REKLAMA

Sztuczna inteligencja z Chin w Warszawie

2018-09-03 08:10
publikacja
2018-09-03 08:10

TCL, jeden z największych na świecie producentów telewizorów, otworzy w poniedziałek w Warszawie centrum badawczo-rozwojowe. Chińczycy chcą nad Wisłą rozwijać sztuczną inteligencję.

fot. / / YAY Foto

Elektroniczny gigant zza Muru działa w Polsce od 2007 r. W fabryce w Żyrardowie zatrudnia 500 osób. Teraz zdecydował się otworzyć w Warszawie centrum badawczo-rozwojowe - już 27. na świecie, ale pierwsze w regionie Europy Środkowej i największe poza Państwem Środka.

Dlaczego TCL stawia właśnie na Polskę? Chińczyków przyciągnęły wysokie kwalifikacje polskich programistów potwierdzone wieloma sukcesami w międzynarodowych konkursach algorytmicznych, a także silne tradycje matematyczne w naszym kraju.

Pracę w centrum znajdzie ponad 100 specjalistów, głównie inżynierów i researcherów. We współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Warszawskiego będą pracować m.in. nad rozwojem sztucznej inteligencji.

- Pracujący w stolicy Polski specjaliści będą badać, jak algorytmy AI mogą być wykorzystane do osiągania najlepszej jakości obrazu oraz do dostarczenia najnowocześniejszych funkcjonalności w urządzeniach elektronicznych – mówi dr Bartosz Biskupski, który pokieruje jednostką, a dotychczas był szefem działu sztucznej inteligencji w koreańskim Samsungu.

Eksperci będą także pracować nad optymalizacją algorytmów AI, aby mogły one być wykorzystywane bezpośrednio w urządzeniach, a nie w tzw. chmurze. Pozwoli to zwiększyć poczucie prywatności użytkowników – produkty TCL mają też szybciej reagować i w mniejszym stopniu być zależne od dostępności sieci internetowej – zaznacza Biskupski.

Chińczycy nie ujawniają wartości inwestycji. - Większość nakładów zostanie poniesiona na wynagrodzenia wysoko wykwalifikowanej i doświadczonej kadry (naukowcy i inżynierowie), więc będzie rosła wraz z zatrudnianiem - wskazuje koncern. Spółka planuje także inwestycje w specjalistyczną infrastrukturę do obliczeń AI.

Polska od lat pozostaje poza radarem inwestorów zza Muru. W latach 2000-17 Chińczycy wydali na przejęcia i tworzenie nowych zakładów nad Wisłą zaledwie miliard euro, wielokrotnie mniej niż w krajach Europy Zachodniej - wynika z analiz Rhodium Group. Ostatnio jednak chińskie firmy coraz częściej patrzą na nas przychylnym okiem. Pod egidą PAIH szykują nad Wisłą inwestycje o wartości nawet 5 mld zł. W tym roku chęć budowy fabryk na Dolnym Śląsku zadeklarowały już dwie firmy z sektora elektromobilności. Domknięto także transakcję przejęcia polskiego producenta koncentratu jabłkowego - firmy Appol.

Polska jest dla inwestorów zagranicznych, także spoza Unii Europejskiej, atrakcyjną lokalizacją. Członkostwo w UE pozwala im uniknąć ceł przy eksporcie produktów do innych krajów wspólnoty. Poza tym inwestorów kuszą niskie koszty zatrudnienia wykwalifikowanej siły roboczej, polityka rządu (granty i ulgi podatkowe) oraz pozytywne doświadczenia firm, które już postawiły na Polskę.

Maciej Kalwasiński

Źródło:
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (10)

dodaj komentarz
ajwaj
Z Chinczykami nie jest zle kooperowac. Tylko z jednego forum:

""Chińskie inwestycje w Afryce nie są związane z żadnymi warunkami i zobowiązaniami politycznymi, podkreślił Xi Jinping.
Chiny zamierzają zainwestować 60 miliardów dolarów w Afryce. O tym poinformował w poniedziałek, 3 września, prezydent
Z Chinczykami nie jest zle kooperowac. Tylko z jednego forum:

""Chińskie inwestycje w Afryce nie są związane z żadnymi warunkami i zobowiązaniami politycznymi, podkreślił Xi Jinping.
Chiny zamierzają zainwestować 60 miliardów dolarów w Afryce. O tym poinformował w poniedziałek, 3 września, prezydent Chin Xi Jinping, przemawiając w Pekinie podczas ceremonii otwarcia Chińsko-Afrykańskiego Forum Współpracy (FOCAC-2018)""
grzechu_comeback
Polacy pracują dla REŻIMU KOMUNISTYCZNEGO?! Może dla kogoś to jakiś zaszczyt. Jeżeli tak to współczuję. TRANSFER TECHNOLOGII, którą można bardziej wzmocnić np chmurę dronów, którą Chińczycy już pokazali.....a zamiast światełek na dronie można umieścić.....
specjalnie_zarejstrowany1
Co mozna umiescic? Nie trzymaj nas tak na krawedzi krzesla.
grzechu_comeback odpowiada specjalnie_zarejstrowany1
to słuchaj mamy i taty. Nie tłumaczyli jak i gdzie masz D sadzać?! Hemoroidy cię dopadną.
pomorzaninm
...to pokazuje gdzie my jestesmy ze swoją myslą i inwestycjami ... Chiny zrobiły to bez dotacji z UE i USA, a my z dotacjami nie jestesmy w stanie tworzyc takich inwestycji... bo nam sie nic nie opłaca.
RELIGIJNY SKANSEN niedlugo tu bedzie. Niewiele sie uczymy.
grzechu_comeback
trzeba być bardzo....."młodym", by zapomnieć, że Chiny to jednak, NADAL komuna. Tylko w lepszej wersji niż ta ruska. Bo tam nie ma przypadków, jest jakaś strategia, stąd też i kasy nazbierali przez lata tyle, że nie potrzebują kasy ani z UE ani z USA. Trzeba być też bardzo.... "młodym", by nie wiedzieć trzeba być bardzo....."młodym", by zapomnieć, że Chiny to jednak, NADAL komuna. Tylko w lepszej wersji niż ta ruska. Bo tam nie ma przypadków, jest jakaś strategia, stąd też i kasy nazbierali przez lata tyle, że nie potrzebują kasy ani z UE ani z USA. Trzeba być też bardzo.... "młodym", by nie wiedzieć jaki jest los np Chrześcijan w Chinach. Jeżeli do tego chcesz dążyć, to pomyśl o izolatce dla siebie.
pomorzaninm odpowiada grzechu_comeback
niedlugo Ci bezbożni beda do nas przylatywac by nas ogladac jak skansen...
jak na beżbozny naród niezle im Bóg sie pozwolił rozwinąc ze mają 1 300 mln ludnosci...
"Świety Naród Szwacarski" ktory od 1280r nie mial wojny ...
tylko Ci Polacy zawsze w tyłek dostajacy co leża krzyzem w kosciołach ...
niedlugo Ci bezbożni beda do nas przylatywac by nas ogladac jak skansen...
jak na beżbozny naród niezle im Bóg sie pozwolił rozwinąc ze mają 1 300 mln ludnosci...
"Świety Naród Szwacarski" ktory od 1280r nie mial wojny ...
tylko Ci Polacy zawsze w tyłek dostajacy co leża krzyzem w kosciołach ... w 1945 ledwo co przezyli... coś słąbo nam wychodzi to modlenie ... i nie moze Bóg nam dać madrych ludzi u wladzy ktrozy nas poprowadza do lepszej przyszlosci...tylko klika zmienia klike ...
grzechu_comeback odpowiada pomorzaninm
tu nie o "modlenie" chodzi, tylko o szacunek dla człowieka. Reżim tego nie rozumie. Jak zresztą reszta Wschodu-taka kultura. To, że ktoś nie miał wojny, też nie zależy od "modlenia". Poziom argumentu świadczy o argumentującym. Podoba ci się reżim to tam jedź. Zasuwaj za szklankę ryżu miesięcznie.tu nie o "modlenie" chodzi, tylko o szacunek dla człowieka. Reżim tego nie rozumie. Jak zresztą reszta Wschodu-taka kultura. To, że ktoś nie miał wojny, też nie zależy od "modlenia". Poziom argumentu świadczy o argumentującym. Podoba ci się reżim to tam jedź. Zasuwaj za szklankę ryżu miesięcznie. Pij skażoną wodę. Oddychaj ołowiem. Nie myśl za dużo. Nie kombinuj przeciw władzy itd. Młody jesteś, więc jeszcze nie wiesz, że świat nie wygląda tak, jak przewodnik turystyczny podpowiada. A co do liczby ludności to zapomniało się, że jest tam ZAKAZ posiadania zbyt wielu dzieci. Taki znawca pewnie wie, ile wynosi LIMIT w tym przypadku. Zaiste, kwintesencja ludzkości tam występuje.
pomorzaninm odpowiada grzechu_comeback
I przez te slabe argumenty pokazuje Ci jak wychodzi SZACUNEK do czlowieka ..ze bedziemy skansenem niedlugo z takim podejsciem... bedziemy miec szacunek i "godne zycie" a nie bedziemy mieli kasy ani technologii ..tak jak nam Francuzi niedawno powiedziali w szlachetnej UE .. moze macie racje ale my mamy pieniadze i bedzie I przez te slabe argumenty pokazuje Ci jak wychodzi SZACUNEK do czlowieka ..ze bedziemy skansenem niedlugo z takim podejsciem... bedziemy miec szacunek i "godne zycie" a nie bedziemy mieli kasy ani technologii ..tak jak nam Francuzi niedawno powiedziali w szlachetnej UE .. moze macie racje ale my mamy pieniadze i bedzie tak jak my mówimy.
A lat mam ponad 50.
arfeneusz odpowiada pomorzaninm
Dzieci dużo w Chinach przez Opium (dawne dzieje)
Limity na dzieci zniesione (olali USA)
Zapiernicz za miskę ryżu w Chinach - standard
Pracowałem dla Chińczyków, płacą lepiej niż Polacy :D (w PL, tam by człowieka zjedli zapewne, albo płacili mniej)
Chiński wzrost w dużej mierze opierał się na taniej sile
Dzieci dużo w Chinach przez Opium (dawne dzieje)
Limity na dzieci zniesione (olali USA)
Zapiernicz za miskę ryżu w Chinach - standard
Pracowałem dla Chińczyków, płacą lepiej niż Polacy :D (w PL, tam by człowieka zjedli zapewne, albo płacili mniej)
Chiński wzrost w dużej mierze opierał się na taniej sile roboczej, potem to się podnosiło wraz ze wzrostem gospodarki, dzisiaj niektórzy są multimilionerami, reszta dalej pracuje po 16 godzin za przeżycie

Powiązane: Inwestycje w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki