REKLAMA

Ile kosztuje i do czego jest przydatne konto walutowe?

2013-02-08 10:24
publikacja
2013-02-08 10:24

Konto w walucie obcej jest standardową ofertą proponowaną przez banki. Posiadanie konta w euro czy w dolarach daje wiele możliwości. Dzięki niemu można robić taniej zakupy przez internet, kupić korzystnie walutę na wyjazdy zagraniczne, czy po prostu oszczędzać w walucie. Oczywiście konto walutowe niezbędne jest dla osób, które mają kredyty w walucie.

»Jakie konto walutowe wybrać?

Założenie konta walutowego nie wymaga wielu procedur. W niektórych bankach można je otworzyć w kilka minut poprzez bankowość elektroniczną (np. Alior Bank, CitiBank, BZ WBK, Millennium, Nordea). Czasem banki umożliwiają wysłanie wniosku przez internet, ale wymagają osobistego podpisania umowy w oddziale. Niekoniecznie jednak musimy zakładać konto w banku, w którym mamy już rachunki. Warto wcześniej sprawdzić czy dana instytucja wymaga wpłaty minimalnej (np. 300 zł w PKO BP), jakie ma opłaty za prowadzenie konta, za wydanie karty i za przelewy.

Konta i karty walutowe

Konta walutowe zakładane do spłaty kredytów hipotecznych w walucie muszą z mocy ustawy antyspreadowej być bezpłatne. Banki z reguły nie pobierają opłaty za konto walutowe, istnieją jednak prowizje za karty płatnicze. Opłaty za karty pobierane są w złotówkach (np. 5 zł/m-c w Alior Banku) lub w walucie, w której mamy konto (np. 1 euro/m-c Millennium Bank), często pierwszy rok używania karty jest za darmo (BZ WBK, mBank). Karta do rachunku jest oczywiście opcją dodatkową, ale bardzo przydatną zwłaszcza podczas podróży. Wypłaty z bankomatów za granicą są w wielu przypadkach są również bez opłat, ale warto to wcześniej sprawdzić na infolinii danego banku.

Przelewy walutowe

Jeśli chcemy przelewać pieniądze z rachunku walutowego najlepiej wcześniej zadzwonić na infolinię i spytać o konkretne koszty przelewu, ponieważ w zależności od tego gdzie wysyłamy, w jakiej walucie i w jakim trybie cena może być dość wysoka. Za przelew europejski, w euro, w tzw. systemie SEPA zapłacimy najczęściej około 5-10 zł. Za przelewy w innych walutach i poza Unię Europejską, opłaty mogą być o wiele wyższe. Zlecając przelew trzeba wskazać kto ponosi opłatę i wybrać jedną z trzech opcji: OUR - nadawca pokrywa wszystkie koszty, BEN - koszty pokrywa odbiorca lub SHA - wtedy koszty są dzielone między uczestników.

Konta walutowe nie służą jednak tylko do zakupów. Wielu Polaków przetrzymuje na nich po prostu gotówkę. W ten sposób euro czy dolary mogą bezpiecznie czekać na lepszy kurs. W tym przypadku jednak najlepiej wybrać konto, które jest całkowicie darmowe i najlepiej oprocentowane lub po prostu lokatę walutową na dłuższy okres.

Ekspert radzi:

Artur Baron, dyrektor działu rozliczeń Internetowykantor.pl

- Rachunki walutowe zakłada się najczęściej w jednej z czterech walut głównych, czyli w funtach, frankach szwajcarskich, euro i dolarach. Konto walutowe powinno być dostosowane do naszych potrzeb. Jeśli planujemy podróże za granicą zwróćmy uwagę na opłaty za karty do konta i wypłaty z bankomatów. Jeśli chcemy natomiast odkładać walutę - zastanówmy się nad walutowym rachunkiem oszczędnościowym. Do spłaty kredytu hipotecznego walutowego bank zakłada nam konto walutowe, na które dzięki ustawie antyspreadowej sami możemy wpłacać walutę na spłatę rat. Wpłacając walutę na konto warto skorzystać z kantorów internetowych, dzięki którym można zaoszczędzić jeszcze więcej, a waluta trafia bezpośrednio na rachunek, bez odwiedzin w oddziale. Również podczas częstych wyjazdów za granicę karta walutowa jest korzystniejsza niż karta kredytowa, czy debetowa. Warto pamiętać, że wypłata z bankomatu za granicą mało popularnej waluty lokalnej z karty złotówkowej jest mniej opłacalna, niż taka operacja wykonana kartą do konta w euro lub w dolarach, ponieważ to są waluty globalne. >1000zł)
Konta w walutach

Opłaty za prowadzenie konta

Opłaty za kartę do konta walutowego

Wypłaty z bankomatów zagranicą

ALIOR BANK

EUR, USD, CHF, GBP (rozliczenia bezgotówkowe – 11 walut)

bezpłatne

Karty w EUR, GBP i USD – 5 zł/m-c

Alior Banku, sieci Euronet i cash4you – 0 zł, pozostałe na świecie 5 zł

BZ WBK

EUR, GBP, CHF, USD

bezpłatne (warunek: wpłaty >1000zł)

Karty w EUR, GBP i USD, pierwszy rok gratis, potem 10 EUR/GBP/USD za rok

1,5 EUR/GBP/USD

mBANK

EUR, GBP, CHF, USD

bezpłatne

Karty w EUR i GBP - bezpłatne w pierwszym roku, potem 30 zł/rok

0 zł

NORDEA

EUR, GBP, CHF, SEK, USD, DKK, NOK, CZK,

bezpłatne

Brak kart do konta

-

InternetowyKantor.pl

Źródło:Informacja prasowa
Tematy
Kredyt z niską marżą dla przedsiębiorców

Kredyt z niską marżą dla przedsiębiorców

Komentarze (18)

dodaj komentarz
zuziix
Chcę założyć sobie konto wielowalutowe, ale nie mam jeszcze pomysłu jaki bank wybrać. Gdzie są najlepsze warunki, może ktoś mi pomoże ? :)
~Andy
odradzam goraco konto walutowe w banku ipko. Za przekaz 1400 € do Niemiec zaplacilem 105 ZL. Na reklamacje odpowiedz , ze wszystko w porzadku.
Kazdy inny bank tylko nie ten
~Agnieszka
Zastanawiałam się nad założeniem konta walutowego, odkąd usłyszałam o nim po raz pierwszy. Jednak początkowo zrezygnowałam z niego, bo w moim banku jest ono płatne. Teraz, kiedy coraz więcej podróżuję po Europie, coraz częściej wracam myślami do tego pomysłu i myślę, że w końcu założę swoje konto walutowe
~grzesiek
Przydaję się przede wszystkim do wymiany waluty w necie. Wiec jesli czesto wymieniasz to polecam posiadac takiego konto bo w kantorze np cashbroker można sporo zaoszczedzic
~Karol
Konto walutowe najbardziej przydaję się do wymiany waluty przez internet. Polecam szczerze wszystkim takie kantory można zaoszędzić trochę pieniążków. Ja wybrałem kantor cashbroker jak dla mnie najlepszy kantor z pośród tych z których już korzystałęm
~Obserwator
Jak robisz marketing w internecie to po pierwsze się naucz jak to robić, a po drugie naucz się ortografii bo to śmiesznie wygląda jak fikcyjne konta robią ten sam błąd - "przydaje" w trzeciej osobie z "ę" na końcu. Taki byk robią dzieci z gimnazjum. Masz 14 lat?
~Adrian
Przydaję się przede wszystkim do wymiany waluty w kantorach internetowych a do tego najlepszy jest kantor cashbroker.com. Mega wypasy
~Wiesław
Podpisuję się pod komentarzem Bety rękami i nogami. Korzystam z usług tego kantoru prawie od samego początku mojej kariery z wymianą walut i jeszcze nie spotkało mnie nic z ich strony przez co chciałbym zrezygnować. Zawsze proponują mi korzystny kurs, zawsze wszystko jest szybko i bezpiecznie. Polecam www.cashbroker.com
~Beta
Polecam zapoznanie się z ofertą CASHBROKER.COM Naprawdę platforma na wysokim poziomie
~haha
To w PKO jest lepsza oferta konta walutowego.Jedna karta a moge płacic w gbp,usd,euro. Nie obawiasz sie o przelicznik bo płacisz realną kwotę.

Powiązane: Sektor bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki