Idea Bank wyręcza rząd i uruchamia "jedno okienko"

Kompleksowa pomoc przy zakładaniu firmy bez „biegania” po urzędach i bankach oraz uciążliwej biurokracji – to główne założenia „jednego okienka” w Idea Bank i Tax Care.

Przedsiębiorcy, którzy chcą założyć własną działalność otrzymają w jednym miejscu nie tylko wsparcie w procedurach administracyjnych, ale też możliwość założenia bezpłatnego konta oraz zaciągnięcia kredytu „na start”. - Osoby zainteresowane założeniem własnej firmy będą mogły zrobić to w banku. Otrzymają kompleksową pomoc i zaoszczędzą czas. W ten sposób niejako wyręczymy rząd, który obiecał przedsiębiorcom jedno okienko – mówi Jarosław Augustyniak, prezes Idea Bank.

Zaznacza, że pomysł administracji był bardzo dobry, choć nie w pełni udało się go zrealizować. Mimo wprowadzonych ułatwień rejestracja firmy wciąż jest procesem dość skomplikowanym i czasochłonnym, m.in. dlatego, że zmiana prawa nie pociągnęła za sobą przyspieszenia obiegu dokumentów w ramach administracji.

- Osoby, które chcą założyć swoją działalność potrzebują wsparcia w procedurach administracyjnych. U nas dostaną je, a dodatkowo otrzymają inne usługi potrzebne do uruchomienia własnego biznesu – zapowiada prezes.

Rządowe „jedno okienko” tylko na papierze

Nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, choć formalnie wprowadziła „jedno okienko”, w praktyce nie ograniczyła procedur związanych z założeniem własnego biznesu do wizyty w jednym urzędzie. Przedsiębiorca, który chce założyć własną działalność, zwykle odwiedza trzy „okienka”: urząd gminy lub miasta, ZUS i urząd skarbowy. Dzieje się tak mimo, że w urzędzie gminy lub miasta składa tzw. zintegrowany wniosek (formularz EDG-1), obejmujący: aplikację o wpis do ewidencji działalności gospodarczej, wniosek o nadanie numeru REGON, zgłoszenie do urzędu skarbowego i zgłoszenie do ZUS.

Długi czas oczekiwania na rejestrację

- Nawet, gdy wizyta w urzędzie skarbowym teoretycznie nie jest konieczna, warto osobiście dostarczyć tam dokumenty, aby mieć pewność, że firma może funkcjonować pod względem fiskalnym. To samo dotyczy zgłoszenia przedsiębiorcy i pracowników w ZUS – mówi Piotr Lewczuk, dyrektor departamentu prawnego Idea Bank. Do urzędu skarbowego trzeba pójść jeśli właściciel firmy chce prowadzić działalność opodatkowaną podatkiem VAT i gdy wybierze formę opodatkowania inną niż zasady ogólne, czyli kartę podatkowa lub ryczałt.


Problemem jest nie tylko liczba instytucji, jakie trzeba odwiedzić, ale i czas oczekiwania na wydanie zaświadczenia o wpisie do rejestru działalności gospodarczej. W mniejszych i sprawniej działających urzędach na takie zaświadczenie czeka się kilka dni. W innych – nawet kilka tygodni. Tymczasem dopiero z takim zaświadczeniem można się udać do urzędu skarbowego lub ZUS-u.


Bariera administracyjna

Choć kolejne rządy obiecują ułatwienia dla przedsiębiorców i ograniczenie biurokracji, w praktyce zmiany na lepsze są niewielkie. Jedną z nich jest możliwość złożenia formularza EDG-1 przez internet. Niestety nie dopuszcza jej każda gmina, a ponadto jeśli przyszły przedsiębiorca nie ma podpisu kwalifikowanego i tak musi zgłosić się osobiście do urzędu po wysłaniu zgłoszenia drogą elektroniczną.

Przedsiębiorco, skup się na biznesie

Przedsiębiorca, który chce zaoszczędzić czas, jaki pochłaniają procedury rejestracyjne może skorzystać z kompleksowego wsparcia w tym zakresie, jakie oferuje nowa grupa bankowo-księgowa. Składając upoważnienie do reprezentowania go przed ZUS i urzędem skarbowym doświadczonej osobie, nie będzie musiał osobiście stawiać się w tych urzędach , a dodatkowo zyska fachową pomoc w wypełnianiu skomplikowanego formularza EDG-1. Ponadto w jednym miejscu będzie mógł otworzyć bezpłatne konto firmowe, zaciągnąć kredyt na start, a nawet skorzystać z obsługi podatkowo-księgowej.

Kompleksowe rozwiązanie, po raz pierwszy oferowane na polskim rynku, dostępne będzie od czerwca w Idea Bank, wyspecjalizowanym w obsłudze drobnego biznesu, oraz w firmie księgowej Tax Care. - Chcemy znosić bariery dla przedsiębiorczości. Proponujemy rozwiązania, które przyszłym i obecnym przedsiębiorcom dają możliwość skupienia się na samym biznesie. My zajmujemy się wszystkimi formalnościami  – mówi Jarosław Augustyniak.

/ Idea Bank

 
Źródło: Informacja prasowa

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne