Grecja: dłużnikom zostanie odcięta woda i prąd

W Grecji ogromne kolejki przed zakładami dostarczającymi wodę i prąd. Zapowiedziano bowiem, że prąd i woda zostanie odcięta tym Grekom, którzy nie uregulują swoich płatności. Termin spłaty lub regulacji zadłużenia, miał minąć jutro, ale został na masowe prośby klientów przedłużony do końca października.

Grecja: dłużnikom zostanie odcięta woda i prąd
Grecja: dłużnikom zostanie odcięta woda i prąd (fot. Alkis Konstantinidis / FORUM)

Z płatnościami wobec każdego z tych przedsiębiorstw, zalega około 1,5 mln Greków.

Dłużnicy mogą rozłożyć dług na 36 rat, z minimalną spłatą dwudziestu euro miesięcznie i pod warunkiem natychmiastowej wpłaty pierwszej raty. Do końca sierpnia na taką regulację zdecydowało się około 350 tysięcy dłużników zakładów energetycznych.

W większości były to osoby z wysokim zadłużeniem, przekraczającym niekiedy kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy euro. Z kolei klienci z małymi długami, poniżej 500 euro, wstrzymywali się z ich spłatą do ostatniej chwili, sądząc, że zakłady energetyczne nie będą zajmować się takimi kwotami.

Jak oświadczyły władze przedsiębiorstwa suma tych zaległości to jednak 146 mln euro. W zakładach wodociągów i energetycznych przez ostatnich kilka dni były ogromne kolejki, dlatego zdecydowały się one na przedłużenie terminu regulacji długów. Władze przedsiębiorstw zapowiadają, że prąd lub woda będą odcinane osobom, które zalegają z opłatami dłużej niż dwa lata i nie zdecydowały się na regulację długów.

Grecki parlament przyjął kolejne reformy

We wtorek grecki parlament przegłosował kolejne reformy oszczędnościowe. Za ich przyjęciem było 152 deputowanych rządzącej koalicji Syriza-Niezależni Grecy. Opozycja była im przeciwna. Przyjęcie reform było warunkiem przekazania Atenom 2,8 mld euro z ostatniego pakietu kredytowego dla Grecji. To druga część transzy zatwierdzona przez Eurogrupę dla Aten w maju.

Ten pakiet reform wprowadza m.in. zmiany w systemie energetycznym, znosi ulgi podatkowe dla młodych osób, które dopiero zaczynają działać w swoim zawodzie, jak lekarze, prawnicy czy farmaceuci, i przyśpiesza prywatyzację majątku narodowego Grecji.

Do greckiego funduszu prywatyzacyjnego przechodzą bowiem kolejne państwowe przedsiębiorstwa - w tym wodociągi, zakłady energetyczne i ateńskie metro. Ta ostatnia decyzja wywołała duży sprzeciw społeczeństwa. Podczas debaty i głosowania nad przyjęciem reform trwała przed greckim parlamentem demonstracja, którą zorganizowały największe związki zawodowe sektora państwowego i ruch "Pame" sprzeciwiający się polityce Unii Europejskiej.

Organizatorzy protestu twierdzą, że mowa o największej wyprzedaży majątku narodowego w historii Grecji.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Beata Kukiel-Vraila/Ateny/mg/nyg

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~heeeee

Nasi komornicy są lepsi. Możemy ich im podesłać.

! Odpowiedz
0 1 ~j23

Frankom też odetną?

! Odpowiedz
1 12 ~Papi

Dobre
" Władze przedsiębiorstw zapowiadają, że prąd lub woda będą odcinane osobom, które zalegają z opłatami dłużej niż !!!dwa lata!!!! i nie zdecydowały się na regulację długów. "
Ostatnio greckie banki zaczęły egzekwować /też po latach brak spłaty kredytów/ zadłużenia od 400 tys. eur, UWAGA od tych co nie spłacają, ale mają pieniądze odłożone w innych bankach!!!
Może czas przestać im pomagać, niech zajmą się pasaniem kóz i owiec jak tacy są luzacy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 2 ~hello

Mogą się skończyć tanie wyjazdy do Grecji,bo ci goście z dużymi długami to pewnie hotelarze.
Tam przecież w zasadzie nic innego nie ma.

! Odpowiedz
7 6 ~liber

A u nas od razu pojawiliby się jacyś 'obrońcy uciśnionych" i z miejsca by się okazało "pani Stasi schorowanej odciąć nie można", "pani Krysi z 6 dzieci też nie odcinać"... Ech ci Grecy... Tacy mało kumaci...

! Odpowiedz
0 11 ~Dżejms

Dwa lata? U nas nikt by tyle nie czekał?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne