REKLAMA
PILNE

Grupa Azoty oczekuje utrzymywania się wysokich cen gazu

2021-08-24 17:20
publikacja
2021-08-24 17:20
Grupa Azoty oczekuje utrzymywania się wysokich cen gazu
Grupa Azoty oczekuje utrzymywania się wysokich cen gazu
/ Grupa Azoty

Grupa Azoty oczekuje utrzymywania się wysokich cen gazu w najbliższych miesiącach. Spółka ustala cenniki dwa razy w miesiącu i negocjuje ceny każdej partii towaru w eksporcie, ale potencjał przenoszenia rosnących kosztów na ceny produktów końcowych wydłuża się w czasie - poinformowała PAP Biznes rzeczniczka prasowa Monika Darnobyt.

W ostatnich kilku miesiącach mamy do czynienia z rekordowymi cenami gazu, a ich notowania zbliżyły się do 50 EUR/MWh. Dla porównania, w ubiegłym roku o tej porze gaz kosztował 7 EUR/MWh. Jednocześnie na przestrzeni ostatniego roku mocno wzrosły ceny pozostałych produktów energetycznych. Węgiel i uprawnienia do emisji CO2 zdrożały ponad dwukrotnie i kształtują się obecnie powyżej 140 USD i 55 EUR za tonę odpowiednio. Rekordowo wysokie są też ceny energii elektrycznej.

W ocenie Moniki Darnobyt, rzeczniczki prasowej Grupy Azoty, nie widać na rynku oznak zmiany czynników fundamentalnych, które mogłyby szybko obniżyć ceny gazu na europejskich giełdach. Zapasy gazu w Europie są niskie i przyrastają powoli, ceny LNG w Azji są wysokie, więc i jego dostawy do Europy są niewielkie. Nie widać również istotnego zwiększenia dostaw gazu do Europy z Rosji.

"Spodziewamy się w najbliższych miesiącach utrzymywania się cen gazu na wysokich poziomach" - powiedziała PAP Biznes Monika Darnobyt.

"Utrzymanie rentowności procesów produkcyjnych jest istotnym wyzwaniem dla każdego europejskiego producenta. Potencjał przenoszenia rosnących kosztów na ceny produktów końcowych wydłuża się w czasie, dlatego trzeba elastycznie modyfikować politykę handlową oraz umowy z klientami" - dodała.

Zarówno gaz, jak i uprawnienia do emisji CO2, stanowią zdecydowaną część kosztów przy produkcji nawozów azotowych, a w przypadku nawozów wieloskładnikowych istotne są też ceny fosforytów, siarki i soli potasowej – ta ostatnia w ostatnim czasie także mocno drożeje.

"Zatem za wzrostem cen nawozów stoją czynniki surowcowe, które mogą się utrzymywać jeszcze przez kilka kolejnych miesięcy" - powiedziała Monika Darnobyt.

Grupa Azoty sprzedaje ok 70 proc. nawozów na rynek krajowy, a pozostałą część na rynki eksportowe.

"Zarówno na rynku krajowym, jak i rynkach eksportowych podążamy za trendami rynkowymi. W Polsce nowe cenniki nawozowe publikowane są w 2021 roku nawet dwa razy w miesiącu, a na rynkach eksportowych negocjujemy ceny na każdą kolejną partię towaru uwzględniając dynamikę na rynku surowców" - powiedziała rzeczniczka prasowa spółki.

Dodaje, że do tej pory nie była obserwowana duża dynamika wzrostu cen nawozów azotowych w miesiącach letnich.

Darnobyt ocenia, że segment Tworzyw pozostaje pod wpływem ogólnej sytuacji gospodarczej, która wygląda obecnie bardziej optymistycznie pod kątem popytu i cen, jednak wciąż jest bardzo dynamiczna i podatna na zawirowania. Kluczowe będzie tempo wprowadzania środków ograniczających pandemię oraz jej skutki gospodarcze w Polsce i całej Europie, a także normalizacja sytuacji na rynkach surowców i dodatków.

"Stabilizują się notowania ropy naftowej, a co za tym idzie również ceny benzenu, który jest jednym z kluczowych surowców wykorzystywanych w segmencie Tworzyw. W biznesie OXO Grupa Azoty obserwujemy stabilną sytuację. Po stronie sprzedaży wykorzystujemy sytuację rynkową związaną z ograniczoną podażą produktów konkurencji na rynku" - powiedziała.

"Chemia oparta na moczniku w głównej mierze podąża za notowaniami, segment Bieli Tytanowej zachowuje stabilne parametry finansowe. Co nas cieszy, to odbicie w biznesie Melaminy, gdzie widzimy – po działaniach reorganizacyjnych – bardzo obiecujące efekty" - dodała.

Kilka dni temu Grupa Azoty przedstawiła szacunki wyników za drugi kwartał, które okazały się lepsze od oczekiwań analityków. Skonsolidowany wynik EBITDA Grupy Azoty w drugim kwartale 2021 roku wyniósł 361 mln zł, a konsensus PAP Biznes zakładał, że EBITDA grupy sięgnie 300 mln zł. Przedział oczekiwań analityków wynosił od 382 do 250 mln zł.

Skonsolidowane przychody Grupy Azoty w drugim kwartale wyniosły 3,17 mld zł wobec konsensusu na poziomie 3,29 mld zł. Szacowany zysk operacyjny wyniósł 169 mln zł (konsensus zakładał 101,5 mln zł). Zysk netto sięgnął 168 mln zł i był powyżej konsensusu na poziomie 57,1 mln zł.

Wyniki poszczególnych segmentów Grupy Azoty w drugim kwartale wyniosły: w segmencie nawozy-agro przychody 1,642 mld zł, EBIT 71 mln zł, EBITDA 154 mln zł; w segmencie chemia przychody 896 mln zł, EBIT 76 mln zł, EBITDA 101 mln zł; a w tworzywach przychody 456 mln zł, EBIT 6 mln zł, EBITDA 26 mln zł; w energetyce przychody 83 mln zł, EBIT 0 mln zł, EBITDA 28 mln zł.

W całym pierwszym półroczu 2021 roku Grupa Azoty miała 6,54 mld zł przychodów, 383 mln zł zysku operacyjnego, 766 mln zł EBITDA oraz 254 mln zł zysku netto (PAP Biznes)

pr/ mfm/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki