REKLAMA

ING BŚ: wzrost polskiego PKB w 2020 zwolni do ok. 3 proc.

2019-12-16 11:00
publikacja
2019-12-16 11:00

Polska zaczyna odczuwać skutki hamującego popytu krajowego i spowolnienia w Eurolandzie; wzrost PKB w 2020 r. będzie bliski 3,0 proc. rok do roku - przewidują analitycy ING Bank Śląskiego. Obciążenia związane z kosztami pracy i wzrostem cen energii dalej generować będą presję inflacyjną - dodają.

/ ING

"Popyt wewnętrzny, który dał odporność polskiej (i regionalnej) gospodarki na spowolnienie w Niemczech, zaczął słabnąć w drugiej połowie 2019 roku. Trend ten będzie trwał również w 2020 roku. Pomimo hojnych transferów socjalnych, w trzecim kwartale 2019 konsumpcja rośnie 1 punkt proc. wolniej niż wskazują na to dochody. Konsumenci więcej oszczędzają" - napisali analitycy w opublikowanym w poniedziałek raporcie z prognozami na 2020 rok.

"Słabo wyglądają perspektywy inwestycji. Publiczne mocno wyhamowały z +30 proc. rok do roku w 2018 do 0-2 proc. w drugiej połowie 2019, w 2021 przestaną rosnąć. Prywatne nakłady inwestycyjne były bardzo słabe w tym cyklu (efekt uboczny poprawy ściągalności podatków, niestabilności prawa oraz pesymizmu w Eurolandzie). W 2020 spodziewamy się niskiego jednocyfrowego wzrostu łącznych inwestycji. A to oznacza osłabienie popytu wewnętrznego i wzrost PKB o około 3 proc. rok do roku wobec 4-5 proc. rok do roku w latach 2017-19" - dodano.

Zdaniem analityków w roku 2020 czeka nas podwyższona inflacja - średnio 2,9 proc. rok do roku - co będzie zasługą dalszego wzrostu inflacji bazowej, głównie usług w reakcji na rosnące koszty pracy. Z drugiej strony niska inflacja w Eurolandzie będzie ograniczać wzrost cen towarów.

Według analityków Rada Polityki Pieniężnej utrzyma stopy procentowe na obecnych poziomach w roku 2020 oraz przez większą część 2021. W dłuższym horyzoncie obecnie bardziej prawdopodobna jest obniżka stóp, aniżeli podwyżki.(PAP)

pif/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (6)

dodaj komentarz
ryszard_ochodzki
niestety nie podzielam tego optymizmu. Konsumujemy więcej niż produkujemy, wszechobecny żywot na krechę ma swój koniec. Z rok Mikołaj może nie przyjść
silvio_gesell
Pełne półki, więc jak to możliwe, że konsumujemy więcej niż produkujemy? Jest odwrotnie, nadprodukcja. Marże są tak ściśnięte, że producenci schodzą z jakości.
pluto85md
3% to powoli konsensus rynkowy. Mimo wszystko analitycy wykazuja sie sporym optymizmem co do inwestycji. Jest wiele oznak, ze juz w 2020 inwestycje beda na minusie.
anna_domagalczyk
PKB zwolni do 3%...To pewnie jak PIS zmieni definicję procenta. Artykuł nie wskazał ani jednego powodu, dla którego mógłby zostać wypracowany taki wzrost, za to kilka powodów za silnymi spadkami, przede wszystkim ten: "W 2020 spodziewamy się niskiego jednocyfrowego wzrostu łącznych inwestycji."
_jasko
Anno, nie podzielam twojego pesymizmu.
W "Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju" zwanej zwyczajowo Planem Morawieckiego z 2016 roku jest wyraźnie zapisane, że stosunek inwestycji do PKB w 2020 roku osiągnie pozom 20%. Kropka.
silvio_gesell
W 2020r będzie 4%, bo w obecnej sytuacji demograficznej koszty obsługi długu będą dramatycznie malały.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki