REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Grupa Orlen rozpocznie w połowie roku budowę nowego projektu fotowoltaicznego

2023-02-13 16:42
publikacja
2023-02-13 16:42

Energa Green Development z grupy Orlen ma pozwolenia na budowę 65 MW mocy w ramach pierwszego etapu farmy fotowoltaicznej Mitra. Rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest na połowę roku. Obecnie prowadzone jest postępowanie, które wyłoni wykonawcę - poinformował Orlen w komunikacie prasowym.

Grupa Orlen rozpocznie w połowie roku budowę nowego projektu fotowoltaicznego
Grupa Orlen rozpocznie w połowie roku budowę nowego projektu fotowoltaicznego
/ Orlen

Farma Mitra jest obecnie największym realizowanym przez Energę projektem fotowoltaicznym. Według szacunków farma będzie w stanie w ciągu roku wyprodukować energię, która jest w stanie zasilić ponad 30 tys. gospodarstw domowych.

Farma powstanie na należących do Energi gruntach w gm. Przykona, w powiecie tureckim (woj. wielkopolskie), zrekultywowanych po odkrywce węgla brunatnego kopalni Adamów. Łącznie powstające i działające już w tej lokalizacji moce odnawiane Grupy Orlen będą w stanie zasilić czystą energią blisko 70 tysięcy gospodarstw domowych.

Energa Green Development szykuje się obecnie do wyłonienia wykonawcy. Oprócz budowy samej farmy Mitra, wybrana firma będzie też odpowiedzialna za wykonanie infrastruktury wyprowadzenia mocy do sieci elektroenergetycznej: Głównego Punktu Odbioru GPO Psary oraz połączenie go linią kablową o długości 11 km ze stacją Głównego Punktu Zasilania GPZ Żuki. Wykonawca będzie też odpowiedzialny za przygotowanie wniosku o uzyskanie pozwolenia na użytkowanie inwestycji oraz przekazanie jej do eksploatacji. Oprócz tego przez 2 lata od zakończenia inwestycji wybrana firma będzie świadczyła usługę serwisową.

"Konsekwentnie rozwijamy nowoczesną energetykę opartą o odnawialne źródła energii, wspierane niskoemisyjnymi źródłami gazowymi i technologią małych reaktorów jądrowych. Już dzisiaj należymy do największych wytwórców energii w kraju, a ponad połowa naszej produkcji pochodzi właśnie ze źródeł nisko- i zeroemisyjnych. Będziemy dalej inwestować w tym segmencie, bo to pozwala nam realnie uniezależniać się od paliw kopalnych i wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne Polski" - powiedział prezes Orlenu Daniel Obajtek.

Dodał, że farma fotowoltaiczna Mitra to trzecia duża inwestycja fotowoltaiczna Energi po włączeniu gdańskiej grupy w struktury koncernu Orlen.

"Wchodzimy w kolejny etap tej inwestycji i spodziewamy się, że po zawarciu kontraktu z wykonawcą budowa jej pierwszego etapu zajmie nieco ponad rok" – powiedział Daniel Obajtek.

"Farma Mitra to jak dotąd największa farma fotowoltaiczna realizowana przez Energę. Jej realizacja to jednak tylko niewielka część szeroko zakrojonego planu realizowanego w ramach strategii Grupy Orlen. W portfelu posiadamy obecnie projekty fotowoltaiczne o łącznej mocy zainstalowanej sięgającej 500 MW. Na etapie inicjowania są kolejne przedsięwzięcia" - dodał Szymon Wojnicki, prezes Energa Green Development.

Jeszcze w tym roku Energa uruchomi w pełnym zakresie dwie inne farmy fotowoltaiczne. Pierwszą z nich jest farma Gryf o docelowej mocy zainstalowanej zwiększonej z 20 do ok. 26 MW. Obiekt ten powstaje w bezpośrednim sąsiedztwie farmy wiatrowej Przykona, na tych samych gruntach, na których budowana będzie farma Mitra. Drugi projekt to powstająca farma Wielbark w województwie warmińsko-mazurskim o łącznej mocy 62 MW. W ramach farmy Gryf uruchomiono już 12 MW mocy, pozostałe uruchomione zostaną w pierwszym półroczu tego roku, po zmodernizowaniu stacji GPZ Wielbark. (PAP Biznes)

pr/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (1)

dodaj komentarz
cyk09
Bardzo ważna inwestycja z punktu widzenia dywersyfikacji źródeł energii i transformacji energetycznej bardzo dobrze że Orlen porządnie się za to wziął, bo cała gospodarka na tym zyska jak i zwykły Kowalski

Powiązane: Fotowoltaika

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki