dowody anegdotyczne - zapewnienia o zacieśnieniu współpracy w ramach "Pasa i Szlaku" czy inwestycjach planowanych, które wcale nie muszą dojść do skutku albo zostać zrealizowane w innej niż pierwotnie szacowana skali.

Tak czy inaczej chińskie inwestycje w Polsce nie powalają na kolana. Mimo naszych licznych przewag konkurencyjnych, zaangażowanie podmiotów zza Muru nad Wisłą pozostaje niewielkie zarówno w porównaniu do innych nacji rozwijających biznes w Polsce, jak i chińskiej ekspansji globalnej.

Widać coraz silniejsze zaangażowanie chińskich przedsiębiorstw w tworzenie polskiego ekosystemu zaawansowanych technologii, m.in w motoryzację czy produkcję elektroniki. Dobrym przykładem jest zrealizowane w asyście PAIH warszawskie centrum badawczo-rozwojowe producenta telewizorów LCD, TCL Corporate. Firma wybrała Polskę, bo to właśnie z polskimi naukowcami chce pracować nad sztuczną inteligencją i doskonalić swoją ofertę. Analogicznie postąpił Nuctech  - chiński producent urządzeń skanujących, wykorzystywanych m.in. przez porty lotnicze, lokując się pod Warszawą. Wśród znaczących inwestycji z Państwa Środka możemy wymienić także fabrykę elektrolitu Guotai Huarong. Dzięki takim projektom nad Wisłą powstaje wyjątkowy na skale europejską hub sektora elektromobilności – tłumaczy Krzysztof Senger wiceprezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu odpowiedzialny za pion inwestycji bezpośrednich.

Źródło:
Maciej Kalwasiński
Maciej Kalwasiński
analityk Bankier.pl

Analityk i redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Zajmuje się międzynarodowymi stosunkami gospodarczymi, ze szczególną uwagą analizuje sytuację gospodarczą Chin. Dba, by Bankier.pl pozostawał źródłem najważniejszych i najbardziej interesujących informacji ze świata i Polski, przedstawionych w przystępny i zrozumiały sposób.

Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (8)

dodaj komentarz
rony12
Handel kryptowalutami działa jak magia i jest najszybszym sposobem na zarabianie w wygodnym domu i biurze. Chcę, abyście wiedzieli, że dajemy każdemu 100% realny i gwarantowany zwrot z inwestycji.

Minimum 1500 zł daje 20.000,00 zł w ciągu 7 dni roboczych.
Minimum 3000 zł daje 40 000,00 zł w ciągu 7 dni roboczych.
Handel kryptowalutami działa jak magia i jest najszybszym sposobem na zarabianie w wygodnym domu i biurze. Chcę, abyście wiedzieli, że dajemy każdemu 100% realny i gwarantowany zwrot z inwestycji.

Minimum 1500 zł daje 20.000,00 zł w ciągu 7 dni roboczych.
Minimum 3000 zł daje 40 000,00 zł w ciągu 7 dni roboczych.
Minimum 5000 zł daje 60 000,00 zł w ciągu 7 dni roboczych.
Minimum 10 000 zł daje 120 000 zł w ciągu 7 dni roboczych.


Dla ciebie, że zawsze myślisz, że handel kryptowalutami to oszustwo. Pan Rony naprawdę zmienia nasze życie dzięki nim. skontaktuj się z nami e-mail: btradercoin1 na gmail com Dzięki.
ajwaj
Polska ma wiele POTENCJALNYCH mozliwosci z suwerennymi wladzami. Od 30 lat , od Magdalenki, co jedna sekta to gorsza. Trzymaja sie jak pijany plota swoich hegemonów, tworza "strategiczne sojusze", woza mld. $$$ pl. podatków na wschód i zachód.
W podziekowaniu nawet ten i ów krzesla, taboretu przy stole panskim nie
Polska ma wiele POTENCJALNYCH mozliwosci z suwerennymi wladzami. Od 30 lat , od Magdalenki, co jedna sekta to gorsza. Trzymaja sie jak pijany plota swoich hegemonów, tworza "strategiczne sojusze", woza mld. $$$ pl. podatków na wschód i zachód.
W podziekowaniu nawet ten i ów krzesla, taboretu przy stole panskim nie dostaje. A jak dostaje to z buzuki w Polski Konsulat np.

Polozenie Polska ma wymarzone, miedzy duzymi krajami, morze, surowce itd. itp. Trzymajacy wladze musza otworzyc oczy - bo moga nie dlugo zobaczyc morze "zóltych kamizelek" przed oknami i bedzie "final countdown", po swojsku taczki i gorzej np. :).
arfeneusz
Czego się tak Polacy boją? Pracowałem w Warszawie u Chińczyka i płacił więcej niż Polak! Oczywiście branża IT. A do tego można było sobie dobrze dorobić jak się pomagało dyrkowi z Chin w sprawach marketingu oraz prawa polskiego, nie mówiąc o pomaganiu mu w załatwianiu spraw codziennych w urzędach np związanych Czego się tak Polacy boją? Pracowałem w Warszawie u Chińczyka i płacił więcej niż Polak! Oczywiście branża IT. A do tego można było sobie dobrze dorobić jak się pomagało dyrkowi z Chin w sprawach marketingu oraz prawa polskiego, nie mówiąc o pomaganiu mu w załatwianiu spraw codziennych w urzędach np związanych z jego mieszkaniem w Wawie. Do tego konfiguracja TV u niego w domu itp
Bałbym się natomiast biznesmanów z Radomia :P Ci by Was wycisnęli jak cytrynkę (na szczęście nie wszyscy)
kjpkjp
Ciekawym przykładem chińskich inwestycji w Polsce jest olbrzymia fabryka telewizorów Philips w Gorzowie Wielkopolskim (gałąź TV Philipsa została wykupiona przez Chińczyków).
mhm
Jeszcze ciekawsze jest lobbowanie za utworzeniem w Polsce wielkiego portu lotniczego, który ma im umożliwić ekspansję na Europę (bo przecież to nie dla Polaków ma być wybudowane).
antypropaganda odpowiada mhm
Oczywiście że dla Chińczyków, aby można było obsłużyć ich loty Azja<>Europa oraz przesiadkowe na wschodnie wybrzeże USA. Polakom wystarczy że sporo na tym zarobią. Ah, tak wiem. Twoi zleceniodawcy z Niemiec na tym stracą, stąd takie plucie na ten strategiczny projekt.
mhm odpowiada antypropaganda
1. Jacy „zleceniodawcy z Niemiec”? Twój ubecki umysł żyje w jakimś urojonym świecie, zupełnie oderwanym od rzeczywistości?

2. Jakie „plucie”? Nie dość, że mój komentarz był sformułowany bardzo elegancko, to nie zawierał żadnej oceny tej inwestycji, stwierdziłem tylko pewiwen fakt.
mhm odpowiada antypropaganda
„oraz przesiadkowe na wschodnie wybrzeże USA”
— właśnie rzecz w tym, że to raczej nie o to chodzi, wygląda na to, że mamy obecnie 2 globalne mocarstwa, Chiny i USA, które będą się starały poszerzać sfery wpływów, ta koncepcja „Pasa i Szlaka”, w którą wpisuje się ten port komunikacyjny, ma na celu wciągnięcie
„oraz przesiadkowe na wschodnie wybrzeże USA”
— właśnie rzecz w tym, że to raczej nie o to chodzi, wygląda na to, że mamy obecnie 2 globalne mocarstwa, Chiny i USA, które będą się starały poszerzać sfery wpływów, ta koncepcja „Pasa i Szlaka”, w którą wpisuje się ten port komunikacyjny, ma na celu wciągnięcie Europy w chińską sferę.

Powiązane: Inwestycje w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki