
Pustki w salonach samochodowych na początku roku. O 60 proc. mniej rejestracji niż rok temu

Dacia z nowym logo. Duża zmiana na masce dustera
SUV-y uciekają hatchabackom. Polacy coraz częściej wybierają większe auta
W 2020 r. SUV-y stanowiły już ponad 40 proc. wszystkich nowych aut zarejestrowanych w Polsce – wynika z danych Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar. W drugą stronę zmierzają auta z nadwoziem hatchback, których popularność lawinowo spada.
Wyraźny spadek liczby wypadków drogowych w Niemczech
Od stycznia do listopada ub.r. w Niemczech odnotowano 2,1 mln wypadków drogowych, czyli o 15,5 proc. mniej niż w pierwszych 11 miesiącach 2019 r., co wiąże się także z wywołanym pandemią koronawirusa spadkiem natężenia ruchu - głosi piątkowy komunikat Federalnego Urzędu Statystycznego (Destatis) z siedzibą w Wiesbaden.
Pierwszeństwo pieszych na pasach i jazda na zderzaku. Sejm za zmianami
Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Prawa o ruchu drogowym. Nowela wprowadza m.in. zasadę pierwszeństwa pieszych także przy wchodzeniu na pasy i reguluje kwestię tzw. jazdy na zderzaku. Zgodnie z zapisami noweli pieszy podczas przechodzenia przez jezdnię nie będzie mógł korzystać z telefonu.
Nowy system poboru opłat drogowych - trwają testy, wkrótce wdrożenie
Trwają testy oprogramowania dla e-TOLL, czyli nowego systemu poboru opłat za przejazd drogami krajowymi - poinformował na czwartkowej wideokonferencji pełnomocnik ministra finansów do spraw informatyzacji Przemysław Koch. Według MF wdrożenie komercyjne nastąpi w kwietniu tego roku.
Pierwszeństwo pieszych na pasach. Zgłoszono poprawki do projektu w Sejmie
Projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, wprowadzający zasadę pierwszeństwa pieszych przy wchodzeniu na pasy, wróci do komisji infrastruktury. W środę, podczas drugiego czytania w Sejmie zgłoszono bowiem poprawkę, m.in. w sprawie wydłużenia vacatio legis zmian.
Ford musi wezwać do serwisów 3 miliony samochodów w USA
Amerykańska agencja bezpieczeństwa ruchu drogowego (NHTSA) nakazała koncernowi Ford wezwanie do serwisów i naprawę w USA około 3 milionów pojazdów w związku z potencjalnie wadliwymi poduszkami powietrznymi japońskiej firmy Takata.
Alfa Romeo rezygnuje z giulietty. Nie spełniała norm emisji spalin
Po jedenastu latach Alfa Romeo zakończyła produkcję modelu Giulietta i została z dwoma modelami w ofercie. Giulietta, przynajmniej na razie, nie doczeka się następcy.
Tesla dobija w Polsce do tysiąca. Auta można już odbierać w Warszawie
Do 1 tys. zbliżyła się liczba tesli zarejestrowanych w Polsce. Połowę z nich stanowią egzemplarze modelu s – wynika z danych Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar. Wkrótce liczba rejestracji może wzrosnąć, tesle można już bowiem zamawiać bezpośrednio do Polski.
Budowa A1. Rusza odcinkowy pomiar prędkości, ograniczenie do 70 km/h
Urządzenia pomiarowe będą pracowały na wszystkich odcinkach budowanej autostrady A1, gdzie ruch po nowej betonowej jezdni odbywa się w układzie 2+2, czyli po dwa pasy w obu kierunkach. Na obu odcinkach będzie obowiązywało ograniczenie prędkości do 70 km/h.
Na koniec 2020 r. w Polsce jeździło prawie 19 tys. osobowych aut na prąd
Na koniec 2020 r. w Polsce zarejestrowanych było 18 875 samochodów osobowych z napędem elektrycznym. 53 proc. z nich były to pojazdy w pełni elektryczne – wynika z najnowszej edycji Licznika Elektromobilności. W ubiegłym roku aut na prąd przybyło niemal 10 tys.
Homar na śniadanie [Test Lexusa UX]
Jeśli od jajecznicy wolisz homara, stawiasz na „dzikość” częściej niż na uniwersalność, a koszule kupujesz u Ralpha Laurena zamiast w H&M, to Lexus UX jest dla ciebie. To nie moje wymysły. To wyniki badań… Volkswagena.
Romantyk szos [Test Rolls Royce'a Phantom]
Niekwestionowany król stylu, szyku, dyskrecji i elegancji. Samochód, który niemal każdym elementem kłania się historii inżynierii, motoryzacji, kindersztuby i wielkiej, choć skrzętnie skrywanej, miłości. Ale też zdrady i tragedii - pisze Marcin Bołtryk w Pulsie Biznesu.
Efekt touarega [Puls Biznesu]
Lista dodatkowego wyposażenia jest długa jak lista błędów poznawczych. I, co gorsza, obie diabelnie utrudniają ocenę - pisze Marcin Bołtryk w Pulsie Biznesu