Glapiński: Inflacja będzie się zmniejszać już po wakacjach. Recesja w Polsce najwyżej techniczna

2022-08-01 09:20
publikacja
2022-08-01 09:20
Glapiński: Inflacja będzie się zmniejszać już po wakacjach. Recesja w Polsce najwyżej techniczna
Glapiński: Inflacja będzie się zmniejszać już po wakacjach. Recesja w Polsce najwyżej techniczna
fot. Jacek Szydlowski / / Forum

Inflacja będzie się zmniejszać już po wakacjach, a w 2024 r. znajdziemy się w celu inflacyjnym - powiedział tygodnikowi "Sieci" prezes NBP Adam Glapiński. Dodał, że Polsce grozi co najwyżej techniczna recesja, a napływ środków z KPO umocniłby złotego, za czym przemawiają też fundamenty gospodarki.

"Oczywiście mamy niezwykle dolegliwą inflację. Ona będzie się zmniejszać już po wakacjach, a w 2024 r. znajdziemy się w celu inflacyjnym. Wszystko na to wskazuje, że nie wejdziemy w recesję. Najbardziej pesymistyczne prognozy pokazują, że możemy mieć co najwyżej do czynienia z tzw. techniczną recesją, tempem wzrostu gospodarczego poniżej zera przez dwa kwartały" - powiedział cytowany przez "Sieci" Glapiński.

Dodał, że w 2023 r. inflacja może zejść na jednocyfrowe poziomy.

Glapiński wskazał, że napływ środków z KPO umocniłby złotego, za czym przemawiają też fundamenty gospodarki.

OBLIGACJE OSZCZĘDNOŚCIOWE

50 pytań i odpowiedzi. Poradnik (nie tylko) dla początkujących

OBLIGACJE OSZCZĘDNOŚCIOWE

Czy obligacje detaliczne są bezpieczne? Czy chronią przed inflacją? Odpowiadamy na 50 najczęstszych i najważniejszych pytań o propozycję Skarbu Państwa dla oszczędzających. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

"Oczywiście, że te fundusze byłyby przydatne, z inwestycjami wciąż jest słabo, a KPO wsparłoby wiele inwestycji. Ale nie niesie to jakiegoś przełomu gospodarczego i ma nikły wpływ na PKB. Wzmocniłby się złoty i to należałoby uznać za główny pozytywny skutek ekonomiczny pozyskania środków z KPO, bo przecież rząd realizuje już gros założeń tego planu. I te środki już pracują w gospodarce" - powiedział prezes NBP.

"Podnoszenie larum, że nasza waluta jest jakaś szczególnie słaba, jest fałszywe i błędne. Kurs złotego w takich warunkach gospodarczych jest głównym zderzakiem różnych procesów. Gdybyśmy nie mieli własnej waluty, tym zderzakiem byłby wzrost bezrobocia i spadek aktywności gospodarczej. Tymczasem polska gospodarka nie reaguje na kryzysy wzrostem bezrobocia i spadkiem PKB, ale właśnie kursem złotego. Amortyzujemy w ten sposób negatywne warunki, choć oczywiście trzeba zauważyć, że niższy kurs oczywiście wspiera inflację. Ale tak reaguje wspomniany zderzak, raz spada, potem się wzmocni, bo fundamenty są mocne" - dodał. (PAP Biznes)

tus/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Najlepsze lokaty na 100 000 zł – wrzesień 2022 r.

Najlepsze lokaty na 100 000 zł – wrzesień 2022 r.

Komentarze (64)

dodaj komentarz
karbinadel
Jak na świętego Hieronima jest deszcz albo go ni ma,
to pod koniec listopada pada albo nie pada.
wojtek233
skazał bidniak Łukaszek z kałachem z kąd kakaja inflacja.Ano z tąd ze amerykance drukują na wirtualnych 3drukarkach zielone papiery i wysyłają na wojne
minekminka134
Dlaczego nikt nie zrobił mu badań psychiatrycznych.On stanowi zagrożenie dla siebie i obywateli
tecdswv4t
Na zdjęciu ilustracyjnym Glapiński sprawdza sobie prawą rękom poziom oleju.
interstellar
Recesja? A może demencja? Słowa mu się mylą, biedny drapie się głowie...

Dajcie mu spokojnie przeżyć resztę dni, niech już idzie na emeryturę. Jeśli ktoś inny dostanie szansę rządzenia to może coś się poprawi (gorzej nie będzie).
my_kroolik
Kto śmie twierdzić, że nasza waluta jest słaba?! w końcu roczna strata do dolara tylko troszkę przekracza 20%. Dystans do tureckiej liry jest wciąż ogromny. I super, że inflacja po tegorocznych 15,5% zacznie spadać. Skumulowana za dwa lata wyniesie jakieś 28%. Obraz siły polskiej gospodarki wstałej z kolan i mądrości naszych rządzących.Kto śmie twierdzić, że nasza waluta jest słaba?! w końcu roczna strata do dolara tylko troszkę przekracza 20%. Dystans do tureckiej liry jest wciąż ogromny. I super, że inflacja po tegorocznych 15,5% zacznie spadać. Skumulowana za dwa lata wyniesie jakieś 28%. Obraz siły polskiej gospodarki wstałej z kolan i mądrości naszych rządzących. Jak się wpuściło na rynek z 400 mld pustych złotych, to teraz trzeba je ludziom odebrać. Dziwni ci ludzie, że nie wyrażają czołobitnej wdzięczności długonosemu, a przecież Putinowi są wdzięczni za mniejsze osiągniecia. Trzeba dołożyć z miliardzik na rządową szczujnię, bo co można niby zrobić za marne dwa miliardy? Co oni sobie za to kupią? Waciki?
henk54
Jeśli PiS zrobi na jesieni kolejne lockdowny i NBP znowu zacznie drukować miliardy to nie będzie mowy o żadnym powrocie inflacji do celu poniżej 3,5%
henk54
Gdyby ktokolwiek z nas w pracy był ostrzegany przez wszystkich wokół że nasze prognozy są błędne i musimy zmienić podejście bo będziemy mieli kiepskie wyniki, a my byśmy się upierali że będą dobre. Potem wszystkie nasze wydumane prognozy i obietnice by szlag trafił i mielibyśmy wyniki najgorsze w firmie od 20 lat. A my byśmy dalej Gdyby ktokolwiek z nas w pracy był ostrzegany przez wszystkich wokół że nasze prognozy są błędne i musimy zmienić podejście bo będziemy mieli kiepskie wyniki, a my byśmy się upierali że będą dobre. Potem wszystkie nasze wydumane prognozy i obietnice by szlag trafił i mielibyśmy wyniki najgorsze w firmie od 20 lat. A my byśmy dalej mówili że jest fantastycznie, i że nie ma lepszego fachowca od nas :-) To każdy z nas by wyleciał z tej roboty na zbity pysk.
bgiem
Jeżeli nie chcecie tracić czasu na wystąpienia i wizje Głapy i Matiego pod tym linkiem jest uniwersalna wypowiedź, która powinna wam wystarczyć aż do przyszłorocznych wyborów:


https://youtu.be/lndKpQWKBf4
pstrzezek
To ten sam pan który mówił że podnoszenie stóp procentowych (gdy wszyscy inni już dawno to robili) byłoby szkolnym błędem?

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki