Gowin: Partnerstwo z samorządem kluczowe dla rozwoju innowacyjności

2016-10-17 15:46
publikacja
2016-10-17 15:46
fot. Dariusz Gorajski / FORUM

Partnerstwo nauki i biznesu z samorządem to jeden z kluczowych warunków powodzenia programu rozwoju innowacyjności - ocenił w poniedziałek wicepremier Jarosław Gowin, wskazując na rolę samorządu w tworzeniu rynku dla innowacyjnych produktów - np. w sferze elektromobilności.

Minister nauki i szkolnictwa wyższego uczestniczy w rozpoczętym w poniedziałek w Opolu Kongresie Samorządowym, wśród którego celów jest dyskusja o doskonaleniu mechanizmów współpracy między rządem a samorządami. W kongresie uczestniczy kilkuset samorządowców, przedstawicieli nauki oraz instytucji otoczenia biznesu z całej Polski.

Jestem przekonany, że ten kongres samorządowy () to jest punkt przełomowy jeśli chodzi o współpracę rządu Beaty Szydło z polskimi samorządowcami - powiedział Gowin, podkreślając rolę samorządów w zmianie charakteru polskiej gospodarki z naśladowczej na innowacyjną. Jak mówił, w czasie kadencji obecnego rządu w Polsce zlokalizowano ok. 150 inwestycji, opartych w sporej części na nowoczesnych technologiach.

Aby zbudować innowacyjną gospodarkę trzeba stworzyć partnerską współpracę między nauką a biznesem (). Jednak jednym z warunków powodzenia jest uzupełnienie tego partnerstwa o trzeci element i zbudowanie trójkąta: nauka - gospodarka - samorząd. Dlatego, że tak naprawdę innowacyjność rozwija się wtedy, kiedy jest rynek zbytu na innowacyjne produkty. Taki rynek zbytu mogą stworzyć właśnie samorządy - podkreślił Gowin.

Jego zdaniem dobrym przykładem partnerstwa w trójkącie między nauką, gospodarką a samorządem jest rozwój elektromobilności. Gowin ocenił, że Polska ma duży potencjał biznesowy w zakresie produkcji autobusów o napędzie elektrycznym, a także osiągnięcia naukowe w tej dziedzinie; jednak warunkiem upowszechnienia rozwiązań w tym zakresie jest zaangażowanie samorządów, np. poprzez postawienie na komunikację elektryczną.

Są polskie miasta, które gotowe są stać się światowymi liderami; gotowe są doprowadzić do tego, żeby w tych polskich metropoliach w stu procentach komunikacja miejska składała się z autobusów o napędzie elektrycznym, i to autobusów wyprodukowanych w Polsce - mówił minister, dodając, że należy zainwestować w badania w tej dziedzinie, aby były one skorelowane z potencjałem gospodarczym.

Gowin wyliczał działania rządu służące wsparciu innowacyjności - jednym z nich jest przyjęta niedawno przez Sejm ustawa o innowacyjności, która m.in. zwiększa kwoty kosztów kwalifikowanych wydatków na badania i rozwój, które można odliczyć od podatku. Dla mikroprzedsiębiorców oraz małych i średnich firm odliczenia te wyniosą do 50 proc. Duże firmy będą mogły odliczyć 50 proc. wydatków osobowych (wobec dotychczasowych 30 proc.) i 30 proc. pozostałych kosztów związanych z działalnością badawczo-rozwojową (wobec 10 proc. dotychczas) chodzi np. o ekspertyzy, badania czy wyposażenie laboratoriów.

Ustawa m.in. usuwa też ograniczenie dotyczące okresu, w jakim naukowcom przysługuje prawo do udziału w korzyściach z komercjalizacji (obecnie maksymalnie pięć lat od uzyskania pierwszych środków). Nowe przepisy modyfikują ponadto procedurę "uwłaszczenia naukowców" - nowy przepis ma zmniejszyć niepotrzebną biurokrację.

Gowin przypomniał również, że jego resort opracował i skierował do konsultacji koncepcję nowej ścieżki kariery akademickiej - wdrożeniową. Chodzi o to, aby stopień doktora czy tytuł profesora można było uzyskiwać już nie tylko za prace teoretyczne, ale także za wdrożenia gospodarcze - wyjaśnił wicepremier.

Gowin zapowiedział, że w przyszłym roku powstanie Narodowa Agencja Współpracy Akademickiej, która - jak mówił ma być systemowo odpowiedzialna za współpracę narodową, a jej rola ma znacznie wykraczać poza sferę nauki.

Będzie to instytucja, która wypracuje model stypendiów dla polskich studentów, doktorantów, naukowców, wyjeżdżających za granicę, a także system stypendialny dla studentów i naukowców przyjeżdżających do Polski - powiedział wicepremier, który chce, aby nowa Agencja wzięła na siebie odpowiedzialność za odwrócenie wektora drenażu mózgów.

Przez ponad 200 lat to my byliśmy drenowani z najzdolniejszych, najbardziej kreatywnych umysłów. Pora najwyższa, żeby ten kierunek odwrócić mam na myśli ściąganie do Polski nie tylko zdolnych doktorantów, doktorów, profesorów zza naszej wschodniej granicy; stać nas już na to, żeby ściągać także młodych zdolnych naukowców z zachodu Europy czy właściwie z całego świata - ocenił Gowin.

Jego zdaniem na dłuższą metę polska gospodarka nie będzie innowacyjna, jeżeli w większym niż do tej pory stopniu nie będzie opierać się o zasoby polskiej nauki. Wicepremier przypomniał, że trwają prace nad rozwiązaniami, które będą nową konstytucją dla polskiej nauki i szkolnictwa wyższego. Rozwiązania te będą dyskutowane m.in. podczas Kongresu Nauki w Krakowie we wrześniu przyszłego roku.

Gowin zadeklarował, że Narodowe Centrum Badań i Rozwoju jest otwarte na współpracę z samorządami i czeka na ich sugestie dotyczące podejmowanych projektów. Przypomniał, że dostępna jest np. pula ok. 2,5 mld zł na przedsięwzięcia związane ze startupami, a w sumie sfera nauki będzie dysponować z różnych źródeł kwotą 50 mld zł do 2020 r.

Wicepremier chciałby, aby w ciągu roku podwojona została liczba uniwersytetów dziecięcych w Polsce (obecnie jest ich ok. 40). Zapowiedział, że w styczniu przyszłego roku do gmin i powiatów wyruszą naukobusy, wyposażone w mobilne laboratoria. Animatorzy wyszkoleni w Centrum Nauki Kopernik będą w nich zachęcać dzieci i młodzież w regionach do zainteresowania nauką.

Wspierane i rozwijane mają być też uniwersytety trzeciego wieku - jeszcze w październiku ogłoszony zostanie adresowany do nich konkurs - zarówno dla tych istniejących, jak i nowych uniwersytetów dla seniorów.

Hamryszczak: Programy transgraniczne szansą dla samorządów

Programy transgraniczne odgrywają niezwykle ważną rolę zwłaszcza dla samorządowców - uważa wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak. Jego zdaniem pozwalają one realizować projekty, "które są ważne dla ludzi po obu stronach granicy.

W poniedziałek na konferencji prasowej w Jasionce (woj. podkarpackie) Hamryszczak podkreślił, że w sumie do rozdysponowania w programach transgranicznych jest ponad 700 mln euro.

Zakres projektów, które mogą otrzymać dofinansowanie jest bardzo szeroki - poprzez projekty z zakresu infrastruktury drogowej, ochrony zdrowia, ochrony przyrody, turystyki, do projektów z zakresu dziedzictwa kulturowego - zaznaczył.

Wiceminister powiedział, że samorządowcy powinni z programów ponadregionalnych sięgać przede wszystkim po pieniądze na projekty poprawiające infrastrukturę turystyczną. Na tego typu projekty w innych programach unijnych nie ma tak dużo pieniędzy. Liczymy, że w tej nowej perspektywie unijnej samorządy będą chętnie zgłaszać swoje projekty do programów ponadregionalnych. Do czego bardzo zachęcamy - podkreślił.

Na Podkarpaciu w poprzedniej perspektywie unijnej w latach 2007-2013 w projektach ponadregionalnych udział wzięło 87 podmiotów. Łączna kwota dofinansowania zrealizowanych przez nich projektów to 53 mln euro.

Marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl jako przykład tych projektów podał m.in. budowę przejścia granicznego z Ukrainą w Budomierzu. Programy transgraniczne łączą ludzi i pozytywie oddziałują na lokalne społeczności. Musimy wyciągnąć wnioski z poprzedniej perspektywy, żeby każde wydane euro przyniosło pożądane efekty - dodał.

Samorząd województwa w ramach nowego rozdania w programach transgranicznych chce uzyskać dofinansowanie m.in. na budowę drogi do planowanego przejścia granicznego z Ukrainą w Malhowicach-Niżankowicach.

Ortyl zaznaczył, że oprócz inwestycji infrastrukturalnych, samorząd będzie chciał uzyskać dofinansowanie na tzw. projekty miękkie. W programach transgranicznych ważna jest również tkanka społeczna, warstwa, która wiąże się z projektami miękkimi. Dlatego będziemy rozwijać kulturę, dziedzictwo, turystykę, edukację i bezpieczeństwo, które jest ważne po obu stronach granicy - powiedział Ortyl.

(PAP)

mab/ lun/ mtb/ mok/ huk/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Samorządy i regiony

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki