REKLAMA

Gospodarka eurolandu wytraca rozpęd

2016-09-05 10:43
publikacja
2016-09-05 10:43
fot. poznyakov / YAY Foto

Po obiecującym pierwszym kwartale gospodarka strefy euro zdaje się stopniowo wytracać impet. Sierpniowy odczyt PMI wskazał na postępujące hamowanie wzrostu w Niemczech - największej gospodarce europejskiego bloku walutowego.

W sierpniu łączony, czyli uwzględniający zarówno przemysł jak i usługi, wskaźnik PMI dla strefy euro osiągnął najniższą wartość od 19 miesięcy, osuwając się z 53,2 pkt. do 52,9 pkt. Był to wynik słabszy od wstępnego odczytu (53,3 pkt.) oraz niższy od oczekiwań analityków (53,1 pkt.). Malejący PMI powyżej 50 punktów sygnalizuje wolniejszy wzrost aktywności gospodarczej.

Łączony PMI dla strefy euro (w pkt., lewa oś) na tle kwartalnej dynamiki PKB (w % kdk, prawa oś). / IHS Markit

„To ewidentne rozczarowanie obserwować, jak PMI okazuje się słabszy od wstępnych szacunków. Ogólny obraz sytuacji wskazuje na powolny lecz stabilny wzrost  PKB rzędu 0,3% w trzecim kwartale, lecz rewizja w dół świadczy, że gospodarka raczej traci, niż zyskuje rozpęd” – skomentował wyniki sierpniowego badania Chris Williamson, główny ekonomista IHS Markit.

Na uwagę zasługuje przede wszystkim „konwergencja” wskaźników PMI dla Francji i Niemiec. Do niedawna niemiecka gospodarka radziła sobie całkiem nieźle, ale w sierpniu łączony PMI dla Niemiec osiągnął najniższą wartość od 15 miesięcy, spadając do 53,3 pkt. Za to wynik dla Francji był najwyższy od 10 miesięcy, rosnąc do 51,9 pkt.

Najdynamiczniejszymi gospodarkami strefy euro najpewniej pozostaną Irlandia (56,9 pkt. w sierpniu) i Hiszpania (54,8 pkt.), gdzie wzrost PKB w trzecim kwartale zapewne przekroczy 0,7% kdk. W stagnacji utrzymują się Francja i Włochy, zaś gospodarka Niemiec wykazuje oznaki spowolnienia.

Autorzy raportu zwracają uwagę na niepokojące tendencje na rynku pracy, gdzie co prawda wciąż trwa najdłuższa od 8 lat seria wzrostu zatrudnienia, lecz jego tempo osiągnęło najniższy poziom od trzech miesięcy. We Francji menadżerowie deklarowali wręcz cięcie etatów. W dalszym ciągu stłumiona była też presja inflacyjna.

„Dane (o PMI – przyp. red.) napędzą oczekiwania na to, że EBC nie będzie zwlekał ze wstrzyknięciem większej dawki stymulantów do gospodarki” – uważa  Williamson.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (7)

dodaj komentarz
~Ed
Zatrudnienie osoby w Polsce , a zapewne w niektorych krajach EU takze to horror. Oczywiscie nie jest to horror dla wielkich firm z wlasnymi prawnikami, ale dla malutkiej firmy.
Malo kto wie ile jest pulapek, oprocz samego kosztu, np. ze radnego nie zwolinisz przez lata kadencji, moze i dwoch, ze 50 lat musisz trzymac kartoteke
Zatrudnienie osoby w Polsce , a zapewne w niektorych krajach EU takze to horror. Oczywiscie nie jest to horror dla wielkich firm z wlasnymi prawnikami, ale dla malutkiej firmy.
Malo kto wie ile jest pulapek, oprocz samego kosztu, np. ze radnego nie zwolinisz przez lata kadencji, moze i dwoch, ze 50 lat musisz trzymac kartoteke pracownika, ze na zwolnienia mozna isc na miesiace itp itd....
Widzialem na BBC, ze we Francji, nawet jak uda sie zwolnic pracownika, to ma on jeszcze kilka miesiecy na zmiane decyzji i powrot. Kodeks pracy w tym kraju pogrubil sie o kilkaset stron na przestrzeni 20 lat.
~atomowyANTONI
przecież od początku roku trąbię o powstaniu Obrony Terytorialnej, że …… Nie wystarczy !!!!!

a tak na poważnie, proponuję zlikwidować wszystkie ministerstwa i je włączyć do MON.
będzie zatem:
Ministerstwo Obrony Narodowej Gospodarki
Ministerstwo Obrony Narodowego Zdrowia
Ministerstwo Obrony Narodowego
przecież od początku roku trąbię o powstaniu Obrony Terytorialnej, że …… Nie wystarczy !!!!!

a tak na poważnie, proponuję zlikwidować wszystkie ministerstwa i je włączyć do MON.
będzie zatem:
Ministerstwo Obrony Narodowej Gospodarki
Ministerstwo Obrony Narodowego Zdrowia
Ministerstwo Obrony Narodowego Nauczania
Ministerstwo Obrony Narodowej Kultury
Ministerstwo Obrony Narodowej Sprawiedliwości
Ministerstwo Obrony Narodowego Budownictwa i Rozwoju
Ministerstwo Obrony Narodowej Opieki Społecznej
i tak dalej......
~pomidorek
napisz coś o kondycji rosyjskiej gospodarki :DD
~DatrekD odpowiada ~pomidorek
Podaję dane PMI dla Rosji ( wygugluj sobie : PMI Rosja ) za VIII 2016 : przemysłowy PMI - 50,8, usługi PMI - 53,50, więc uśrednione PMI - 52,15. Czyli dana uśredniona jest wyższa niż podana adekwatna w artykule dla Francji ( 51,9 ) i niewiele niższa jak dla Niemiec ( 53,3 ). Dodam jeszcze, że ta uśredniona wartość PMI Podaję dane PMI dla Rosji ( wygugluj sobie : PMI Rosja ) za VIII 2016 : przemysłowy PMI - 50,8, usługi PMI - 53,50, więc uśrednione PMI - 52,15. Czyli dana uśredniona jest wyższa niż podana adekwatna w artykule dla Francji ( 51,9 ) i niewiele niższa jak dla Niemiec ( 53,3 ). Dodam jeszcze, że ta uśredniona wartość PMI dla Rosji ( 52,15 ) za VIII jest wyższa od analogicznej wartości tego wskaźnika dla Polski. PS. nie wiem dlaczego, ale kiedyś Pan Kolany na stronie "Bankiera" regularnie co miesiąc podawał te dane PMI ( przynajmniej dla przemysłowego PMI ) wraz ze swoim krótkim komentarzem. Teraz od kilku miesięcy zaprzestał tego. Panie Krzysztofie, dlaczego tego Pan nie robi?

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki