REKLAMA

Grecja: dłużnikom zostanie odcięta woda i prąd

2016-09-29 11:50
publikacja
2016-09-29 11:50

W Grecji ogromne kolejki przed zakładami dostarczającymi wodę i prąd. Zapowiedziano bowiem, że prąd i woda zostanie odcięta tym Grekom, którzy nie uregulują swoich płatności. Termin spłaty lub regulacji zadłużenia, miał minąć jutro, ale został na masowe prośby klientów przedłużony do końca października.

fot. Alkis Konstantinidis / / FORUM

Z płatnościami wobec każdego z tych przedsiębiorstw, zalega około 1,5 mln Greków.

Dłużnicy mogą rozłożyć dług na 36 rat, z minimalną spłatą dwudziestu euro miesięcznie i pod warunkiem natychmiastowej wpłaty pierwszej raty. Do końca sierpnia na taką regulację zdecydowało się około 350 tysięcy dłużników zakładów energetycznych.

W większości były to osoby z wysokim zadłużeniem, przekraczającym niekiedy kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy euro. Z kolei klienci z małymi długami, poniżej 500 euro, wstrzymywali się z ich spłatą do ostatniej chwili, sądząc, że zakłady energetyczne nie będą zajmować się takimi kwotami.

Jak oświadczyły władze przedsiębiorstwa suma tych zaległości to jednak 146 mln euro. W zakładach wodociągów i energetycznych przez ostatnich kilka dni były ogromne kolejki, dlatego zdecydowały się one na przedłużenie terminu regulacji długów. Władze przedsiębiorstw zapowiadają, że prąd lub woda będą odcinane osobom, które zalegają z opłatami dłużej niż dwa lata i nie zdecydowały się na regulację długów.

Grecki parlament przyjął kolejne reformy

We wtorek grecki parlament przegłosował kolejne reformy oszczędnościowe. Za ich przyjęciem było 152 deputowanych rządzącej koalicji Syriza-Niezależni Grecy. Opozycja była im przeciwna. Przyjęcie reform było warunkiem przekazania Atenom 2,8 mld euro z ostatniego pakietu kredytowego dla Grecji. To druga część transzy zatwierdzona przez Eurogrupę dla Aten w maju.

Ten pakiet reform wprowadza m.in. zmiany w systemie energetycznym, znosi ulgi podatkowe dla młodych osób, które dopiero zaczynają działać w swoim zawodzie, jak lekarze, prawnicy czy farmaceuci, i przyśpiesza prywatyzację majątku narodowego Grecji.

Do greckiego funduszu prywatyzacyjnego przechodzą bowiem kolejne państwowe przedsiębiorstwa - w tym wodociągi, zakłady energetyczne i ateńskie metro. Ta ostatnia decyzja wywołała duży sprzeciw społeczeństwa. Podczas debaty i głosowania nad przyjęciem reform trwała przed greckim parlamentem demonstracja, którą zorganizowały największe związki zawodowe sektora państwowego i ruch "Pame" sprzeciwiający się polityce Unii Europejskiej.

Organizatorzy protestu twierdzą, że mowa o największej wyprzedaży majątku narodowego w historii Grecji.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Beata Kukiel-Vraila/Ateny/mg/nyg

Źródło:IAR
Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
~heeeee
Nasi komornicy są lepsi. Możemy ich im podesłać.
~Papi
Dobre
" Władze przedsiębiorstw zapowiadają, że prąd lub woda będą odcinane osobom, które zalegają z opłatami dłużej niż !!!dwa lata!!!! i nie zdecydowały się na regulację długów. "
Ostatnio greckie banki zaczęły egzekwować /też po latach brak spłaty kredytów/ zadłużenia od 400 tys. eur, UWAGA od tych co nie spłacają,
Dobre
" Władze przedsiębiorstw zapowiadają, że prąd lub woda będą odcinane osobom, które zalegają z opłatami dłużej niż !!!dwa lata!!!! i nie zdecydowały się na regulację długów. "
Ostatnio greckie banki zaczęły egzekwować /też po latach brak spłaty kredytów/ zadłużenia od 400 tys. eur, UWAGA od tych co nie spłacają, ale mają pieniądze odłożone w innych bankach!!!
Może czas przestać im pomagać, niech zajmą się pasaniem kóz i owiec jak tacy są luzacy.
~hello
Mogą się skończyć tanie wyjazdy do Grecji,bo ci goście z dużymi długami to pewnie hotelarze.
Tam przecież w zasadzie nic innego nie ma.
~liber
A u nas od razu pojawiliby się jacyś 'obrońcy uciśnionych" i z miejsca by się okazało "pani Stasi schorowanej odciąć nie można", "pani Krysi z 6 dzieci też nie odcinać"... Ech ci Grecy... Tacy mało kumaci...
~Dżejms
Dwa lata? U nas nikt by tyle nie czekał?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki